Jesteś tutaj: HomeInowrocławCzy pogorszenie stosunków z Iranem uderzy w gospodarkę Kujaw?

Czy pogorszenie stosunków z Iranem uderzy w gospodarkę Kujaw?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław wtorek, 15 styczeń 2019 21:32

Upadek huty Irena przed kilkoma laty przyniósł dla Inowrocławia oraz powiatu inowrocławskiego duże problemy społeczne, spowodowane dość wysokim już wówczas bezrobociem. Irena przeszła restrukturyzację i wznowiła produkcję, po tym jak zdecydował się w nią zainwestować Irańczyk. Pogorszenie relacji dyplomatycznych z Iranem może nieść ryzyko ponownych problemów.

 

W piątek na antenie amerykańskiej telewizji Fox News sekretarz stanu Mike Pompeo poinformował, że w lutym Polska będzie gospodarzem konferencji w sprawie sytuacji na Bliskim Wschodzie. Ta wypowiedź sprawiła, że o tym zamiarze dowiedziała się opinia publiczna w Polsce. Na tę informację dość szybko zareagowało irańskie MSZ nazywają planowaną konferencję – desperackim antyirańskim cyrkiem. Iran zapowiedział również możliwość zastosowania wobec Polski działań odwetowych.

 

Póki co w Persji odwołano zaplanowany ,,Tydzień Filmu Polskiego”, ale skutki wojny gospodarczej z Iranem odczuliśmy już przed kilkoma laty w naszym regionie, gdy Iran podjął odwetowe sankcje gospodarcze wobec tych nałożonych na niego przez Unię Europejską. Eksportująca głównie do Iranu inowrocławska huta Irena z powodu utraty rynku zbytu musiała ogłosić bankructwo. Obecnie dla Ireny Iran jest głównym rynkiem zbytu, stąd też ewentualne sankcje mogą dotknąć hutę. Trudno przewidzieć w jakim kierunku pójdzie cała sytuacja i jaki będzie odbiór planowanego na 13-14 lutego szczytu bliskowschodniego w Polsce. Nieoficjalnie znów się mówi o rozważanej przez Stany Zjednoczonej interwencji militarnej w Iranie.

 

 

 

W 2016 roku IRENA HOLDING GROUP SP. z o. o. eksportowała miesięcznie na wartość 600-800 tys. dolarów.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Sportis czy Mustang?

  Za nami 29 kolejka V ligi – w tym tygodniu Zawisza będący pewnym awansu do IV ligi pauzował z powodu wycofania się z rozgrywek Iskry Ciechocin. W tej kolejce nie wybiegli na boisko również piłkarze Mustanga Ostaszewo, którzy z powodu wycofania się z rozgrywek Gryfa Siecienko sobotni mecz wygrali poprzez walkower. Wicelider Sportis Łochowo wygrał 1:2 na wyjeździe z Pomorzaninem Serock.

 • Trzy lata i trzy awanse

  Zaczęło się w 2016 roku, gdy pojawiła się realna groźba, że Zawisza zniknie z piłkarskiej mapy Polski, gdy wręcz sensacyjnie klub nie otrzymał licencji na grę w I lidze. Zapadła decyzja, aby oddolnie odbudować piłkę na Zawiszy - zaczęto od B-klasy, bez większego prestiżu, ale patrząc długofalowo do przodu. Dzisiaj mamy już IV ligę, a cel pozostaje niezmienny Ekstraklasa.

  Etykiety: Zawisza Bydgoszcz

Wiadomości sportowe

« Czerwiec 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
 • Powyborczy krajobraz. Czyli co tam w polityce słychać?

   

  W krajowej polityce po wyborach do Parlamentu Europejskiego rozpoczął się sezon ogórkowy, jeszcze mniej dzieje się lokalnie, co jednak nie oznacza, że jest to czas bezowocny. Za kilka tygodni znowu będą duże emocje przed najważniejszymi wyborami, do krajowego parlamentu.

 • Umowa z Włochami zerwana, ale wątpliwości coraz więcej

  W tym tygodniu media obeszła informacja, że GDDKiA ,,pogoniła” włoską firmę z placu budowy. Jest to daleko posunięta przenośnia, bowiem od kilku miesięcy właściwie prace się nie toczyły, więc na placu budowy i tak nic się nie działo. Będzie trzeba teraz rozstrzygnąć nowy przetarg, a to przesunie ukończenie inwestycji w czasie. Do kiedy? O to właściwie trzeba pytać jasnowidza, bowiem trudno merytorycznie odpowiedzieć na pytania dotyczące terminów realizacji poszczególnych odcinków.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.