Jesteś tutaj: HomeInowrocław,,Demokracja jest dla uczciwych i cnotliwych obywateli”

,,Demokracja jest dla uczciwych i cnotliwych obywateli”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław piątek, 25 styczeń 2019 15:56

Dokładnie w środę przypadła 6 rocznica śmierci Prymasa Polski abp. Józefa Glempa, jednej z najbardziej wybitnych postaci wywodzących się z Kujaw w XX wieku. W ubiegłą niedzielę, w Inowrocławiu, jego rodzinnym mieście, odprawiona została okolicznościowa Msza Święta w jego intencji.

Obowiązki prymasa Glemp zaczął sprawować od połowy 1981 roku, czyli przyszło mu pełnić tę posługę w wyjątkowo niespokojnym czasie, na kilka miesięcy przed wprowadzenie w Polsce stanu wojennego. W grudniu 1981 roku przyjął postawę nawoływania do dialogu, nie chciał doprowadzić do otwartych walk.

 

Po zmianach ustrojowych zdawał sobie sprawę, iż konieczna jest zmiana mentalności Polaków do życia w nowej rzeczywistości, co wyrażał w swoich homiliach. Z okazji święta Bożego Ciała w 2002 roku abp. Józef Glemp mówił - Demokracja jest nie tylko dla wykształconych i sprytnych, ale także i przede wszystkim dla uczciwych i cnotliwych obywateli.

 

Dalej jednak dał do zrozumienia o potrzebie zmiany mentalności - Jesteśmy pokoleniem, które przeszło lub przechodzi od mentalności kolektywu, gdzie trzeba było się lękać i nie brać odpowiedzialności, do mentalności posiadania i dysponowania tym, co się posiada.

 

Arcybiskup przedstawił również współczesną definicje kradzieży - Mówi się dziś o nadmiernym pobieraniu dóbr, o zagarnięciu, o wyłudzeniu, o niegospodarności, o defraudacji, o rabunku, o korupcji, o oszustwie finansowym, o łapownictwie, o aferze. Ileż słów – a to nie wszystkie, bo można by wymienić jeszcze kilkanaście – oddaje to, co niegdyś było treścią jednego: “kradzież”, jako przekroczenia przykazania “nie kradnij!”. Bogactwo określeń na nieuczciwe powiększenie swego majątku wskazuje, jak wielki jest to problem, jak skomplikowane są mechanizmy, które zaistniały jako pomyślność dla jednych, a krzywda dla drugich.

 

Abp. Glemp spoczął w archikatedrze św. Jana w Warszawie. W Inowrocławiu przy Kujawskim Centrum Kultury działa natomiast promujący dziedzictwo Kujaw Instytut Prymasa Józefa Glempa.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10

Wiadomości z regionu