Jesteś tutaj: HomeInowrocławHistoria pokazała, że kpt. Paweł Cyms miał racje

Historia pokazała, że kpt. Paweł Cyms miał racje

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław piątek, 27 grudzień 2013 17:00

Wieczorem w Gnieźnie rozpoczną się uroczystości ponownego pogrzebu kpt. Pawła Cymsa, dowódcy Powstania Wielkopolskiego, który wyzwolił z pod okupacji niemieckiej Kujawy, a także bohatera wojny polsko-bolszewickiej.  Przed południem hołd kapitanowi oddali z wielkimi honorami inowrocławianie.

 

Dzisiaj mija 95 lat od dnia wybuchu Powstania Wielkopolskiego, zrywu niepodległościowego, który zakończył się zwycięstwem narodu polskiego.

 

27 grudnia 1918 roku w Poznaniu padły pierwsze strzały, jeszcze przed nowym rokiem powstańcy wyzwolili także Gniezno, w tych walkach uczestniczył 24-letni ppor. Paweł Cyms. W kolejnych dniach dowodzone przez niego siły wyzwalały kolejno: Trzemeszno, Mogilno, Strzelno i Kruszwicę, by podejść pod Inowrocław.

 

W stolicy Kujaw Zachodnich stacjonowały silne siły niemieckie. Z powodu trudnej sytuacji na froncie polskie dowództwo podjęło negocjacje z Niemcami. 6 stycznia 1919 roku młody oficer Paweł Cyms sprzeciwił się zaleceniom sztabu i podjął się odpowiedzialności podjęcia szturmu. Po krwawych bojach Inowrocław został wyzwolony.

 

Za tą decyzję Cyms był przez niektórych krytykowany. Dzisiaj większość historyków uważa, że zajęcie w pierwszych dniach Powstania Wielkopolskiego Inowrocławia miało istotny wpływ dla powodzenia całego zrywu.

 

Kpt. Paweł Cyms walczył także z wojnie polsko-bolszewickiej, gdzie zasłużył na Order Virtuti Militari, wspierał także powstanie śląskie oraz brał udział w kampanii wrześniowej II wojny światowej. Później wstąpił do Armii Krajowej. Zmarł w 1949 i został pochowany w Bystrej, gdzie spoczywał do ubiegłego tygodnia.

 

{gallery}stories/2013/12/cyms{/gallery}

 

W piątek 27 grudnia 2013 spocznie w Akropolu Bohaterów w Gnieźnie, gdzie rozpoczął się jego udział w Powstaniu Wielkopolskim.

Cztery pokolenia na tę chwilę nadaremno czekały. Oni piąte pokolenie doczekało – mówił w czasie manifestacji patriotycznej nad trumną kpt. Pawła Cymsa prezydent Ryszard Brejza.

 

Po uroczystym apelu poległych pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Inowrocławiu liczne delegacje złożyły wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze.  Wcześniej w intencji powstańców oraz kpt. Cymsa odprawiona została uroczysta Msza Święta celebrowana zgodnie z ceremoniałem wojskowym.

 

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Tyczkarki i tyczkarze będą rywalizować w.... galerii handlowej

  W najbliższą sobotę w Zielonych Arkadach odbędzie się lekkoatletyczny miting w skoku o tyczce. Zobaczymy polskie gwiazdy w tej dyscyplinie: Annę Rogowską, Monikę Pyrek, Piotra Liska i Pawła Wojciechowskiego. Ten ostatni powinien liczyć na szczególny doping, z racji trenowania w bydgoskim Zawiszy.

 • Ze Spartą Brodnica na remis

  Kolejny remis w tym tygodniu odnotowują w meczu sparingowym piłkarze Zawiszy. W piątek przy sztucznym świetle, na bocznym boisku stadionu Zawiszy zremisowali z IV ligową Spartą Brodnica, tym razem bezbramkowo. Motywować może zremisowanie z rywalem z wyższej klasy, tym bardziej w sytuacji gdy Sparta znajduje się w czołówce tabeli.

Wiadomości sportowe

« Luty 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      

Kosma Złotowski

 • Czy będzie przetarg na przewozy kolejowe w kujawsko-pomorskim?

  Radny Michał Krzemkowski odnosząc się do zapowiedzi medialnych wyraził pogląd, że ogłaszanie przetargu na obsługę połączeń kolejowych w województwie to zły pomysł i Zarząd Województwa powinien dalej powierzać usługę państwowo-samorządowym Przewozom Regionalnym. Zdaniem marszałka Piotra Całbeckiego decyzja o przetargu ostatecznie jeszcze nie zapadła.

 • Zdesperowani rolnicy wyjechali na drogi

  W środę na drodze krajowej nr 25, na północ od Bydgoszczy kilkadziesiąt ciągników rolniczych wzięło udział w proteście. Zarzucają wojewodzie i ministrowi Ardanowskiemu brak chęci dialogu, co miało skłonić ich do wyjechania na ulicę. Policjanci starali się kierować ruchem oraz wyznaczać objazdy, aby w jak największym stopniu zmniejszyć dla kierowców uciążliwość tego protestu.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.