Jesteś tutaj: HomeInowrocławLewica uczciła ,,wyzwolicieli” z Armii Czerwonej

Lewica uczciła ,,wyzwolicieli” z Armii Czerwonej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław środa, 22 styczeń 2020 15:24
Lewica uczciła ,,wyzwolicieli” z Armii Czerwonej Fot: Kurier Inowrocławski Ki24.info

We wtorek przy pomniku Obrońców Inowrocławia odbyła się uroczystość upamiętniająca wkroczenie Armii Czerwonej do miasta, co nazywali uczestnicy wyzwoleniem miasta spod okupacji hitlerowskiej. Przez wiele lat uroczystości odbywały się pod Pomnikiem Polsko-Radzieckiego Braterstw Broni, który w 2018 roku w ramach dekomunizacji został zdemontowany, bowiem uznano go za propagujący totalitarny ustrój jakim był komunizm.

Uroczystości rok rocznie organizują inowrocławskie struktury SLD. Członek Zarządu Powiatu Włodzimierz Figas mówił wczoraj, że Inowrocław został wyzwolony przez gwardię dowodzoną przez mjr Teliakowa. W trakcie uroczystości złożono kwiaty pod pomnikiem.

 

Kontrowersyjna uroczystość

O ile faktycznie wojska radzieckie doprowadziły się do wycofania wojsk niemieckich z Kujaw, kończąc okres okupacji hitlerowskiej, o tyle kontrowersje budzi nazywanie ich wyzwolicielami, bowiem przynieśli oni kolejną okupację, tym razem podległą Moskwie. W Polsce kontrowersje budzi też sam status Związku Radzieckiego w trakcie II wojny światowej, bo o ile w końcowej części sowieci byli częścią bloku alianckiego, o tyle wojna wybuchła od napaści najpierw Niemiec hitlerowskich, a kilka dni później sowietów na Polskę, co oba mocarstwa wcześniej uzgodniły.

 

Są to kwestie szczególnie ważne, gdy w ostatnim czasie ze strony Rosji pojawiają się zaczepki. Warto zacytować zatem słowa z ostatnich dni mistrza szachowego Garri  Kasparowa – Stalin najechał Polskę jako sojusznik Hitlera.

 

Warte obejrzenia

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna
 • W 12 kolejce liderzy nie zawiedli – za tydzień rozpocznie się decydująca faza

  W meczach 12 kolejki swoje mecze wygrywali: Włocłavia Włocławek, Zawisza Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Lider Włocławek, czyli kluby pretendujące do walki o 3 ligę, mające podobną liczbę punktów. Do tej pory zawodnicy tych klubów nie mieli okazji jeszcze stanąć naprzeciwko siebie.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Można odnieść wrażenie, że Polacy zagubili instynkt samozachowawczy

  Z analizy jaką przedstawionej w piątek przez ministra zdrowia wynika, że już nie tak wiele nam brakuje to scenariusza ,,gorszego od czarnego”, co skutkowałoby totalną zapaścią służby zdrowia. Tymczasem tysiące osób wczoraj protestowało w około 60 miastach przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej, wcześniej w tygodniu mieliśmy też protesty rolnicze, nie mówiąc już o anarchistach, którzy protestują przeciwko wprowadzaniu obostrzeń do walki z COVID-19. To wszystko znacząco zwiększa ryzyko rozwoju pandemii.

 • Czarny dzień w kujawsko-pomorskim. Tylko dzisiaj zmarła podobna liczba osób co przez cały kwiecień

  Dzisiaj z powodu COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono rekordowe 21 zgonów, co jest bliskie wynikowi jaki miał miejsce przez cały kwiecień (28 zgonów). Do tej pory nie odnotowywaliśmy dziennie dwucyfrowych liczb ofiar. W skali kraju odnotowano dzisiaj 153 zgony.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu