Jesteś tutaj: HomeInowrocławPrzewodniczący PiS sceptycznie do praw powiatu

Przewodniczący PiS sceptycznie do praw powiatu

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Inowrocław niedziela, 05 maj 2013 15:04

Radny powiatowy Jerzy Gawęda, a zarazem lider inowrocławskiego PiS z dużym sceptycyzmem odnosi się do możliwości uzyskania przez Inowrocław praw powiatu.

Radny w rozmowie ze mną nie specjalnie chciał się do tej kwestii odnosić twierdząc, że miasto ma znacznie dużo większe problemy. W szczególności dotyczące bardzo kiepskiej kondycji przemysłu i bezrobocia.

 

Brak chęci dyskusji Gawędy w tej sprawie zbytnio nic nie zmienia, gdyż zgodnie z przepisami prawa powiatu mogą uzyskać miasta powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Inowrocław nie ma nawet 80 tys. O sytuację stolicy Kujaw Zachodnich pytaliśmy przedstawicieli Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, które daje jasno do zrozumienia, że póki co nie widzi szans, aby sytuacja Inowrocławia mogła się zmienić.

 

Prawa powiatu dla Inowrocławia oznaczałyby większy budżet, co by przełożyło się na większe możliwości inwestycyjne przy wykorzystaniu środków z Unii Europejskiej. Zniknęło by także wiele problemów dotyczących zarządzaniem miasta, gdyż podział kompetencji na Miasto i Starostwo jest dużą zmorą życia publicznego w Inowrocławiu. Często realizacja inwestycji jest utrudniona z powodu braku dogadania jednostek samorządu terytorialnego, które zarządzają różnymi częściami tej samej ulicy. Dość często obserwuje się zjawisko zrzucania odpowiedzialności jednych na drugich.

 

W przypadku, gdyby Inowrocław uzyskał prawa powiatu, prezydent miasta przejął by uprawnienia starosty, a Rada Gminy połączyła by się z Radą Powiatu. O takie rozwiązanie bezskutecznie zabiega prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza. Na szersze wsparcie ze strony innych sił politycznych, w tej sprawie póki co jednak nie może liczyć.  

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Nasz bohater!

  We wtorkowy wieczór w meczu eliminacji do Euro 2020 na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski pokonała Słowenię 3:2, pieczętując zwycięstwo grupie G, co skutkuje awansem do turnieju. Decydującego gola zdobył Jacek Góralski, chłopak z Bydgoszczy.

  Etykiety: Jacek Góralski
 • Zawisza ma poważnego partnera

  Polski Koncern Naftowy Orlen będzie partnerem klubu Zawisza Bydgoszcz. Największy gracz na polskim rynku naftowym będzie wspierał zarówno drużynę seniorów oraz szkolenie dzieci i młodzieży.

Wiadomości sportowe

« Listopad 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
 • Premier wygłosił expose, posłowie pytali, a później Sejm udzielił wotum

  Wtorek w Sejmie był ważnym dniem, zarówno dla nowego, a właściwie starego premiera Mateusza Morawieckiego, który wygłosił expose przed drugą kadencją rządu Prawa i Sprawiedliwości, ale też dla debiutantów w Sejmie, bowiem wielu z nich pierwszy raz miało okazję zabrać głos z mównicy.

 • Znamy projekt budżetu województwa na 2020 rok

  Do połowy listopada organy wykonawcze samorządów musiały zaprezentować projekt budżetu na 2020 rok. Przy tej okazji rozgorzała dyskusja o skutkach obniżki podatku PIT dla samorządów, w przypadku województw udział w podatku PIT jest symboliczny, bowiem wynosi około 1%, stąd też w dyskusji o budżecie Województwa Kujawsko-Pomorskiego na 2020 rok, ten wątek zostanie pominięty.

  Etykiety: Piotr Całbecki

Wiadomości z regionu

Śledź nas