Jesteś tutaj: HomeInowrocławNa Kujawach o tym, dlaczego rozwój polsko-białoruskiej współpracy jest ważny?

Na Kujawach o tym, dlaczego rozwój polsko-białoruskiej współpracy jest ważny?

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Inowrocław piątek, 28 wrzesień 2018 21:01
Na Kujawach o tym, dlaczego rozwój polsko-białoruskiej współpracy jest ważny? Fot: UM Inowrocław

W piątek w Inowrocławiu rozpoczęła się polsko-białoruska konferencja gospodarcza. Przy tej okazji nie sposób, aby nie został poruszony również wątek współpracy z Chinami, która wpływa na dynamiczny wzrost relacji gospodarczych Polski ze wschodnim sąsiadem.

 

Konferencję otworzyli w sali sesyjnej inowrocławskiego ratusza prezydent Ryszard Brejza oraz w imieniu ambasadora Republiki Białorusi w Polsce, radca-minister ds. handlu Aleksander Czesnowski - Stosunki na wysokim szczeblu międzypaństwowym są bardzo ważne, lecz nie mniej ważne, dające grunt do stosunków wysokich na szczeblu międzypaństwowym szczeblu, stosunki między regionami – mówił - Między regionami się tworzą najważniejsze powiązania gospodarcze, między konkretnymi podmiotami, firmami i przedsiębiorstwami, tworzą te stosunki.

 

Obok kwestii gospodarczych budowano relacje naukowe. W konferencji udział wzięli przedstawiciele Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości w Inowrocławiu oraz Uniwersytetu w Brześciu, ze strony białoruskiej.

 

Chiny – Białoruś – Polska

W konferencji udział wziął prezes Polsko-Białoruskiej Izby Handlowo-Przemysłowej, Kazimierz Zdunowski, który dużą część swojego wystąpienia poświęcił prezentacji potencjału gospodarczego Białorusi, wskazując, iż z tego kraju pochodzi chociażby co trzeci samochód ciężarowy wysokiegotonażu. Zdunowski mówił również o inwestowaniu Białorusi w rozwój technologi IT.

 

 

- Ponad 2 tys. lat temu Chiny produkowały około 30% PKB w tamtych czasach historycznych. Co pokazują dlaczego były bardzo ważne i inicjowały jedwabny szlak. Wtedy Polski na mapie jeszcze nie było – nawiązał prezes Kazimierz Zdunowski do historii świata - Teraz mamy Nowy Jedwabny Szlak, wywoływany głównie interesami chińsko-europejskimi. Pozostaje pytanie, gdzie jest nasz interes? Gdzie my w tym całym układzie funkcjonujemy? My, czyli Polska i Białoruś.

 

-  Z danych z 2013 roku obroty między Chinami a Unią Europejską przekraczały 500 mld dolarów i były wyższe niż obroty między Chinami i Stanami Zjednoczonymi. Na Europę Środkowo-Wschodnią przypadało około 50 mld dolarów, z tego polsko-chińskie obroty wyniosły około 16 mld dolarów. Chciałem pokazać, że my gdzieś daleko jesteśmy w tym układzie interesów na arenie międzynarodowej – mówił Zdunowski.

 

W jego opinii właśnie w rozwoju Nowego Jedwabnego Szlaku tkwi największy potencjał rozwoju gospodarczego, z którego mogłaby Polska i Białoruś wspólnie skorzystać, jednocześnie zwiększając nas udział w obrotach pomiędzy Chinami i Europą.

 

W sobotę uczestnicy konferencji będą zwiedzali inowrocławskie zakłady przemysłowe.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kolejny remis Zawiszy w przygotowaniach do rundy jesiennej

  W sobotę, w samo południe, rozpoczął się mecz sparingowy pomiędzy V-ligowcami Zawiszą Bydgoszcz i Wisłą Tczew (okręg malborski). Podobnie jak ubiegłotygodniowy sparing ze Spartą Brodnica, mecz ten zakończył się remisem.

 • Tyczkarki i tyczkarze będą rywalizować w.... galerii handlowej

  W najbliższą sobotę w Zielonych Arkadach odbędzie się lekkoatletyczny miting w skoku o tyczce. Zobaczymy polskie gwiazdy w tej dyscyplinie: Annę Rogowską, Monikę Pyrek, Piotra Liska i Pawła Wojciechowskiego. Ten ostatni powinien liczyć na szczególny doping, z racji trenowania w bydgoskim Zawiszy.

Wiadomości sportowe

« Luty 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      

Kosma Złotowski

 • Wykonawca trzech odcinków S-5 chce większej zapłaty

  Włoska firma Impresa Pizzaroti chce zwiększenia wartości realizowanego w ramach budowy drogi ekspresowej S-5 kontraktu. Impresa Pizzaroti wygrała przetarg na realizację trzech odcinków w województwie kujawsko-pomorskim: Białe Błota – Nowe Marzy – Dworzyskowo; Dworzyskowo – Aleksandrowo oraz Białe Błota – Szubin.

 • Czy będzie przetarg na przewozy kolejowe w kujawsko-pomorskim?

  Radny Michał Krzemkowski odnosząc się do zapowiedzi medialnych wyraził pogląd, że ogłaszanie przetargu na obsługę połączeń kolejowych w województwie to zły pomysł i Zarząd Województwa powinien dalej powierzać usługę państwowo-samorządowym Przewozom Regionalnym. Zdaniem marszałka Piotra Całbeckiego decyzja o przetargu ostatecznie jeszcze nie zapadła.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.