Jesteś tutaj: HomeInowrocławPrzewodniczący PiS sceptycznie do praw powiatu

Przewodniczący PiS sceptycznie do praw powiatu

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Inowrocław niedziela, 05 maj 2013 15:04

Radny powiatowy Jerzy Gawęda, a zarazem lider inowrocławskiego PiS z dużym sceptycyzmem odnosi się do możliwości uzyskania przez Inowrocław praw powiatu.

Radny w rozmowie ze mną nie specjalnie chciał się do tej kwestii odnosić twierdząc, że miasto ma znacznie dużo większe problemy. W szczególności dotyczące bardzo kiepskiej kondycji przemysłu i bezrobocia.

 

Brak chęci dyskusji Gawędy w tej sprawie zbytnio nic nie zmienia, gdyż zgodnie z przepisami prawa powiatu mogą uzyskać miasta powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Inowrocław nie ma nawet 80 tys. O sytuację stolicy Kujaw Zachodnich pytaliśmy przedstawicieli Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, które daje jasno do zrozumienia, że póki co nie widzi szans, aby sytuacja Inowrocławia mogła się zmienić.

 

Prawa powiatu dla Inowrocławia oznaczałyby większy budżet, co by przełożyło się na większe możliwości inwestycyjne przy wykorzystaniu środków z Unii Europejskiej. Zniknęło by także wiele problemów dotyczących zarządzaniem miasta, gdyż podział kompetencji na Miasto i Starostwo jest dużą zmorą życia publicznego w Inowrocławiu. Często realizacja inwestycji jest utrudniona z powodu braku dogadania jednostek samorządu terytorialnego, które zarządzają różnymi częściami tej samej ulicy. Dość często obserwuje się zjawisko zrzucania odpowiedzialności jednych na drugich.

 

W przypadku, gdyby Inowrocław uzyskał prawa powiatu, prezydent miasta przejął by uprawnienia starosty, a Rada Gminy połączyła by się z Radą Powiatu. O takie rozwiązanie bezskutecznie zabiega prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza. Na szersze wsparcie ze strony innych sił politycznych, w tej sprawie póki co jednak nie może liczyć.  

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • GDDKiA potwierdza chęć ogłoszenia przetargu na S-10 w przyszłym roku

  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła plany przetargów na 2021 roku. W tych planach znajduje się ogłoszenie przetargu na liczący dokładnie 50,4 km odcinek drogi ekspresowej S-10 Bydgoszcz – Toruń. W czerwcu minister infrastruktury w podbydgoskim Emilianowie zadeklarował, że przetarg zostanie ogłoszony na przełomie 2020 i 2021 roku.

 • Powiat aleksandrowski znajdzie się w strefie żółtej

  Ostatni tydzień to dość sporo nowych zachorowań na COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim – szczegółowo sytuację omówimy w jutrzejszym raporcie. Od jutra będzie obowiązywać też zaktualizowany podział na strefy z dodatkowymi obostrzeniami. Na tej liście znajdzie się od jutra powiat aleksandrowski, w którym znajduje się miasto uzdrowiskowe Ciechocinek.

Wiadomości z regionu