Jesteś tutaj: HomeInowrocławNa Kujawach o tym, dlaczego rozwój polsko-białoruskiej współpracy jest ważny?

Na Kujawach o tym, dlaczego rozwój polsko-białoruskiej współpracy jest ważny?

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Inowrocław piątek, 28 wrzesień 2018 21:01
Na Kujawach o tym, dlaczego rozwój polsko-białoruskiej współpracy jest ważny? Fot: UM Inowrocław

W piątek w Inowrocławiu rozpoczęła się polsko-białoruska konferencja gospodarcza. Przy tej okazji nie sposób, aby nie został poruszony również wątek współpracy z Chinami, która wpływa na dynamiczny wzrost relacji gospodarczych Polski ze wschodnim sąsiadem.

 

Konferencję otworzyli w sali sesyjnej inowrocławskiego ratusza prezydent Ryszard Brejza oraz w imieniu ambasadora Republiki Białorusi w Polsce, radca-minister ds. handlu Aleksander Czesnowski - Stosunki na wysokim szczeblu międzypaństwowym są bardzo ważne, lecz nie mniej ważne, dające grunt do stosunków wysokich na szczeblu międzypaństwowym szczeblu, stosunki między regionami – mówił - Między regionami się tworzą najważniejsze powiązania gospodarcze, między konkretnymi podmiotami, firmami i przedsiębiorstwami, tworzą te stosunki.

 

Obok kwestii gospodarczych budowano relacje naukowe. W konferencji udział wzięli przedstawiciele Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości w Inowrocławiu oraz Uniwersytetu w Brześciu, ze strony białoruskiej.

 

Chiny – Białoruś – Polska

W konferencji udział wziął prezes Polsko-Białoruskiej Izby Handlowo-Przemysłowej, Kazimierz Zdunowski, który dużą część swojego wystąpienia poświęcił prezentacji potencjału gospodarczego Białorusi, wskazując, iż z tego kraju pochodzi chociażby co trzeci samochód ciężarowy wysokiegotonażu. Zdunowski mówił również o inwestowaniu Białorusi w rozwój technologi IT.

 

 

- Ponad 2 tys. lat temu Chiny produkowały około 30% PKB w tamtych czasach historycznych. Co pokazują dlaczego były bardzo ważne i inicjowały jedwabny szlak. Wtedy Polski na mapie jeszcze nie było – nawiązał prezes Kazimierz Zdunowski do historii świata - Teraz mamy Nowy Jedwabny Szlak, wywoływany głównie interesami chińsko-europejskimi. Pozostaje pytanie, gdzie jest nasz interes? Gdzie my w tym całym układzie funkcjonujemy? My, czyli Polska i Białoruś.

 

-  Z danych z 2013 roku obroty między Chinami a Unią Europejską przekraczały 500 mld dolarów i były wyższe niż obroty między Chinami i Stanami Zjednoczonymi. Na Europę Środkowo-Wschodnią przypadało około 50 mld dolarów, z tego polsko-chińskie obroty wyniosły około 16 mld dolarów. Chciałem pokazać, że my gdzieś daleko jesteśmy w tym układzie interesów na arenie międzynarodowej – mówił Zdunowski.

 

W jego opinii właśnie w rozwoju Nowego Jedwabnego Szlaku tkwi największy potencjał rozwoju gospodarczego, z którego mogłaby Polska i Białoruś wspólnie skorzystać, jednocześnie zwiększając nas udział w obrotach pomiędzy Chinami i Europą.

 

W sobotę uczestnicy konferencji będą zwiedzali inowrocławskie zakłady przemysłowe.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

Kosma Złotowski

  • Wiceprezes ZNP zapowiada, że nie ucierpią maturzyści

    Strajk pracowników oświaty to obecnie w Polsce temat numer jeden, ale trudno się dziwić, bowiem tegoroczni maturzyści nie wiedzą nawet na czym stoją, czy dostaną dopuszczeni do egzaminów w maju. Taka sytuacja mogłaby pokrzyżować ich życiowe plany. Dzisiaj w studiu TVN24 wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział zmianę taktyki.

    Etykiety: strajk nauczycieli
  • Ministerstwo zachęca do pisania e-pism ogólnych

    Dla załatwienia wielu spraw urzędowych są gotowe druki formularzy, ale nie sposób przewidzieć wszystkich możliwych spraw. W takiej sytuacji możemy skierować do wybranego przez nas urzędu pismo ogólne. Do korzystania z tej możliwości w ramach korespondencji elektronicznej zachęca Ministerstwo Cyfryzacji.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.