Jesteś tutaj: HomeInowrocław,,Demokracja jest dla uczciwych i cnotliwych obywateli”

,,Demokracja jest dla uczciwych i cnotliwych obywateli”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław piątek, 25 styczeń 2019 15:56

Dokładnie w środę przypadła 6 rocznica śmierci Prymasa Polski abp. Józefa Glempa, jednej z najbardziej wybitnych postaci wywodzących się z Kujaw w XX wieku. W ubiegłą niedzielę, w Inowrocławiu, jego rodzinnym mieście, odprawiona została okolicznościowa Msza Święta w jego intencji.

Obowiązki prymasa Glemp zaczął sprawować od połowy 1981 roku, czyli przyszło mu pełnić tę posługę w wyjątkowo niespokojnym czasie, na kilka miesięcy przed wprowadzenie w Polsce stanu wojennego. W grudniu 1981 roku przyjął postawę nawoływania do dialogu, nie chciał doprowadzić do otwartych walk.

 

Po zmianach ustrojowych zdawał sobie sprawę, iż konieczna jest zmiana mentalności Polaków do życia w nowej rzeczywistości, co wyrażał w swoich homiliach. Z okazji święta Bożego Ciała w 2002 roku abp. Józef Glemp mówił - Demokracja jest nie tylko dla wykształconych i sprytnych, ale także i przede wszystkim dla uczciwych i cnotliwych obywateli.

 

Dalej jednak dał do zrozumienia o potrzebie zmiany mentalności - Jesteśmy pokoleniem, które przeszło lub przechodzi od mentalności kolektywu, gdzie trzeba było się lękać i nie brać odpowiedzialności, do mentalności posiadania i dysponowania tym, co się posiada.

 

Arcybiskup przedstawił również współczesną definicje kradzieży - Mówi się dziś o nadmiernym pobieraniu dóbr, o zagarnięciu, o wyłudzeniu, o niegospodarności, o defraudacji, o rabunku, o korupcji, o oszustwie finansowym, o łapownictwie, o aferze. Ileż słów – a to nie wszystkie, bo można by wymienić jeszcze kilkanaście – oddaje to, co niegdyś było treścią jednego: “kradzież”, jako przekroczenia przykazania “nie kradnij!”. Bogactwo określeń na nieuczciwe powiększenie swego majątku wskazuje, jak wielki jest to problem, jak skomplikowane są mechanizmy, które zaistniały jako pomyślność dla jednych, a krzywda dla drugich.

 

Abp. Glemp spoczął w archikatedrze św. Jana w Warszawie. W Inowrocławiu przy Kujawskim Centrum Kultury działa natomiast promujący dziedzictwo Kujaw Instytut Prymasa Józefa Glempa.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Zawisza ma poważnego partnera

  Polski Koncern Naftowy Orlen będzie partnerem klubu Zawisza Bydgoszcz. Największy gracz na polskim rynku naftowym będzie wspierał zarówno drużynę seniorów oraz szkolenie dzieci i młodzieży.

 • PZPN przekazał Bydgoszczy repliki Pucharu Polski i Superpucharu

  W 2014 roku Zawisza Bydgoszcz osiągnął historyczny sukces zdobywając Puchar Polski, po pokonaniu w meczu finałowym Zagłębia Lubin. Niedługo później bydgoski klub pokonał w meczu o Superpuchar Polski Legię Warszawa. Później dla Zawiszy zaczął się gorszy czas, a trofea zniknęły.

  Etykiety: Zawisza Bydgoszcz

Wiadomości sportowe

« Listopad 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
 • Czas pokaże, czy politycznie jesteśmy dojrzalsi jako naród

  Jak spojrzymy na temperaturę sporu politycznego przez cztery ostatnie lata, chociażby na kryzys, który zostanie zapamiętany poprzez okupację sali sejmowej, to można mieć powód do niepokoju. Jednak to jest przeszłość, którą nie musimy już żyć, czy przyszłość może przynieść nową jakość w polskiej polityce? Ostatni tydzień pokazuje, że tak, bowiem wielu polityków pokazało, że jest ku temu wola. Czas pokaże, czy była to chwilowa refleksją związana ze Świętem Niepodległości, czy faktycznie politycznie jako Polacy jesteśmy już dojrzalsi.

 • CBA bada umowę kredytową szpitala w Grudziądzu

  Kłopoty finansowe wprowadziły w ogromne tarapaty finanse miasta Grudziądza. Szacowany na koniec 2018 rok dług szpitala wynosił 422 mln zł. Polska Agencja Prasowa informuje, że agenci Centralnego Biura Antykorupcynego z bydgoskiej delegatury przyglądają się umowie kredytowej udzielonej przez parabank.

  Etykiety: Grudziądz

Wiadomości z regionu

Śledź nas