Jesteś tutaj: HomeInowrocławTablicą upamiętniono Kazimierza Kujawskiego

Tablicą upamiętniono Kazimierza Kujawskiego

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Inowrocław piątek, 15 grudzień 2017 18:22
Tablicą upamiętniono Kazimierza Kujawskiego Fot: Julita Klocek / Ki24.info

Książę Kazimierz zwany również Kujawskim, zapamiętany został na Kujawach jako ten, który nadał prawa miejskie dla Inowrocławia. Nastąpiło to najprawdopodobniej w latach 1237 – 1238, z racji braku dokumentów źródłowych trudno określić dokładny czas tego zdarzenia. W czwartek przypadała 750-ta rocznica jego śmiercia.

Dzisiaj (piątek, 15 grudnia) społeczność Szkoły Podstawowej nr 5 w Inowrocławiu, dokonała uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy, dedykowanej postaci założyciela Inowrocławia. Tablica umiejscowiona została na budynku wilii ,,Ostoja” niedaleko Parku Solankowego.

 

Kazimierz Konradowic urodził się ok. 1211 roku. Był księciem kujawskim, łęczyckim  i sieradzkim, synem Konrada Mazowieckiego i Agafii, córki Światosława, księcia włodzimiersko – wołyńskiego. W latach 1230 – 1231 uzyskał od ojca Kujawy, jako własną dzielnicę (jej stolicą został Inowrocław). Kazimierz Konradowic zmarł 14 grudnia 1267 roku w Inowrocławiu. Pochowano go w katedrze we Włocławku.

 

 

Od wtorku w obiegu pocztowym znajduje się okolicznościowy znaczek i kartka pocztowa. Jest to wspólna inicjatywa Poczty Polskiej oraz Inowrocławskiego Klubu Dyskusyjnego. Więcej piszemy o niej – Do obiegu trafi znaczek z Kazimierzem Kujawskim

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Tyczkarki i tyczkarze będą rywalizować w.... galerii handlowej

  W najbliższą sobotę w Zielonych Arkadach odbędzie się lekkoatletyczny miting w skoku o tyczce. Zobaczymy polskie gwiazdy w tej dyscyplinie: Annę Rogowską, Monikę Pyrek, Piotra Liska i Pawła Wojciechowskiego. Ten ostatni powinien liczyć na szczególny doping, z racji trenowania w bydgoskim Zawiszy.

 • Ze Spartą Brodnica na remis

  Kolejny remis w tym tygodniu odnotowują w meczu sparingowym piłkarze Zawiszy. W piątek przy sztucznym świetle, na bocznym boisku stadionu Zawiszy zremisowali z IV ligową Spartą Brodnica, tym razem bezbramkowo. Motywować może zremisowanie z rywalem z wyższej klasy, tym bardziej w sytuacji gdy Sparta znajduje się w czołówce tabeli.

Wiadomości sportowe

« Luty 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      

Kosma Złotowski

 • Wykonawca trzech odcinków S-5 chce większej zapłaty

  Włoska firma Impresa Pizzaroti chce zwiększenia wartości realizowanego w ramach budowy drogi ekspresowej S-5 kontraktu. Impresa Pizzaroti wygrała przetarg na realizację trzech odcinków w województwie kujawsko-pomorskim: Białe Błota – Nowe Marzy – Dworzyskowo; Dworzyskowo – Aleksandrowo oraz Białe Błota – Szubin.

 • Czy będzie przetarg na przewozy kolejowe w kujawsko-pomorskim?

  Radny Michał Krzemkowski odnosząc się do zapowiedzi medialnych wyraził pogląd, że ogłaszanie przetargu na obsługę połączeń kolejowych w województwie to zły pomysł i Zarząd Województwa powinien dalej powierzać usługę państwowo-samorządowym Przewozom Regionalnym. Zdaniem marszałka Piotra Całbeckiego decyzja o przetargu ostatecznie jeszcze nie zapadła.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.