Jesteś tutaj: HomeInowrocławOdsłonięto tablicę poświęconą założycielowi Inowrocławia

Odsłonięto tablicę poświęconą założycielowi Inowrocławia

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław piątek, 26 styczeń 2018 17:07
Odsłonięto tablicę poświęconą założycielowi Inowrocławia Fot: Ki24.info

Za czasów rządów na Kujawach księcia Kazimierza Konradowica (znanego również jako Kazimierz Kujawski), stolicą regionu stał się Inowrocław. Oznaczało to dla miasta początek okresu odgrywania ważnej roli politycznej. Inowrocławski Klub Dyskusyjny upamiętnił założyciela Inowrocławia pamiątkową tablicą.

W czwartek na budynku Poczty Polski odsłonięta została oficjalnie tablica poświęcona postaci księcia Kazimierza Kujawskiego.

 

- W 1231 roku Konrad Mazowiecki wydzielił Kujawy z Mazowsza, właśnie dla swojego syna księcia Kazimierza Konradowica. Obrał on sobie za stolicę Inowrocław. W roku 1237 lub 1238 nadał on prawa miejskie Inowrocławiu – wyjaśniał radny Maciej Basiński, działający w Inowrocławskim Klubie Dyskusyjnym.

 

Basiński brak dokładnej daty lokacji Inowrocławia wytłumaczył zgromadzonym, faktem leżenia tego grodu przy granicy z terenami należącymi do zakonu krzyżackiego. Podczas jednego z najazdów krzyżaków, doszło do spalenia aktu lokacyjnego.

 

 

Radny zaznaczył również, iż przyjmując nadanie aktu lokacyjnego albo w 1237 albo 1238 roku, to Inowrocław ma już ponad 780 lat, czym przewyższa nie tylko tradycje miejskie Bydgoszczy, ale również Krakowa i Poznania.

 

Protoplasta kujawskiej linii Piastów, ojciec króla Władysława Łokietka, założyciel Miasta Inowrocławia – napisano na pamiątkowej tablicy. W uroczystości wzięła udział rzesza inowrocławian oraz przedstawiciel Poczty Polskiej Karol Górski.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

« Kwiecień 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Kosma Złotowski

  • Związkowcy grożą, że maturzyści mogą nie zostać sklasyfikowani

    Wczoraj informowaliśmy o stanowisku Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego, który zadeklarował, że maturzyści nie muszą się obawiać o wystawienie ocen końcowych, bez których nie będą w maju mogli przystąpić do matur. Wieczorem tę deklarację zdementowały związki zawodowe. Oznacza to, że maturzyści nie mogą spać spokojnie.

    Etykiety: strajk nauczycieli
  • Komitet Strajkowy: Uczniowie będą sklasyfikowani

    Przed świętami zawiązał się w Warszawie Międzyszkolny Komitet Strajkowy pracowników oświaty, który dzisiaj podjął decyzję o tym, że maturzyści otrzymają oceny końcowe, jednocześnie jego przedstawiciele krytykowali rząd za brak rzeczowej woli dialogu. Najważniejsze dla maturzystów jest jednak to, że otrzymają oceny końcowe i będą mogli przystąpić w maju do matur.

    Etykiety: strajk nauczycieli

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.