Jesteś tutaj: HomeInowrocławHistoria pokazała, że kpt. Paweł Cyms miał racje

Historia pokazała, że kpt. Paweł Cyms miał racje

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław piątek, 27 grudzień 2013 17:00

Wieczorem w Gnieźnie rozpoczną się uroczystości ponownego pogrzebu kpt. Pawła Cymsa, dowódcy Powstania Wielkopolskiego, który wyzwolił z pod okupacji niemieckiej Kujawy, a także bohatera wojny polsko-bolszewickiej.  Przed południem hołd kapitanowi oddali z wielkimi honorami inowrocławianie.

 

Dzisiaj mija 95 lat od dnia wybuchu Powstania Wielkopolskiego, zrywu niepodległościowego, który zakończył się zwycięstwem narodu polskiego.

 

27 grudnia 1918 roku w Poznaniu padły pierwsze strzały, jeszcze przed nowym rokiem powstańcy wyzwolili także Gniezno, w tych walkach uczestniczył 24-letni ppor. Paweł Cyms. W kolejnych dniach dowodzone przez niego siły wyzwalały kolejno: Trzemeszno, Mogilno, Strzelno i Kruszwicę, by podejść pod Inowrocław.

 

W stolicy Kujaw Zachodnich stacjonowały silne siły niemieckie. Z powodu trudnej sytuacji na froncie polskie dowództwo podjęło negocjacje z Niemcami. 6 stycznia 1919 roku młody oficer Paweł Cyms sprzeciwił się zaleceniom sztabu i podjął się odpowiedzialności podjęcia szturmu. Po krwawych bojach Inowrocław został wyzwolony.

 

Za tą decyzję Cyms był przez niektórych krytykowany. Dzisiaj większość historyków uważa, że zajęcie w pierwszych dniach Powstania Wielkopolskiego Inowrocławia miało istotny wpływ dla powodzenia całego zrywu.

 

Kpt. Paweł Cyms walczył także z wojnie polsko-bolszewickiej, gdzie zasłużył na Order Virtuti Militari, wspierał także powstanie śląskie oraz brał udział w kampanii wrześniowej II wojny światowej. Później wstąpił do Armii Krajowej. Zmarł w 1949 i został pochowany w Bystrej, gdzie spoczywał do ubiegłego tygodnia.

 

{gallery}stories/2013/12/cyms{/gallery}

 

W piątek 27 grudnia 2013 spocznie w Akropolu Bohaterów w Gnieźnie, gdzie rozpoczął się jego udział w Powstaniu Wielkopolskim.

Cztery pokolenia na tę chwilę nadaremno czekały. Oni piąte pokolenie doczekało – mówił w czasie manifestacji patriotycznej nad trumną kpt. Pawła Cymsa prezydent Ryszard Brejza.

 

Po uroczystym apelu poległych pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Inowrocławiu liczne delegacje złożyły wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze.  Wcześniej w intencji powstańców oraz kpt. Cymsa odprawiona została uroczysta Msza Święta celebrowana zgodnie z ceremoniałem wojskowym.

 

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Zawisza w IV lidze!

  Kolejny krok w odbudowie wielkiej piłki na Zawiszy został uczyniony. Do końca sezonu jeszcze co prawda przeszło miesiąc, ale Zawisza już dzisiaj jest pewny awansu do IV ligi, w najgorszym wypadku zajmując drugie, również premiowane awansem, miejsce w lidze. Przed nami natomiast miesiąc ciekawej walki o awans pomiędzy: Sportisem Łochowo, Startem Pruszcz Pomorski oraz Mustangiem Ostaszewo.

  Etykiety: Zawisza Bydgoszcz
 • Na ulicach powoli budowany jest klimat Mistrzostwa Świata

  W przyszły czwartek (23 maja) rozpoczną się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej do lat 20, których organizatorem jest Polska. Tego dnia na stadionie Zawiszy reprezentacja Japonii w ramach rozgrywek grupy B podejmie Ekwador. W czwartek rozegrane zostaną łącznie cztery spotkania.

  Etykiety: Fifa

Wiadomości sportowe

 

 

« Maj 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Kosma Złotowski

 • Wakacje rozpoczną się już za miesiąc

  O strajku nauczycieli zdążyliśmy już zapomnieć, ale długo nierozwiana była wątpliwość, czy stracone około trzy tygodnie zajęć lekcyjnych będzie trzeba nadrabiać w wakacje. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło ostatnio w tej sprawie stanowisko.

  Etykiety: strajk nauczycieli
 • Kiedy powstanie droga ekspresowa S-5?

  Pytanie na które odpowiedzi zapewne nie zna nikt, z punktu widzenia formalnego najpóźniej oddany odcinek, po renegocjacjach , powinien być do 12 czerwca 2020 roku – mowa odcinku Aleksandrowo – Tryszczyn, w ramach którego powstaje widowiskowy most nad Brdą. Według pierwotnej umowy jesteśmy już 4 dni po planowanym terminie zakończenia robót.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.