Jesteś tutaj: HomeInowrocławO tym jak inowrocławski samorząd sparodiował problem ,,mowy nienawiści” (komentarz)

O tym jak inowrocławski samorząd sparodiował problem ,,mowy nienawiści” (komentarz)

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Inowrocław wtorek, 29 styczeń 2019 00:09

W poniedziałek Rada Miejska przyjęła stanowisko w którym wyraziła sprzeciw wobec mowy nienawiści. Sama idea dobra, ale wykonanie już gorsze, bowiem przyjęto stanowisko, które służyć miało zupełnie innym celom i zamiast walczyć z agresją w życiu publicznym, jedynie ten problem ironizuje i parodiuje.

 

Stanowisko jest dość krótkie, dlatego pozwolę sobie je we fragmentach raz jeszcze opublikować.

 

Rada Miejska Inowrocławia sprzeciwia się wszelkiej mowie nienawiści tak często pojawiającej się w polskiej przestrzeni publicznej. Tragiczna śmierć Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza świadczy o przekroczeniu granic oddzielających nas od państwa słabego, w którym rządzi szeroko rozumiana agresja.

 

Pod tymi zdaniami wydaje mi się, że podpiszę się każdy przyzwoity uczestnik życia publicznego, bowiem pewne sprawy w dyskursie publicznym poszły za daleko. Cytujmy jednak dalej.

 

W tym zakresie nasz głęboki sprzeciw wywołuje w szczególności sposób przedstawiania wydarzeń i polityków w audycjach TVP.

 

Czy taki zapis powinien się znaleźć w stanowisku Rady Miejskiej to już kwestia dyskusyjna. Od telewizji publicznej wymagać powinno się jednak najwyższych standardów, dlatego osobiście zgodzę się z tym, iż do ostatnich działań (emitowanie kreskówki z plastusiami, opartej o najniższe instynkty) można mieć duże wątpliwości. Przed tygodniem działalność TVP wprost skrytykował nawet bydgoski radny PiS Paweł Bokiej.

 

Jako inowrocławianie mamy w tym zakresie przykre doświadczenia

 

To ostatnie zdanie jest tutaj wisienką na torcie. Bowiem w praktyce inowrocławskim radnym nie chodziło o potępienie mowy nienawiści co audycji krytycznych wobec prezydenta Inowrocławia. Można mieć zarzuty co do kwestii warsztatowych, to jednak dzięki TVP została ujawniona tzw. afera fakturowa, która dla rządzących miastem jest niewygodna, ale niestety jest faktem. I to jedno zdanie zmienia zupełnie postać całego stanowiska, które rzekomo powinno być sprzeciwem przeciwko mowie nienawiści.

 

W takim wypadku dla uczciwości autorzy powinni skrytykować też Urząd Miasta Inowrocławia za wykupienie w jednej z gazet za publiczne pieniądze artykułu szkalującego radnego opozycji, w którym użyto sformułowań – bufon, nieuk, demagog. Koalicja Obywatelska mając większość uznała, że może przyjąć dokument w takiej formie jak się jej podoba.

 

Od kilku dni zauważam w Polsce dość niepojące zjawisko, zamiast uczciwej walki ze zjawiskiem mowy nienawiści, obozy które są odpowiedzialne za jej eskalacje, teraz próbują zrzucić odpowiedzialność na drugą stronę, gdy tak naprawdę w pierś uderzyć powinni się wszyscy, również media – o czym wielokrotnie pisałem. Inowrocławskie stanowisko jest elementem tego nowego sporu polegającym na zrzucaniu odpowiedzialności na drugi obóz.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Brytyjskie media żyły wpadką w Bydgoszczy

  Równy tydzień temu kończyły się Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce, których gospodarzem była Bydgoszcz. Historyczny triumf reprezentacji Polski zapamiętamy na długo, a w innych krajach naturalne jest, że uwaga zwrócona była w inne kwestie. Brytyjskie media wyjaśniają dość zagadkową dyskwalifikację brytyjskiej sztafety 4x400 metrów, w jednej z ostatnich konkurencji turnieju.

 • Bruski: Jak ktoś wieszczy koniec lekkiej atletyki w Bydgoszczy to jest w błędzie

  Historyczny triumf Polski na 100. lecie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki to już historia. To, że doszło do tego w Bydgoszczy to efekt wielu zorganizowanych dużych imprez w naszym mieście. Czy to będzie już pożegnanie z wielkimi wydarzeniami lekkoatletycznymi dla Bydgoszczy? Takie spekulacje się pojawiły, które ożywają gdy swoje ambicje prezentuje Śląsk.

Wiadomości sportowe

« Sierpień 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 • To były słabe cztery lata dla regionu

  Przygotowania do kampanii wyborczej (ta oficjalnie ruszy dopiero po rejestracji list) są coraz bardziej widoczne, za chwilę kandydaci, w tym obecni posłowie będą agitować, aby oddać na nich głos. Warto przy takich okazjach pytać, co zrobili przez ostatnie cztery lata, a tych dokonań zbyt wielu nie mamy.

 • Rząd szacuje straty spowodowane suszą na ponad miliard złotych

  Problem suszy, a właściwie ogólnego deficytu wody, dostrzegalny jest od kilku tygodni. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach ocenił, że w okresie od 11 czerwca do 10 sierpnia zjawisko suszy dotknęło prawie wszystkie gminy w województwie kujawsko-pomorskim, w różnym stopniu. Ministerstwo Rolnictwa kładzie na stół pierwszą pulę pieniędzy.

  Etykiety: susza Rolnictwo

Wiadomości z regionu

Śledź nas