Jesteś tutaj: HomeInowrocław,,Od 10-11 lat walczymy o powiat” (wideo)

,,Od 10-11 lat walczymy o powiat” (wideo)

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław czwartek, 28 luty 2013 19:40

Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza w rozmowie z nami stwierdza, że miasto o prawa powiatu walczy przynajmniej od dekady. W opinii włodarza stolicy Kujaw Zachodnich miasto z tego powodu ma utrudnione działania inwestycyjne.

Leszno i Suwałki są to miasta mniejsze od Inowrocławia, tak samo Świnoujście i Sopot, ale są sprawniej zarządza przede wszystkim dla tego, że mieszkańcy wybierają tam swoje władze – jako miasta i powiatu jednocześnie – powiedział nam prezydent Ryszard Brejza. Prawa powiatu uzyskały miasta będące w przeszłości stolicami województw i posiadające powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Inowrocław, który nie przekracza 80 tys. mieszkańców bezskutecznie stara się o zmianę swojej pozycji. W kujawsko-pomorskim prawa powiatu po za stolicami Bydgoszczą i Toruniem, mają także miasta Włocławek i Grudziądz.

 

W miastach na prawach powiatu prezydent jest jednocześnie starostą, a Rada Miasta, Radą Powiatową. Takie rozwiązanie nie pozwala na przerzucanie się odpowiedzialnością. Prezydent wskazuje na starostę, a starosta na prezydenta. Moglibyśmy korzystać także z dodatkowych źródeł środków unijnych, z których nie możemy korzystać dzisiaj, tylko i wyłącznie dlatego, że realizujemy część zadań publicznych, zastrzeżonych dla miasta, a nie powiatu – wyjaśnia nam prezydent Brejza. Posiadanie praw powiatu to także większy budżet.

 

Ministerstwo proponuje łączenie się gmin

Zapytaliśmy Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji o możliwość uzyskania praw powiatu przez Inowrocław. Takiej możliwości obecnie się niestety nie przewiduje. MAiC poinformowało nas jednak, że od początku przyszłego roku jednostki samorządu terytorialnego będą mogły się dobrowolnie łączyć, zyskując przy tym zachęty finansowe. Gmina miejska Inowrocław mogła by się połączyć zatem z gminą wiejską. Będą znane szczegóły, to wystąpimy z odpowiednią inicjatywą. Czekamy na to co z prac ministerstwa wyjdzie i wtedy będziemy mogli się pochylić nad tym problemem – komentuje prezydent.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia Bydgoszcz świętuje stulecie

  Jeszcze przed kilkoma tygodniami planowano dość bogate obchody 100 rocznicy założenia Polonii Bydgoszcz – miał się odbyć turniej drużyn założonych w 1920 roku przez Powstańca Wielkopolskiego Edmunda Szyca oraz zawody żużlowe z najlepszymi zawodnikami na świecie. Własny scenariusz napisał koronawirus, choć być może część tych zamiarów uda się zrealizować nieco później.

  Etykiety: Polonia Bydgoszcz
 • Czy Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy się odbędą?

  Pierwotnie w dniach 2-7 czerwca na stadionie bydgoskiego Zawiszy miały się odbyć VII Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy. Patrząc na bydgoski kalendarz imprez sportowych – miało być to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych nad Brdą. Bydgoszcz to wydarzenie organizowała pierwszy raz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

 • Ekonomia nie zawsze jest bezduszna i pozbawiona empatii

  Powoli temat koronawirusa zaczyna schodzić na dalszy plan, natomiast coraz więcej będzie się mówić o skutkach ekonomicznych pandemii, których doświadczać możemy w naszym życiu. Jeszcze kilka tygodni temu widoczny był w polityce dylemat – zamrażać gospodarkę w celu ratowania najbardziej narażonych na utratę życia z powodu COVID-19, czy skupiać się na ratowaniu gospodarki. Dzisiaj widzimy, że bardziej humanitarna polityka może również być skuteczniejsza gospodarczo.

  Etykiety: covid19
 • Prace nad wojewódzką strategią toczą się wolniej niż zakładano

  Istnieje prawdopodobieństwo, że nową Strategię Rozwoju Województwa do 2030 roku Sejmik Województwa uchwali w przyszłym roku. Główną przyczyną przedłużenia prac jest epidemia COVID-19, która utrudniła organizacje spotkań konsultacyjnych. Pierwotny plan zakładał uchwalenie nowej strategii mniej więcej jesienią.

Wiadomości z regionu