Jesteś tutaj: HomeInowrocławCzy samorządy są bezsilne wobec masztów telekomunikacyjnych?

Czy samorządy są bezsilne wobec masztów telekomunikacyjnych?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław środa, 22 sierpień 2018 11:22

Jakiś czas temu pisaliśmy o protestach mieszkańców Rąbina, którzy nie zgadzają się, aby na placu w okolicy ulic Alejnika i Plater stanął maszt jednej z sieci komórkowych. Kontrowersje budzi przede wszystkim bliska odległość mieszkań i obawy, że instalacja będzie wywoływać negatywne skutki dla zdrowia mieszkańców.

Okazuje się, że problem jest ogólnopolski, bowiem specustawa o wspieraniu rozwoju sieci telekomunikacyjnych może zostać zastosowana w każdym miejscu kraju, w sposób który nie spodoba się społeczności lokalnej. Inowrocławskie SLD uważa, że jak wynika z wyroków trzech sądów administracyjnych, w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego samorządy mogą ustalić minimalną odległość od budynków mieszkalnych, od której muszą być oddalone maszty telekomunikacyjne. Lewica apeluje do inowrocławskiego ratusza o zrobienie przeglądu dokumentów planistycznych.

 

Urząd Miasta Inowrocławia zamierza pozytywnie odnieść się do tego wniosku, ale jak wskazuje, wywołane wyroki nie są prawomocne, bowiem do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie skierowano skargi kasacyjne. Dopiero po ich rozpatrzeniu wyroki wojewódzkich sądów administracyjnych staną się prawomocne.

 

Do tego czasu samorządy, w tym samorząd Inowrocławia wobec problemu mieszkańców Rąbina, ma znacznie ograniczone pole działania.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Nasz bohater!

    We wtorkowy wieczór w meczu eliminacji do Euro 2020 na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski pokonała Słowenię 3:2, pieczętując zwycięstwo grupie G, co skutkuje awansem do turnieju. Decydującego gola zdobył Jacek Góralski, chłopak z Bydgoszczy.

    Etykiety: Jacek Góralski
  • Zawisza ma poważnego partnera

    Polski Koncern Naftowy Orlen będzie partnerem klubu Zawisza Bydgoszcz. Największy gracz na polskim rynku naftowym będzie wspierał zarówno drużynę seniorów oraz szkolenie dzieci i młodzieży.

Wiadomości sportowe

« Listopad 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Wiadomości z regionu

Śledź nas