Jesteś tutaj: HomeInowrocław,,Demokracja jest dla uczciwych i cnotliwych obywateli”

,,Demokracja jest dla uczciwych i cnotliwych obywateli”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław piątek, 25 styczeń 2019 15:56

Dokładnie w środę przypadła 6 rocznica śmierci Prymasa Polski abp. Józefa Glempa, jednej z najbardziej wybitnych postaci wywodzących się z Kujaw w XX wieku. W ubiegłą niedzielę, w Inowrocławiu, jego rodzinnym mieście, odprawiona została okolicznościowa Msza Święta w jego intencji.

Obowiązki prymasa Glemp zaczął sprawować od połowy 1981 roku, czyli przyszło mu pełnić tę posługę w wyjątkowo niespokojnym czasie, na kilka miesięcy przed wprowadzenie w Polsce stanu wojennego. W grudniu 1981 roku przyjął postawę nawoływania do dialogu, nie chciał doprowadzić do otwartych walk.

 

Po zmianach ustrojowych zdawał sobie sprawę, iż konieczna jest zmiana mentalności Polaków do życia w nowej rzeczywistości, co wyrażał w swoich homiliach. Z okazji święta Bożego Ciała w 2002 roku abp. Józef Glemp mówił - Demokracja jest nie tylko dla wykształconych i sprytnych, ale także i przede wszystkim dla uczciwych i cnotliwych obywateli.

 

Dalej jednak dał do zrozumienia o potrzebie zmiany mentalności - Jesteśmy pokoleniem, które przeszło lub przechodzi od mentalności kolektywu, gdzie trzeba było się lękać i nie brać odpowiedzialności, do mentalności posiadania i dysponowania tym, co się posiada.

 

Arcybiskup przedstawił również współczesną definicje kradzieży - Mówi się dziś o nadmiernym pobieraniu dóbr, o zagarnięciu, o wyłudzeniu, o niegospodarności, o defraudacji, o rabunku, o korupcji, o oszustwie finansowym, o łapownictwie, o aferze. Ileż słów – a to nie wszystkie, bo można by wymienić jeszcze kilkanaście – oddaje to, co niegdyś było treścią jednego: “kradzież”, jako przekroczenia przykazania “nie kradnij!”. Bogactwo określeń na nieuczciwe powiększenie swego majątku wskazuje, jak wielki jest to problem, jak skomplikowane są mechanizmy, które zaistniały jako pomyślność dla jednych, a krzywda dla drugich.

 

Abp. Glemp spoczął w archikatedrze św. Jana w Warszawie. W Inowrocławiu przy Kujawskim Centrum Kultury działa natomiast promujący dziedzictwo Kujaw Instytut Prymasa Józefa Glempa.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Przeżyjmy te chwile raz jeszcze

    Europejska Federacja Lekkoatletyczna – European Athletics – opublikował niespełna trzyminutowy film podsumowujących tegoroczne Drużynowego Mistrzostwa Europy Super Liga, których gospodarzem była Bydgoszcz. Bohaterami filmu są reprezentanci Polski, ale czemu się dziwić, skoro zdominowali oni ten turniej, odnosząc historyczne zwycięstwo.

  • Brytyjskie media żyły wpadką w Bydgoszczy

    Równy tydzień temu kończyły się Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce, których gospodarzem była Bydgoszcz. Historyczny triumf reprezentacji Polski zapamiętamy na długo, a w innych krajach naturalne jest, że uwaga zwrócona była w inne kwestie. Brytyjskie media wyjaśniają dość zagadkową dyskwalifikację brytyjskiej sztafety 4x400 metrów, w jednej z ostatnich konkurencji turnieju.

Wiadomości sportowe

« Sierpień 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Wiadomości z regionu

Śledź nas