Jesteś tutaj: HomeInowrocławNa Kujawach o tym, dlaczego rozwój polsko-białoruskiej współpracy jest ważny?

Na Kujawach o tym, dlaczego rozwój polsko-białoruskiej współpracy jest ważny?

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Inowrocław piątek, 28 wrzesień 2018 21:01
Na Kujawach o tym, dlaczego rozwój polsko-białoruskiej współpracy jest ważny? Fot: UM Inowrocław

W piątek w Inowrocławiu rozpoczęła się polsko-białoruska konferencja gospodarcza. Przy tej okazji nie sposób, aby nie został poruszony również wątek współpracy z Chinami, która wpływa na dynamiczny wzrost relacji gospodarczych Polski ze wschodnim sąsiadem.

 

Konferencję otworzyli w sali sesyjnej inowrocławskiego ratusza prezydent Ryszard Brejza oraz w imieniu ambasadora Republiki Białorusi w Polsce, radca-minister ds. handlu Aleksander Czesnowski - Stosunki na wysokim szczeblu międzypaństwowym są bardzo ważne, lecz nie mniej ważne, dające grunt do stosunków wysokich na szczeblu międzypaństwowym szczeblu, stosunki między regionami – mówił - Między regionami się tworzą najważniejsze powiązania gospodarcze, między konkretnymi podmiotami, firmami i przedsiębiorstwami, tworzą te stosunki.

 

Obok kwestii gospodarczych budowano relacje naukowe. W konferencji udział wzięli przedstawiciele Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości w Inowrocławiu oraz Uniwersytetu w Brześciu, ze strony białoruskiej.

 

Chiny – Białoruś – Polska

W konferencji udział wziął prezes Polsko-Białoruskiej Izby Handlowo-Przemysłowej, Kazimierz Zdunowski, który dużą część swojego wystąpienia poświęcił prezentacji potencjału gospodarczego Białorusi, wskazując, iż z tego kraju pochodzi chociażby co trzeci samochód ciężarowy wysokiegotonażu. Zdunowski mówił również o inwestowaniu Białorusi w rozwój technologi IT.

 

 

- Ponad 2 tys. lat temu Chiny produkowały około 30% PKB w tamtych czasach historycznych. Co pokazują dlaczego były bardzo ważne i inicjowały jedwabny szlak. Wtedy Polski na mapie jeszcze nie było – nawiązał prezes Kazimierz Zdunowski do historii świata - Teraz mamy Nowy Jedwabny Szlak, wywoływany głównie interesami chińsko-europejskimi. Pozostaje pytanie, gdzie jest nasz interes? Gdzie my w tym całym układzie funkcjonujemy? My, czyli Polska i Białoruś.

 

-  Z danych z 2013 roku obroty między Chinami a Unią Europejską przekraczały 500 mld dolarów i były wyższe niż obroty między Chinami i Stanami Zjednoczonymi. Na Europę Środkowo-Wschodnią przypadało około 50 mld dolarów, z tego polsko-chińskie obroty wyniosły około 16 mld dolarów. Chciałem pokazać, że my gdzieś daleko jesteśmy w tym układzie interesów na arenie międzynarodowej – mówił Zdunowski.

 

W jego opinii właśnie w rozwoju Nowego Jedwabnego Szlaku tkwi największy potencjał rozwoju gospodarczego, z którego mogłaby Polska i Białoruś wspólnie skorzystać, jednocześnie zwiększając nas udział w obrotach pomiędzy Chinami i Europą.

 

W sobotę uczestnicy konferencji będą zwiedzali inowrocławskie zakłady przemysłowe.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Przeżyjmy te chwile raz jeszcze

    Europejska Federacja Lekkoatletyczna – European Athletics – opublikował niespełna trzyminutowy film podsumowujących tegoroczne Drużynowego Mistrzostwa Europy Super Liga, których gospodarzem była Bydgoszcz. Bohaterami filmu są reprezentanci Polski, ale czemu się dziwić, skoro zdominowali oni ten turniej, odnosząc historyczne zwycięstwo.

  • Brytyjskie media żyły wpadką w Bydgoszczy

    Równy tydzień temu kończyły się Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce, których gospodarzem była Bydgoszcz. Historyczny triumf reprezentacji Polski zapamiętamy na długo, a w innych krajach naturalne jest, że uwaga zwrócona była w inne kwestie. Brytyjskie media wyjaśniają dość zagadkową dyskwalifikację brytyjskiej sztafety 4x400 metrów, w jednej z ostatnich konkurencji turnieju.

Wiadomości sportowe

« Sierpień 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Wiadomości z regionu

Śledź nas