Jesteś tutaj: HomeInowrocławTablicą upamiętniono Kazimierza Kujawskiego

Tablicą upamiętniono Kazimierza Kujawskiego

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Inowrocław piątek, 15 grudzień 2017 18:22
Tablicą upamiętniono Kazimierza Kujawskiego Fot: Julita Klocek / Ki24.info

Książę Kazimierz zwany również Kujawskim, zapamiętany został na Kujawach jako ten, który nadał prawa miejskie dla Inowrocławia. Nastąpiło to najprawdopodobniej w latach 1237 – 1238, z racji braku dokumentów źródłowych trudno określić dokładny czas tego zdarzenia. W czwartek przypadała 750-ta rocznica jego śmiercia.

Dzisiaj (piątek, 15 grudnia) społeczność Szkoły Podstawowej nr 5 w Inowrocławiu, dokonała uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy, dedykowanej postaci założyciela Inowrocławia. Tablica umiejscowiona została na budynku wilii ,,Ostoja” niedaleko Parku Solankowego.

 

Kazimierz Konradowic urodził się ok. 1211 roku. Był księciem kujawskim, łęczyckim  i sieradzkim, synem Konrada Mazowieckiego i Agafii, córki Światosława, księcia włodzimiersko – wołyńskiego. W latach 1230 – 1231 uzyskał od ojca Kujawy, jako własną dzielnicę (jej stolicą został Inowrocław). Kazimierz Konradowic zmarł 14 grudnia 1267 roku w Inowrocławiu. Pochowano go w katedrze we Włocławku.

 

 

Od wtorku w obiegu pocztowym znajduje się okolicznościowy znaczek i kartka pocztowa. Jest to wspólna inicjatywa Poczty Polskiej oraz Inowrocławskiego Klubu Dyskusyjnego. Więcej piszemy o niej – Do obiegu trafi znaczek z Kazimierzem Kujawskim

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Brytyjskie media żyły wpadką w Bydgoszczy

  Równy tydzień temu kończyły się Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce, których gospodarzem była Bydgoszcz. Historyczny triumf reprezentacji Polski zapamiętamy na długo, a w innych krajach naturalne jest, że uwaga zwrócona była w inne kwestie. Brytyjskie media wyjaśniają dość zagadkową dyskwalifikację brytyjskiej sztafety 4x400 metrów, w jednej z ostatnich konkurencji turnieju.

 • Bruski: Jak ktoś wieszczy koniec lekkiej atletyki w Bydgoszczy to jest w błędzie

  Historyczny triumf Polski na 100. lecie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki to już historia. To, że doszło do tego w Bydgoszczy to efekt wielu zorganizowanych dużych imprez w naszym mieście. Czy to będzie już pożegnanie z wielkimi wydarzeniami lekkoatletycznymi dla Bydgoszczy? Takie spekulacje się pojawiły, które ożywają gdy swoje ambicje prezentuje Śląsk.

Wiadomości sportowe

« Sierpień 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 • To były słabe cztery lata dla regionu

  Przygotowania do kampanii wyborczej (ta oficjalnie ruszy dopiero po rejestracji list) są coraz bardziej widoczne, za chwilę kandydaci, w tym obecni posłowie będą agitować, aby oddać na nich głos. Warto przy takich okazjach pytać, co zrobili przez ostatnie cztery lata, a tych dokonań zbyt wielu nie mamy.

 • Rząd szacuje straty spowodowane suszą na ponad miliard złotych

  Problem suszy, a właściwie ogólnego deficytu wody, dostrzegalny jest od kilku tygodni. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach ocenił, że w okresie od 11 czerwca do 10 sierpnia zjawisko suszy dotknęło prawie wszystkie gminy w województwie kujawsko-pomorskim, w różnym stopniu. Ministerstwo Rolnictwa kładzie na stół pierwszą pulę pieniędzy.

  Etykiety: susza Rolnictwo

Wiadomości z regionu

Śledź nas