Jesteś tutaj: HomeRegionToruński szpital i drogi priorytetem na rok 2018

Toruński szpital i drogi priorytetem na rok 2018

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 16 grudzień 2017 23:31

Jutro (poniedziałek, 18 grudnia) Sejmik Województwa uchwali budżet na rok 2018. Bydgoscy radni twierdzą, że jest to budżet wyborczy marszałka Piotra Całbeckiego, zadowoleni z tych zapisów będą jednak głównie wyborcy z Torunia. W okręgu wyborczym marszałka Całbeckiego prowadzona jest rozbudowa szpitala.

 

Wydatki w 2018 roku wynieść mają 984 mln zł, z czego wydatki majątkowe, czyli inwestycyjne planowane są na poziomie 383 mln zł. Co jednak trzeba zaznaczyć ponad połowa tej kwoty będzie pochodzić z dofinansowania z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. W naszym województwie sprawa jest jednak nieco bardziej skomplikowana, bowiem największe inwestycje w przyszłym roku będzie wykonywać spółka celowa - Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczn

 

Największą inwestycją samorządu województwa będzie w przyszłym roku kontynuacja budowy nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu – wynika z założeń budżetu 2018 – tak projekt budżetu opisuje oficjalna strona internetowa Urzędu Marszałkowskiego.

 

Na rozwój szpitali w 2018 roku wydatkowane ma być prawie 2,4 mln zł w ramach wydatków majątkowych budżetu województwa. Główny ciężar realizacji inwestycji medycznych odbywa się jednak w oparciu o spółkę podległą województwo – Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne. Szczegółów prowadzonej przez tą spółkę polityki finansowej nie udostępnia się jednak nawet radnym.

 

Co jednak wiemy? Rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, według komunikatów prasowych Urzędu Marszałkowskiego, ma w przyszłym roku osiągnąć półmetek, zaś wartość całej inwestycji szacuje się oficjalnie na 523 mln zł. Możemy zatem zgadywać czy w przyszłym roku na toruński szpital wydane będzie kilkadziesiąt czy nawet kilkaset milionów złotych. Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne realizują inwestycje głównie z zaciąganych zobowiązań finansowych, które Województwo Kujawsko-Pomorskie będzie musiało spłacić w przyszłości.

 

W budżecie na rok 2018 zapisano poręczenie 36,2 mln zł na poczet kredytów zaciągniętych w przeszłości przez Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Dodatkowo spółkę tę budżet województwa wesprze kwotą 5 mln zł – 1,5 mln w ramach podwyższenia kapitału spółki oraz 3,5 mln zł w ramach dokapitalizowania.

 

Dość niemrawo wypadają przy możliwych kwotach, jakie przeznaczone mogą być na toruński szpital, zapisy budżetu dotyczące bezpośrednio Bydgoszczy. Planuje się w tym mieście m.in. dołożyć 350 tys. zł (bydgoscy radni wnioskowali o 1,5 mln zł) na opracowanie koncepcji czwartego kręgu Opery Nova oraz 50 tys. na dokumentacje związaną z rozbudową Filharmonii Pomorskiej. W budżecie nie ma również zapisów dotyczących budowy ronda przy drodze wojewódzkiej nr 223 (wydłużenie Szubińskiej), choć taki plan inwestycyjny ma na rok 2018 Zarząd Dróg Wojewódzkich.

 

Drogi wojewódzkie

Największą pozycją w wydatkach majątkowych województwa jest modernizacja dróg wojewódzkich na co przewidziano 279 zł. Jednak 231 mln zł pochodzić będzie bezpośrednio z Unii Europejskiej. Drogi jakie mogą być realizowane w roku 2018: nr 241 Tuchola – Rogoźno, 255 Pakość – Strzelno, 269 Szczerkowo – Kowal, 270 Brześć Kujawski – Izbica Kujawska, 266 Ciechocinek – Służewo – Radziejów – Sompolno, 534 Grudziądz – Wąbrzeźno – Rypin, 263 Rypin – Mława, 254 Brzoza – Wylatowo oraz utworzenie przeprawy promowej na wysokości Solca Kujawskiego. Przy założeniu, że inwestycje będą realizowane zgodnie z harmonogramem i obędzie się bez większych przesunięć.

 

Na inwestycje kolejowe na rok 2018 zaplanowano zaledwie 95 tys. zł. Pieniądze te zatem wystarczą jedynie na prace dokumentacyjne i to realizowane w małym zakresie.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

99. rocznica powrotu Bydgoszczy do niepodległej Polski

Kosma Złotowski

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.