Jesteś tutaj: HomeNakielskiJan Czochralski patronem roku 2013

Jan Czochralski patronem roku 2013

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Krajna i Pałuki piątek, 07 grudzień 2012 14:15

Sejm zdecydował dzisiaj, że rokowi 2013 patronować będą: Julian Tuwim, Witold Lutosławski i chemik Jan Czochralski. Ten ostatni urodził się w Kcyni.

 

W opinii sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu Jan Czochralski jest zaraz po Marii Skłodowskiej-Curie i Mikołaju Koperniku najbardziej rozpoznawalnym polskim naukowcem na świecie.

 

Urodził się on w październiku 1885 roku w Kcyni. Swoją karierę naukową rozpoczął w Berlinie (polska była pod zaborami). Tam opatentował między innymi ,,metal B”. Mimo wielu światowych propozycji, między innymi zostania dyrektorem generalnym fabryki Forda w Ameryce w 1928 roku zdecydował się wrócić do Polski na zaproszenie prezydenta Mościckiego.

 

Tutaj jak podkreślała posłanka Marzena Kidawa-Błońska w imieniu Komisji Kultury i Środków Przekazu stworzył podwaliny polskiej nauki. W czasie II wojny światowej pracował oficjalnie pracował dla Wermachtu, w ramach działalności podziemnej prowadził jednak sabotaż przeciwko okupantowi oraz produkował broń dla polskiego podziemia.

 

Po wojnie był prześladowany przez władze komunistyczne. Środowisko naukowe odwróciło się od niego. Zmarł po rewizji Urzędu Bezpieczeństwa w jego wili, która mieściła się w Kcyni.

 

Senat Politechniki Warszawskiej rehabilitował go dopiero w 2011 roku.

 

Szerzej o roku 2013 imienia Jana Czochralskiego wkrótce na naszych łamach.

Komentarze

Warte obejrzenia

« Maj 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
  • Episkopat: Nie uczyniliśmy wszystkiego, aby zapobiec krzywdom

    Przestępstwa te „przysłoniły blask Ewangelii takim mrokiem, jakiego nie znały nawet wieki prześladowań” - te słowa papieża Benedykta XVI cytowane są w dzisiejszym liście odczytywanym we wszystkich parafiach, w którym podnoszona jest sprawa czynów pedofilskich, jakich mogli dopuścić się księżą. Publikujemy treść całego listu.

    Etykiety: Episkopat
  • Frekwencja to nasz wspólny interes

    Zachęcanie do licznego udziału w wyborach to na pewno rzecz ważna z punktu rozwoju obywatelskości i demokracji. W przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego frekwencja ma znaczenie szczególne, bowiem okręgi nie mają ustalonej ,,odgórnie” liczby mandatów. Od tego jak licznie pójdziemy w niedzielę (26 maja) na wybory, zależeć będzie liczba reprezentantów województwa kujawsko-pomorskiego.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.