Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocław chce siedziby CIECH-u

Inowrocław chce siedziby CIECH-u

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Inowrocław poniedziałek, 18 marzec 2013 15:19

Dzisiaj Rada Miejska Inowrocławia przyjęła uchwałę, zezwalająca na ustanowienie terenów należących do zakładów przemysłowych Soda-Mątwy, jako podległych pod Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Ma to związek z planami zainwestowania przez CIECH ponad 200 mln złotych.

 

Większość radnych na sesje przyszło jednak z bardzo dużymi wątpliwościami, głównie z tego powodu, ze sesje zwołano w trybie nadzwyczajnym, na szybko.. Ustanowienie PSSE dla CIECH-u oznaczać będzie ulgi podatkowe i co prawda miasto na tym nie straci finansowo, to pojawiły się wątpliwości, czy po uzyskaniu tej uchwały CIECH SA nie zostawi miasta na lodzie.

 

Planowana inwestycja zakończyć ma się w 2016 roku i ma pozwolić na zatrudnienie 10 nowych pracowników. Radni i związkowcy wyrazili jednak obawy, że zatrudnienie 10 osób, w sytuacji, gdy do tego czasu zwolni się 100 osób, da ujemny bilans. Z niepokojem pytano także o przyszłość fabryki CIECH w Janikowie, padły zdecydowane pytania, czy prawdą jest, że może dojść do likwidacji fabryki Janikosody. Nawiązywano przy tym do losu jaki spotkał bydgoski Zachem.

 

Przedstawiciel firmy Soda Polska Ciech kategorycznie zaprzeczył jakoby miało dojść do likwidacji fabryki w Janikowie, w najbliższym czasie planowane tam mają być także inwestycje. Podjęcie inwestycji w Inowrocławiu spółka Soda Polska Ciech uważa za konieczne, w celu uratowania fabryki i utrzymania bieżących miejsc pracy, gdyż tylko w ten sposób firma będzie wstanie konkurować ze swoimi produktami na rynkach zbytu z wchodzącą turecką konkurencją.

 

Po debacie, mimo wstępnych wątpliwości, Rada Miejska Inowrocławia jednogłośnie wyraziła zgodę na objęcie mątewskiej fabryki specjalną strefą ekonomiczną.

 

Zakład Soda-Mątwy zatrudnia ponad tysiąc pracowników, nie ma się zatem dziwić dużej trosce związkowców i władz miasta o miejsca pracy, gdyż bezrobocie w powiecie wynosi mniej więcej 25% (pod koniec stycznia 24,2%).

 

CIECH za mało wspiera społeczność

Dyskusji towarzyszyły także kwestie dotyczące związków CIECH-u z powiatem inowrocławskim. Bez Inowrocławia nie było by CIECH-u – podkreślił wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Maciej Szota, w ten sposób przypominając, że to na Kujawach wypracowywane jest większość zysków tej grupy kapitałowej.

 

Fabryka Anwilu we Włocławku od wielu lat wspiera sport w tym mieście. Dla jednych Anwil to przemysł, inni kojarzą tą nazwę z klubem sportowym. Na taki gest ze strony CIECH-u Inowrocław nie mógł póki co liczyć – dodał radny Henryk Procek.

 

Rada Miejska przyjęła z tego powodu wystąpienie do władz CIECH-u. Padła także sugestia, że być może warto by przenieść główną siedzibę firmy z Warszawy do Inowrocławia, co by wpłynęło pozytywnie na zwiększenie pozycji całego regionu. Głównym właścicielem grupy CIECH jest Skarb Państwa (nie posiada jednak pakietu większościowego akcji).

Warte obejrzenia

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna
 • W 12 kolejce liderzy nie zawiedli – za tydzień rozpocznie się decydująca faza

  W meczach 12 kolejki swoje mecze wygrywali: Włocłavia Włocławek, Zawisza Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Lider Włocławek, czyli kluby pretendujące do walki o 3 ligę, mające podobną liczbę punktów. Do tej pory zawodnicy tych klubów nie mieli okazji jeszcze stanąć naprzeciwko siebie.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Można odnieść wrażenie, że Polacy zagubili instynkt samozachowawczy

  Z analizy jaką przedstawionej w piątek przez ministra zdrowia wynika, że już nie tak wiele nam brakuje to scenariusza ,,gorszego od czarnego”, co skutkowałoby totalną zapaścią służby zdrowia. Tymczasem tysiące osób wczoraj protestowało w około 60 miastach przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej, wcześniej w tygodniu mieliśmy też protesty rolnicze, nie mówiąc już o anarchistach, którzy protestują przeciwko wprowadzaniu obostrzeń do walki z COVID-19. To wszystko znacząco zwiększa ryzyko rozwoju pandemii.

 • Czarny dzień w kujawsko-pomorskim. Tylko dzisiaj zmarła podobna liczba osób co przez cały kwiecień

  Dzisiaj z powodu COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono rekordowe 21 zgonów, co jest bliskie wynikowi jaki miał miejsce przez cały kwiecień (28 zgonów). Do tej pory nie odnotowywaliśmy dziennie dwucyfrowych liczb ofiar. W skali kraju odnotowano dzisiaj 153 zgony.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu