Jesteś tutaj: HomeInowrocławNa Kujawach planuje się powstanie nowej spalarni odpadów

Na Kujawach planuje się powstanie nowej spalarni odpadów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław środa, 04 marzec 2020 13:24
Na Kujawach planuje się powstanie nowej spalarni odpadów Fot. mat. pras. Ciech

Firma Remondis planuje budowę w Inowrocławiu kompleksu unieszkodliwiania odpadów komunalnych, w sąsiedztwie zakładów Ciech Soda Polska na Mątwach. Firmy podpisały w tej sprawie list intencyjny w dniu 28 lutego.

Koszty inwestycji ma pokryć Remondis, natomiast Ciech udzieli pomocy organizacyjnej. Funkcjonowanie spalarni miałoby polegać na współpracy obu podmiotów – w ramach spalania odpadów komunalnych wytwarzane będzie ciepło i energia elektryczna, których odbiorcom byłby Ciech. Zakłady sodowe w ten sposób chcą obniżyć koszty uzyskania pary, która jest niezbędna do produkcji sody kalcynowanej. Zakłada się również uzyskanie efektów ekologicznych.

 

Nie są obecnie znane założenia dla nowej spalarni, jaką mocą spalania będzie dysponowała. Spółki nie informują również o kosztach inwestycji. Żeby inwestycja mogła ruszyć konieczna będzie najpierw zgoda ministra środowiska.

 

W województwie kujawsko-pomorskim działa obecnie spalarnia ProNatury w Bydgoszczy, będąca mieniem komunalnym. Inowrocławska spalarnia jeżeli chodzi o moce przerobowe zapewne z Bydgoszczą nie będzie mogła się równać, ale może mimo wszystko stać się konkurentem na regionalnym rynku odpadów komunalnych. Remondis natomiast w Bydgoszczy posiada kompostownie odpadów.

 

Warte obejrzenia

  • Remis w meczu na szczycie – Zawisza mistrzem jesieni

    W zaległym meczu 15 kolejki IV ligi Zawisza Bydgoszcz zremisował z Włocłavią Włocławek, pod fenomenalnej końcówce meczu. Dla niebiesko-czarnych oznacza to pozycję lidera do końca 2020 roku. Do końca rundy zasadniczej pozostały jeszcze dwie kolejki, plus kilka zaległych meczów.

    Etykiety: piłka nożna
  • Memoriał Ireny Szewińskiej awansował do rangi Gold w cyklu Continental Tour

    Pierwszą dobrą wiadomością dla Bydgoszczy jest ustalenie, że będzie gospodarzem również 3. Memoriału im. Ireny Szewińskiej, który odbędzie się 30 czerwca 2021 roku. Druga – będzie to wydarzenie już innej rangi o znacznie wyższym prestiżu – World Athletics awansowała Memoriał do rangi Gold, przez co kolejne mitingi będą wydarzeniami lekkoatletyczymi prawie najwyższej rangi, wyżej jest bowiem tylko Diamentowa Liga.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

Wiadomości z regionu