Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocław pomogli zdobyć powstańcy spod Gniezna

Inowrocław pomogli zdobyć powstańcy spod Gniezna

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław wtorek, 07 styczeń 2020 17:16
Inowrocław pomogli zdobyć powstańcy spod Gniezna Fot: Kurier Inowrocławski Ki24.info

W niedzielę przypadła 101. rocznica bitwy o Inowrocław, w trakcie Powstania Wielkopolskiego. Rajd ppor. Pawła Cymsa doprowadził do wyzwolenia miast po okresie zaborów. Zajęcie Inowrocławia, trzeciego co do wielkości miasta w Prowincji Poznańskiej miało korzystny wpływ na dalsze dzieje Powstania. Pamiętać trzeba jednak o wkładzie powstańców z Gniezna i okolic.

I pamięta się o tym, bowiem w niedzielę przed południem odbyły się uroczystości na inowrocławskim dworcu, gdzie w obecności rekonstruktorów, odsłonięto tablicę pamiątkową upamiętniającą Kompanię Witkowską oraz powstańców gnieźnieńskich, którzy brali udział w walkach o Inowrocław, a także później walczyli na froncie północnym w kierunku Bydgoszczy. Tablica upamiętnia zatem również kpt. Pawła Cymsa, który wywodził się z Pawłowa pod Gnieznem i z dawnej polskiej stolicy wraz ze swoimi oddziałami ruszył wyzwalać Kujawy.

 

Fot: Kurier Inowrocławski

 

Witkowo to miasteczko położone pod Gnieznem, z którego wywodziło się kilkudziesięciu powstańców.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Naczelna Rada Lekarska apeluje o odwołanie imprez masowych

    W ostatnich dniach temat koronowirusa stał się wiodący w Polsce, bowiem dotarł on do Europy. Najwięcej zakażeń stwierdzono we Włoszech, ale też pojawiły się informacje o zakażeniach u naszych sąsiadów na Litwie czy na Białorusi. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że koronowirus dotrze też do Polski – dzisiaj premier odbył w tej sprawie naradę z wojewodami. Głównym ogniskiem wirusa jest chińska prowincja Wuhan.

    Etykiety: koronowirus
  • Kujawsko-Pomorskie tnie wydatki na kolej

    O tym, że Województwo Kujawsko-Pomorskie należy do regionów, które na kolej wydają najmniej wiadomo było od dawna. Mówią chociażby o tym społecznicy i zajmujące się kolejnictwem think tanki. W ostatnim czasie Zarząd Województwa podjął decyzję w wyniku której wydamy na kolej jeszcze mniej.

    Etykiety: kolej RPO linia nr 356

Wiadomości z regionu