Jesteś tutaj: HomeInowrocław,,Demokracja jest dla uczciwych i cnotliwych obywateli”

,,Demokracja jest dla uczciwych i cnotliwych obywateli”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław piątek, 25 styczeń 2019 15:56

Dokładnie w środę przypadła 6 rocznica śmierci Prymasa Polski abp. Józefa Glempa, jednej z najbardziej wybitnych postaci wywodzących się z Kujaw w XX wieku. W ubiegłą niedzielę, w Inowrocławiu, jego rodzinnym mieście, odprawiona została okolicznościowa Msza Święta w jego intencji.

Obowiązki prymasa Glemp zaczął sprawować od połowy 1981 roku, czyli przyszło mu pełnić tę posługę w wyjątkowo niespokojnym czasie, na kilka miesięcy przed wprowadzenie w Polsce stanu wojennego. W grudniu 1981 roku przyjął postawę nawoływania do dialogu, nie chciał doprowadzić do otwartych walk.

 

Po zmianach ustrojowych zdawał sobie sprawę, iż konieczna jest zmiana mentalności Polaków do życia w nowej rzeczywistości, co wyrażał w swoich homiliach. Z okazji święta Bożego Ciała w 2002 roku abp. Józef Glemp mówił - Demokracja jest nie tylko dla wykształconych i sprytnych, ale także i przede wszystkim dla uczciwych i cnotliwych obywateli.

 

Dalej jednak dał do zrozumienia o potrzebie zmiany mentalności - Jesteśmy pokoleniem, które przeszło lub przechodzi od mentalności kolektywu, gdzie trzeba było się lękać i nie brać odpowiedzialności, do mentalności posiadania i dysponowania tym, co się posiada.

 

Arcybiskup przedstawił również współczesną definicje kradzieży - Mówi się dziś o nadmiernym pobieraniu dóbr, o zagarnięciu, o wyłudzeniu, o niegospodarności, o defraudacji, o rabunku, o korupcji, o oszustwie finansowym, o łapownictwie, o aferze. Ileż słów – a to nie wszystkie, bo można by wymienić jeszcze kilkanaście – oddaje to, co niegdyś było treścią jednego: “kradzież”, jako przekroczenia przykazania “nie kradnij!”. Bogactwo określeń na nieuczciwe powiększenie swego majątku wskazuje, jak wielki jest to problem, jak skomplikowane są mechanizmy, które zaistniały jako pomyślność dla jednych, a krzywda dla drugich.

 

Abp. Glemp spoczął w archikatedrze św. Jana w Warszawie. W Inowrocławiu przy Kujawskim Centrum Kultury działa natomiast promujący dziedzictwo Kujaw Instytut Prymasa Józefa Glempa.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Sportis czy Mustang?

  Za nami 29 kolejka V ligi – w tym tygodniu Zawisza będący pewnym awansu do IV ligi pauzował z powodu wycofania się z rozgrywek Iskry Ciechocin. W tej kolejce nie wybiegli na boisko również piłkarze Mustanga Ostaszewo, którzy z powodu wycofania się z rozgrywek Gryfa Siecienko sobotni mecz wygrali poprzez walkower. Wicelider Sportis Łochowo wygrał 1:2 na wyjeździe z Pomorzaninem Serock.

 • Trzy lata i trzy awanse

  Zaczęło się w 2016 roku, gdy pojawiła się realna groźba, że Zawisza zniknie z piłkarskiej mapy Polski, gdy wręcz sensacyjnie klub nie otrzymał licencji na grę w I lidze. Zapadła decyzja, aby oddolnie odbudować piłkę na Zawiszy - zaczęto od B-klasy, bez większego prestiżu, ale patrząc długofalowo do przodu. Dzisiaj mamy już IV ligę, a cel pozostaje niezmienny Ekstraklasa.

  Etykiety: Zawisza Bydgoszcz

Wiadomości sportowe

« Czerwiec 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
 • Powyborczy krajobraz. Czyli co tam w polityce słychać?

   

  W krajowej polityce po wyborach do Parlamentu Europejskiego rozpoczął się sezon ogórkowy, jeszcze mniej dzieje się lokalnie, co jednak nie oznacza, że jest to czas bezowocny. Za kilka tygodni znowu będą duże emocje przed najważniejszymi wyborami, do krajowego parlamentu.

 • Umowa z Włochami zerwana, ale wątpliwości coraz więcej

  W tym tygodniu media obeszła informacja, że GDDKiA ,,pogoniła” włoską firmę z placu budowy. Jest to daleko posunięta przenośnia, bowiem od kilku miesięcy właściwie prace się nie toczyły, więc na placu budowy i tak nic się nie działo. Będzie trzeba teraz rozstrzygnąć nowy przetarg, a to przesunie ukończenie inwestycji w czasie. Do kiedy? O to właściwie trzeba pytać jasnowidza, bowiem trudno merytorycznie odpowiedzieć na pytania dotyczące terminów realizacji poszczególnych odcinków.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.