Jesteś tutaj: HomeInowrocławPrzewodniczący PiS sceptycznie do praw powiatu

Przewodniczący PiS sceptycznie do praw powiatu

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Inowrocław niedziela, 05 maj 2013 15:04

Radny powiatowy Jerzy Gawęda, a zarazem lider inowrocławskiego PiS z dużym sceptycyzmem odnosi się do możliwości uzyskania przez Inowrocław praw powiatu.

Radny w rozmowie ze mną nie specjalnie chciał się do tej kwestii odnosić twierdząc, że miasto ma znacznie dużo większe problemy. W szczególności dotyczące bardzo kiepskiej kondycji przemysłu i bezrobocia.

 

Brak chęci dyskusji Gawędy w tej sprawie zbytnio nic nie zmienia, gdyż zgodnie z przepisami prawa powiatu mogą uzyskać miasta powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Inowrocław nie ma nawet 80 tys. O sytuację stolicy Kujaw Zachodnich pytaliśmy przedstawicieli Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, które daje jasno do zrozumienia, że póki co nie widzi szans, aby sytuacja Inowrocławia mogła się zmienić.

 

Prawa powiatu dla Inowrocławia oznaczałyby większy budżet, co by przełożyło się na większe możliwości inwestycyjne przy wykorzystaniu środków z Unii Europejskiej. Zniknęło by także wiele problemów dotyczących zarządzaniem miasta, gdyż podział kompetencji na Miasto i Starostwo jest dużą zmorą życia publicznego w Inowrocławiu. Często realizacja inwestycji jest utrudniona z powodu braku dogadania jednostek samorządu terytorialnego, które zarządzają różnymi częściami tej samej ulicy. Dość często obserwuje się zjawisko zrzucania odpowiedzialności jednych na drugich.

 

W przypadku, gdyby Inowrocław uzyskał prawa powiatu, prezydent miasta przejął by uprawnienia starosty, a Rada Gminy połączyła by się z Radą Powiatu. O takie rozwiązanie bezskutecznie zabiega prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza. Na szersze wsparcie ze strony innych sił politycznych, w tej sprawie póki co jednak nie może liczyć.  

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

  • Czy dojdzie do debaty przed II turą i jaka ona będzie?

    Dzisiaj TVN, Onet i Wirtualna Polska planowany zorganizowanie debaty prezydenckiej pomiędzy urzędującym prezydentem Andrzejem Dudą oraz jego rywalem Rafałem Trzaskowskim – debata miała być transmitowana zarówno w telewizji oraz na portalach internetowych. Na taką formułę nie zgodził się jednak prezydent Andrzej Duda.

  • IBSP: Walka o prezydenturę wyrównana, ale Trzaskowski ma minimalnie większą szansę zostać prezydentem

    Sondaże stały się nieodzownym elementem kampanii wyborczej, ale w Polsce dostrzegamy, iż badania poszczególnych ,,sondażowni” niekiedy dość mocno się różnią. Po pierwszej turze wyborów prezydenckich ukazały się trzy badania – Kantaru dla TVN wskazującego na minimalną przewagę w drugiej turze Dudy, ale też na dużą prawie 10% grupę niezdecydowanych, IBRIS dla wp.pl, w którym wygrywa Rafał Trzaskowski oraz wczorajszy SocialChanges dla wpolityce.pl pokazujący na zdecydowaną przewagę prezydenta Andrzeja Dudy 6 punktami procentowymi.

Wiadomości z regionu