Jesteś tutaj: HomeInowrocławCzy samorządy są bezsilne wobec masztów telekomunikacyjnych?

Czy samorządy są bezsilne wobec masztów telekomunikacyjnych?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław środa, 22 sierpień 2018 11:22

Jakiś czas temu pisaliśmy o protestach mieszkańców Rąbina, którzy nie zgadzają się, aby na placu w okolicy ulic Alejnika i Plater stanął maszt jednej z sieci komórkowych. Kontrowersje budzi przede wszystkim bliska odległość mieszkań i obawy, że instalacja będzie wywoływać negatywne skutki dla zdrowia mieszkańców.

Okazuje się, że problem jest ogólnopolski, bowiem specustawa o wspieraniu rozwoju sieci telekomunikacyjnych może zostać zastosowana w każdym miejscu kraju, w sposób który nie spodoba się społeczności lokalnej. Inowrocławskie SLD uważa, że jak wynika z wyroków trzech sądów administracyjnych, w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego samorządy mogą ustalić minimalną odległość od budynków mieszkalnych, od której muszą być oddalone maszty telekomunikacyjne. Lewica apeluje do inowrocławskiego ratusza o zrobienie przeglądu dokumentów planistycznych.

 

Urząd Miasta Inowrocławia zamierza pozytywnie odnieść się do tego wniosku, ale jak wskazuje, wywołane wyroki nie są prawomocne, bowiem do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie skierowano skargi kasacyjne. Dopiero po ich rozpatrzeniu wyroki wojewódzkich sądów administracyjnych staną się prawomocne.

 

Do tego czasu samorządy, w tym samorząd Inowrocławia wobec problemu mieszkańców Rąbina, ma znacznie ograniczone pole działania.

 

Warte obejrzenia

  • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

    Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

  • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

    Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

    Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

Wiadomości z regionu