Jesteś tutaj: HomeInowrocławOdsłonięto tablicę poświęconą założycielowi Inowrocławia

Odsłonięto tablicę poświęconą założycielowi Inowrocławia

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław piątek, 26 styczeń 2018 17:07
Odsłonięto tablicę poświęconą założycielowi Inowrocławia Fot: Ki24.info

Za czasów rządów na Kujawach księcia Kazimierza Konradowica (znanego również jako Kazimierz Kujawski), stolicą regionu stał się Inowrocław. Oznaczało to dla miasta początek okresu odgrywania ważnej roli politycznej. Inowrocławski Klub Dyskusyjny upamiętnił założyciela Inowrocławia pamiątkową tablicą.

W czwartek na budynku Poczty Polski odsłonięta została oficjalnie tablica poświęcona postaci księcia Kazimierza Kujawskiego.

 

- W 1231 roku Konrad Mazowiecki wydzielił Kujawy z Mazowsza, właśnie dla swojego syna księcia Kazimierza Konradowica. Obrał on sobie za stolicę Inowrocław. W roku 1237 lub 1238 nadał on prawa miejskie Inowrocławiu – wyjaśniał radny Maciej Basiński, działający w Inowrocławskim Klubie Dyskusyjnym.

 

Basiński brak dokładnej daty lokacji Inowrocławia wytłumaczył zgromadzonym, faktem leżenia tego grodu przy granicy z terenami należącymi do zakonu krzyżackiego. Podczas jednego z najazdów krzyżaków, doszło do spalenia aktu lokacyjnego.

 

 

Radny zaznaczył również, iż przyjmując nadanie aktu lokacyjnego albo w 1237 albo 1238 roku, to Inowrocław ma już ponad 780 lat, czym przewyższa nie tylko tradycje miejskie Bydgoszczy, ale również Krakowa i Poznania.

 

Protoplasta kujawskiej linii Piastów, ojciec króla Władysława Łokietka, założyciel Miasta Inowrocławia – napisano na pamiątkowej tablicy. W uroczystości wzięła udział rzesza inowrocławian oraz przedstawiciel Poczty Polskiej Karol Górski.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Brytyjskie media żyły wpadką w Bydgoszczy

    Równy tydzień temu kończyły się Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce, których gospodarzem była Bydgoszcz. Historyczny triumf reprezentacji Polski zapamiętamy na długo, a w innych krajach naturalne jest, że uwaga zwrócona była w inne kwestie. Brytyjskie media wyjaśniają dość zagadkową dyskwalifikację brytyjskiej sztafety 4x400 metrów, w jednej z ostatnich konkurencji turnieju.

  • Bruski: Jak ktoś wieszczy koniec lekkiej atletyki w Bydgoszczy to jest w błędzie

    Historyczny triumf Polski na 100. lecie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki to już historia. To, że doszło do tego w Bydgoszczy to efekt wielu zorganizowanych dużych imprez w naszym mieście. Czy to będzie już pożegnanie z wielkimi wydarzeniami lekkoatletycznymi dla Bydgoszczy? Takie spekulacje się pojawiły, które ożywają gdy swoje ambicje prezentuje Śląsk.

Wiadomości sportowe

« Sierpień 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.