Jesteś tutaj: HomeInowrocławOdsłonięto tablicę poświęconą założycielowi Inowrocławia

Odsłonięto tablicę poświęconą założycielowi Inowrocławia

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław piątek, 26 styczeń 2018 17:07
Odsłonięto tablicę poświęconą założycielowi Inowrocławia Fot: Ki24.info

Za czasów rządów na Kujawach księcia Kazimierza Konradowica (znanego również jako Kazimierz Kujawski), stolicą regionu stał się Inowrocław. Oznaczało to dla miasta początek okresu odgrywania ważnej roli politycznej. Inowrocławski Klub Dyskusyjny upamiętnił założyciela Inowrocławia pamiątkową tablicą.

W czwartek na budynku Poczty Polski odsłonięta została oficjalnie tablica poświęcona postaci księcia Kazimierza Kujawskiego.

 

- W 1231 roku Konrad Mazowiecki wydzielił Kujawy z Mazowsza, właśnie dla swojego syna księcia Kazimierza Konradowica. Obrał on sobie za stolicę Inowrocław. W roku 1237 lub 1238 nadał on prawa miejskie Inowrocławiu – wyjaśniał radny Maciej Basiński, działający w Inowrocławskim Klubie Dyskusyjnym.

 

Basiński brak dokładnej daty lokacji Inowrocławia wytłumaczył zgromadzonym, faktem leżenia tego grodu przy granicy z terenami należącymi do zakonu krzyżackiego. Podczas jednego z najazdów krzyżaków, doszło do spalenia aktu lokacyjnego.

 

 

Radny zaznaczył również, iż przyjmując nadanie aktu lokacyjnego albo w 1237 albo 1238 roku, to Inowrocław ma już ponad 780 lat, czym przewyższa nie tylko tradycje miejskie Bydgoszczy, ale również Krakowa i Poznania.

 

Protoplasta kujawskiej linii Piastów, ojciec króla Władysława Łokietka, założyciel Miasta Inowrocławia – napisano na pamiątkowej tablicy. W uroczystości wzięła udział rzesza inowrocławian oraz przedstawiciel Poczty Polskiej Karol Górski.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Tyczkarki i tyczkarze będą rywalizować w.... galerii handlowej

  W najbliższą sobotę w Zielonych Arkadach odbędzie się lekkoatletyczny miting w skoku o tyczce. Zobaczymy polskie gwiazdy w tej dyscyplinie: Annę Rogowską, Monikę Pyrek, Piotra Liska i Pawła Wojciechowskiego. Ten ostatni powinien liczyć na szczególny doping, z racji trenowania w bydgoskim Zawiszy.

 • Ze Spartą Brodnica na remis

  Kolejny remis w tym tygodniu odnotowują w meczu sparingowym piłkarze Zawiszy. W piątek przy sztucznym świetle, na bocznym boisku stadionu Zawiszy zremisowali z IV ligową Spartą Brodnica, tym razem bezbramkowo. Motywować może zremisowanie z rywalem z wyższej klasy, tym bardziej w sytuacji gdy Sparta znajduje się w czołówce tabeli.

Wiadomości sportowe

« Luty 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      

Kosma Złotowski

 • Wykonawca trzech odcinków S-5 chce większej zapłaty

  Włoska firma Impresa Pizzaroti chce zwiększenia wartości realizowanego w ramach budowy drogi ekspresowej S-5 kontraktu. Impresa Pizzaroti wygrała przetarg na realizację trzech odcinków w województwie kujawsko-pomorskim: Białe Błota – Nowe Marzy – Dworzyskowo; Dworzyskowo – Aleksandrowo oraz Białe Błota – Szubin.

 • Czy będzie przetarg na przewozy kolejowe w kujawsko-pomorskim?

  Radny Michał Krzemkowski odnosząc się do zapowiedzi medialnych wyraził pogląd, że ogłaszanie przetargu na obsługę połączeń kolejowych w województwie to zły pomysł i Zarząd Województwa powinien dalej powierzać usługę państwowo-samorządowym Przewozom Regionalnym. Zdaniem marszałka Piotra Całbeckiego decyzja o przetargu ostatecznie jeszcze nie zapadła.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.