Jesteś tutaj: HomeInowrocławArtykuły filtrowane wg daty: czwartek, 19 maj 2016
piątek, 20 maj 2016 00:34

Co ciekawego w Europejską Noc Muzeów

 Jutro obchodzić będziemy w Bydgoszczy Europejską Noc Muzeów, czyli obiekty muzealne w naszym mieście będą bezpłatnie udostępnione wszystkim zainteresowanym. Dodatkowo przygotowano specjalne atrakcję. W tym roku szczególnie akcentowane będą motywy 670-lecia Bydgoszczy oraz obchodzonego decyzją Sejmu Roku Henryka Sienkiewicza.

Opublikowano w Bydgoszcz

13 lipca 1666 roku na przedpolach Inowrocławia miała miejsce Bitwa pod Mątwami, będąca punktem kulminacyjnym rokoszu Lubomirskiego. W wyniku bratobójczej walki zginęło ponad 4 tys. żołnierzy. Osłabiło to w efekcie polską armię, gdyż wielu zabitych walczyło wcześniej w Danii i na Ukrainie pod dowództwem hetmana Stefana Czarneckiego. Za kilka tygodni obchodzić będziemy 350-tą rocznicę tej bitwy.

Opublikowano w Inowrocław

O Planie spójności komunikacyjnej drogowej i kolejowej rozmawiamy z radnym Andrzejem Walkowiakiem, który jesienią publicznie apelował do mieszkańców o udział w konsultacjach społecznych i zabieganie w nich o linie kolejowe nr 356 (Bydgoszcz – Szubin – Kcynia), 281 (Więcbork - Nakło – Kcynia) oraz 209 (Bydgoszcz – Fordon – Chełmża).

Opublikowano w Krajna i Pałuki

Nowy przebieg planowanej drogi S-10 zaprezentował prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza. Miałaby ona przebiegać nie wzdłuż obecnej drogi krajowej nr 10, ale łączyć Bydgoszcz z Toruniem przez Rojewo i Gniewkowo. Opozycja uważa, że to działanie czysto propagandowe ze strony włodarza Inowrocławia.

Opublikowano w Inowrocław

Powoli rozkręca się transferowa karuzela na parkietach I ligi. W tym tygodniu pierwsze kontrakty przedstawili działacze Astorii Bydgoszcz.

 

Opublikowano w Sport

W przyszłym tygodniu Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny przedstawi radnym raport o stanie bezpieczeństwa sanitarnego Bydgoszczy. Z przygotowanego na tę okoliczność sprawozdania wynika, że poziom bezpieczeństwa się poprawia, choć niepokój wywołuje intensyfikacja ruchów antyszczepionkowych oraz wciąż nierozwiązany problem handlu tzw. dopalaczami.

Opublikowano w Bydgoszcz
czwartek, 19 maj 2016 11:23

Sprawca wypadku w Pałuczynie zatrzymany

W niedzielę pod Janikowem Oper Corsa zjechał z drogi i spadł na tory kolejowe. W wyniku zdarzenia zginął 20-letni pasażer, dojść mogło również do zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu kolejowym. Sąd zdecydował w środę o tymczasowym areszcie 23-latka, który siedział za kierownicą Opla.

Opublikowano w Inowrocław

Do tej pory głównie przyjeżdżali do nas Niemcy, na drugim miejscu znajdowali się zaś Rosjanie. W ostatnim roku gości z tych kierunków było nieco mniej, choć bilans jest i tak dodatni, , zanotowaliśmy bowiem znacznie większe zainteresowanie chociażby Amerykanów.

Opublikowano w Regionalne

Pod koniec XIX wieku w Bostonie wydano powieść Quo Vadis Henryka Sienkiewicza, tłumaczenia na język angielski Jeremiasza Curtina. Dzisiaj zdobycie tego wydania graniczy niemal z cudem. Jeden z egzemplarzy znajduje się w zbiorach Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego, które prowadzi Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Unikatowe wydanie będzie wystawione podczas sobotniej Europejskiej Nocy Muzeów (w godzinach 17:00 – 1:00).

Opublikowano w Bydgoszcz

Warte obejrzenia

  • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

    W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

  • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

    Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
    Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

« Lipiec 2017 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
  • Temperatury w Europie rosną dwukrotnie szybciej niż globalnie

    Marzec 2024 roku był 10. miesiącem z rzędu, który pobił rekord temperatur w historii globalnych pomiarów dla danego miesiąca roku – wskazują dane Copernicus Climate Change Service (C3S). Średnia temperatura wyniosła 14,14 st. C, czyli o 0,73 st. C więcej niż średnia dla marca z lat 1991–2020. Marzec był też o 1,68 st. cieplejszy niż w okresie przedindustrialnym, do którego odnoszą się globalne cele zawarte w porozumieniu paryskim. Kolejny miesiąc z rekordem ciepła oznacza nasilone zjawiska klimatyczne, również te ekstremalne. 2023 rok był w Europie okresem rekordów w tym zakresie, m.in. największych pożarów, powodzi czy fal upałów – wynika z raportu C3S i Światowej Organizacji Meteorologicznej.

  • Mieszkańcy Torunia i Włocławka chą zmian. Będą konieczne przedterminowe wybory

    Największymi miastami naszego województwa, gdzie 21 kwietnia musiała się odbyć druga tura wyborów były Toruń i Włocławek. W pierwszym z tych miast po 22 latach prezydentem przestanie być Michał Zaleski. Nowym włodarzem Torunia zostanie związany z Platformą Obywatelską Paweł Gulewski.

Wiadomości z regionu