Jesteś tutaj: HomeInowrocławRolnicy z regionu piszą do premiera (wideo)

Rolnicy z regionu piszą do premiera (wideo)

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Inowrocław niedziela, 17 luty 2013 13:33

W sobotę Kruszwica odbyła się konferencja rolna z udziałem kujawsko-pomorskich rolników i parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości. Głównym prelegentem był poseł Krzysztof Ardanowski, jeden z autorów programu rolnego tej partii, który doradzał w sprawach rolnictwa zmarłemu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.

 

Poseł Krzysztof Ardanowski zwracał uwagę na nierówne traktowanie rolników w Unii Europejskiej, co odzwierciedla głównie wysokość dopłat jakie uzyskują w poszczególnych państwach. Ardanowski podkreślał, że rząd polski w Brukseli odniósł porażkę w czasie negocjacji ram budżetu na rok 2014-2020. Zachowanie premiera Tuska już mnie nie dziwi, tylko dlaczego nic nie robi z tego chłopski koalicjant – PSL – wyraził zdziwienie Ardanowski.

 

Rząd nie ma kompletnie pomysłu na polskie rolnictwo – podsumowywał parlamentarzysta, w jego opinii jedyne co władza robi, to szuka kolejnych sposobów jak wyciągnąć od rolników dodatkowe pieniądze. Były doradca prezydenta przedstawił także sposoby w jaki swoich rolników wspierali Niemcy – U nas nikt nie ma na to pomysłów po za naszym ugrupowaniem. Dysponujemy programem, który cały czas jest aktualizowany.

 

W spotkaniu w Domu Kultury ,,Ziemowit” uczestniczyli także posłowie z Bydgoszczy Kosma Złotowski i Tomasz Latos. Złotowski mówił o polityce metropolitarnej polskiego rządu - Te pieniądze przeznaczone tylko na rozwój dużych miast, to jest mniej pieniędzy dla Kruszwicy, Mogilna czy Sanoka i całej polskiej wsi.

 

Jakie to wspólna polityka rolna jeżeli polskie cukrownie dobrze prosperujące zlikwidowano. Kujawy i Pomorze słynęły niegdyś z bardzo wysokiej jakości. Obecnie cukier do Polski sprowadzamy – mówił do rolników poseł Tomasz Latos. Zwrócił on także uwagę na obywatelską postawę mieszkańców Kruszwicy i okolic, którzy walczyli przeciwko zanieczyszczeniu jeziora Gopło.

 

Warto zaznaczyć, że gmina Kruszwica należy do tych, które w ostatnich latach ucierpiały najbardziej z powodu klęsk żywiołowych.

Podsumowaniem spotkania w Kruszwicy był list kierowany do premiera Donalda Tuska, w którym rolnicy wzywają szefa rządu do poważnego potraktowania problemów polskiej wsi. Wyrażają oni także solidarność z protestującymi w zachodniopomorskim.

 

Pamięci legendy Solidarności

Przed spotkaniem w kruszwickiej Kolegiacie odprawiono mszę świętą w intencji rolników oraz Antoniego Kusia, legendy solidarności rolników w naszym województwie. Zmarł on nagle i niespodziewanie 3 września ubiegłego roku. Ta wiadomość była o tyle zaskakująca z tego powodu, że dzień wcześniej na dożynkach chłopskich w Bytkowicach (gmina Koronowo) żywo wzywał rolników do dalszej walki.

 

 

Dla chłopów z naszego regionu był on liderem. W marcu ubiegłego roku był jednym z kierujących okupacją Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. Gdy protest ten doprowadził do podjęcia przez ministra rolnictwa rozmów, Kuś aktywnie rozliczał stronę rządową z wypełniania zobowiązań.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Nasz bohater!

  We wtorkowy wieczór w meczu eliminacji do Euro 2020 na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski pokonała Słowenię 3:2, pieczętując zwycięstwo grupie G, co skutkuje awansem do turnieju. Decydującego gola zdobył Jacek Góralski, chłopak z Bydgoszczy.

  Etykiety: Jacek Góralski
 • Zawisza ma poważnego partnera

  Polski Koncern Naftowy Orlen będzie partnerem klubu Zawisza Bydgoszcz. Największy gracz na polskim rynku naftowym będzie wspierał zarówno drużynę seniorów oraz szkolenie dzieci i młodzieży.

Wiadomości sportowe

« Listopad 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
 • Premier wygłosił expose, posłowie pytali, a później Sejm udzielił wotum

  Wtorek w Sejmie był ważnym dniem, zarówno dla nowego, a właściwie starego premiera Mateusza Morawieckiego, który wygłosił expose przed drugą kadencją rządu Prawa i Sprawiedliwości, ale też dla debiutantów w Sejmie, bowiem wielu z nich pierwszy raz miało okazję zabrać głos z mównicy.

 • Znamy projekt budżetu województwa na 2020 rok

  Do połowy listopada organy wykonawcze samorządów musiały zaprezentować projekt budżetu na 2020 rok. Przy tej okazji rozgorzała dyskusja o skutkach obniżki podatku PIT dla samorządów, w przypadku województw udział w podatku PIT jest symboliczny, bowiem wynosi około 1%, stąd też w dyskusji o budżecie Województwa Kujawsko-Pomorskiego na 2020 rok, ten wątek zostanie pominięty.

  Etykiety: Piotr Całbecki

Wiadomości z regionu

Śledź nas