Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocław pomogli zdobyć powstańcy spod Gniezna

Inowrocław pomogli zdobyć powstańcy spod Gniezna

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław wtorek, 07 styczeń 2020 17:16
Inowrocław pomogli zdobyć powstańcy spod Gniezna Fot: Kurier Inowrocławski Ki24.info

W niedzielę przypadła 101. rocznica bitwy o Inowrocław, w trakcie Powstania Wielkopolskiego. Rajd ppor. Pawła Cymsa doprowadził do wyzwolenia miast po okresie zaborów. Zajęcie Inowrocławia, trzeciego co do wielkości miasta w Prowincji Poznańskiej miało korzystny wpływ na dalsze dzieje Powstania. Pamiętać trzeba jednak o wkładzie powstańców z Gniezna i okolic.

I pamięta się o tym, bowiem w niedzielę przed południem odbyły się uroczystości na inowrocławskim dworcu, gdzie w obecności rekonstruktorów, odsłonięto tablicę pamiątkową upamiętniającą Kompanię Witkowską oraz powstańców gnieźnieńskich, którzy brali udział w walkach o Inowrocław, a także później walczyli na froncie północnym w kierunku Bydgoszczy. Tablica upamiętnia zatem również kpt. Pawła Cymsa, który wywodził się z Pawłowa pod Gnieznem i z dawnej polskiej stolicy wraz ze swoimi oddziałami ruszył wyzwalać Kujawy.

 

Fot: Kurier Inowrocławski

 

Witkowo to miasteczko położone pod Gnieznem, z którego wywodziło się kilkudziesięciu powstańców.

 

Warte obejrzenia

  • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

    Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

  • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

    Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

    Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

Wiadomości z regionu