Jesteś tutaj: HomeInowrocławNa Kujawach planuje się powstanie nowej spalarni odpadów

Na Kujawach planuje się powstanie nowej spalarni odpadów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław środa, 04 marzec 2020 13:24
Na Kujawach planuje się powstanie nowej spalarni odpadów Fot. mat. pras. Ciech

Firma Remondis planuje budowę w Inowrocławiu kompleksu unieszkodliwiania odpadów komunalnych, w sąsiedztwie zakładów Ciech Soda Polska na Mątwach. Firmy podpisały w tej sprawie list intencyjny w dniu 28 lutego.

Koszty inwestycji ma pokryć Remondis, natomiast Ciech udzieli pomocy organizacyjnej. Funkcjonowanie spalarni miałoby polegać na współpracy obu podmiotów – w ramach spalania odpadów komunalnych wytwarzane będzie ciepło i energia elektryczna, których odbiorcom byłby Ciech. Zakłady sodowe w ten sposób chcą obniżyć koszty uzyskania pary, która jest niezbędna do produkcji sody kalcynowanej. Zakłada się również uzyskanie efektów ekologicznych.

 

Nie są obecnie znane założenia dla nowej spalarni, jaką mocą spalania będzie dysponowała. Spółki nie informują również o kosztach inwestycji. Żeby inwestycja mogła ruszyć konieczna będzie najpierw zgoda ministra środowiska.

 

W województwie kujawsko-pomorskim działa obecnie spalarnia ProNatury w Bydgoszczy, będąca mieniem komunalnym. Inowrocławska spalarnia jeżeli chodzi o moce przerobowe zapewne z Bydgoszczą nie będzie mogła się równać, ale może mimo wszystko stać się konkurentem na regionalnym rynku odpadów komunalnych. Remondis natomiast w Bydgoszczy posiada kompostownie odpadów.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • II Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się w sierpniu

  Dokładnie jutro (30 maja) miał się rozpocząć na stadionie Zawiszy II Memoriał poświęcony, chyba największej polskiej lekkoatletce Irenie Szewińskiej. Z powodu pandemii koronawirusa zawody w tym terminie nie mogły się odbyć, pojawiło się też ryzyko, że w tym roku w Bydgoszczy nie będzie żadnych zawodów lekkoatletycznych, ale dosłownie przed kilkunastoma godzinami wyznaczono nowy termin.

 • Zawisza i Polonia w tym sezonie wrócą jeszcze na boisko

  Od pewnego czasu wiemy już, że rozgrywki piłkarskiej IV ligi zostały zakończone w sezonie 2019/2020 z powodu epidemii COVID-19. Cały czas nie było jednak wiadomo co z okręgowym Pucharem Polski. Te rozgrywki mają zostać dokończone w lipcu. Stawką rozgrywek okręgowych jest możliwość gry w Pucharze Polskim na szczeblu centralnym.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10
 • Unia Europejska planuje wyemitować obligacje na ożywienie gospodarki po wirusie

  Czas wrócić do rozmów o nowym budżecie Unii Europejskiej na lata 2021-2027, rozmowy te zostały przesunięte z uwagi na epidemię COVID-19, która ściągnęła główną uwagę przywódców państw UE. Pandemia uderza również w gospodarki, stąd też Unia musi uzgodnić budżet, który pozwoli ożywić gospodarkę.

  Etykiety: Unia Europejska
 • Sprzedaż i zakup samochodu zgłosimy przez internet

  Po tym jak w ramach jednego z pierwszych etapów odmrażania gospodarki otwarte zostały Urzędy Miast i Starostwa Powiatowe, pojawiły się przed nimi kolejki osób chcących zarejestrować samochód lub zgłosić jego zakup. Te czynności można wykonać jednak zdalnie bez wychodzenia z domu.

Wiadomości z regionu