Jesteś tutaj: HomeInowrocławTablicą upamiętniono Kazimierza Kujawskiego

Tablicą upamiętniono Kazimierza Kujawskiego

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Inowrocław piątek, 15 grudzień 2017 18:22
Tablicą upamiętniono Kazimierza Kujawskiego Fot: Julita Klocek / Ki24.info

Książę Kazimierz zwany również Kujawskim, zapamiętany został na Kujawach jako ten, który nadał prawa miejskie dla Inowrocławia. Nastąpiło to najprawdopodobniej w latach 1237 – 1238, z racji braku dokumentów źródłowych trudno określić dokładny czas tego zdarzenia. W czwartek przypadała 750-ta rocznica jego śmiercia.

Dzisiaj (piątek, 15 grudnia) społeczność Szkoły Podstawowej nr 5 w Inowrocławiu, dokonała uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy, dedykowanej postaci założyciela Inowrocławia. Tablica umiejscowiona została na budynku wilii ,,Ostoja” niedaleko Parku Solankowego.

 

Kazimierz Konradowic urodził się ok. 1211 roku. Był księciem kujawskim, łęczyckim  i sieradzkim, synem Konrada Mazowieckiego i Agafii, córki Światosława, księcia włodzimiersko – wołyńskiego. W latach 1230 – 1231 uzyskał od ojca Kujawy, jako własną dzielnicę (jej stolicą został Inowrocław). Kazimierz Konradowic zmarł 14 grudnia 1267 roku w Inowrocławiu. Pochowano go w katedrze we Włocławku.

 

 

Od wtorku w obiegu pocztowym znajduje się okolicznościowy znaczek i kartka pocztowa. Jest to wspólna inicjatywa Poczty Polskiej oraz Inowrocławskiego Klubu Dyskusyjnego. Więcej piszemy o niej – Do obiegu trafi znaczek z Kazimierzem Kujawskim

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

« Kwiecień 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Kosma Złotowski

  • Związkowcy grożą, że maturzyści mogą nie zostać sklasyfikowani

    Wczoraj informowaliśmy o stanowisku Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego, który zadeklarował, że maturzyści nie muszą się obawiać o wystawienie ocen końcowych, bez których nie będą w maju mogli przystąpić do matur. Wieczorem tę deklarację zdementowały związki zawodowe. Oznacza to, że maturzyści nie mogą spać spokojnie.

    Etykiety: strajk nauczycieli
  • Komitet Strajkowy: Uczniowie będą sklasyfikowani

    Przed świętami zawiązał się w Warszawie Międzyszkolny Komitet Strajkowy pracowników oświaty, który dzisiaj podjął decyzję o tym, że maturzyści otrzymają oceny końcowe, jednocześnie jego przedstawiciele krytykowali rząd za brak rzeczowej woli dialogu. Najważniejsze dla maturzystów jest jednak to, że otrzymają oceny końcowe i będą mogli przystąpić w maju do matur.

    Etykiety: strajk nauczycieli

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.