Jesteś tutaj: HomeInowrocławUważają, że lepiej koleją do Żnina z Inowrocławia niż z Szubina

Uważają, że lepiej koleją do Żnina z Inowrocławia niż z Szubina

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław poniedziałek, 10 czerwiec 2013 13:45

W projekcie nowej Strategii Rozwoju Województwa pojawił się plan przywrócenie połączenia kolejowego z Bydgoszczy do Szubina, a następnie do Żnina. W opinii żnińskich miłośników kolei nie jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż bardziej opłacało by się przywrócić połączenie Inowrocław – Żnin.

 

Największym przeciwwskazaniem w opinii Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Żninie jest fakt, że odcinek Szubin – Żnin został w 1993 roku rozebrany i jego reaktywacja niosła by bardzo duże koszty.  Pojawia się pytanie czy jest sens wydawać miliony złotych na studium wykonalności, które ma dotyczyć realizacji ponownej budowy linii kolejowej Szubin- Żnin. Warto dodać, że linia nie przebiega przez większe miejscowości, jedynie przez kilka wsi – pisze na blogu Aleksander Majewski, prezes Stowarzyszenia Miłośników Kolei. Taniej w jego opinii było by przywrócić ruch kolejowy do Żnina, ale przez Inowrocław - Dlaczego nie przywrócić do życia linii kolejowej nr 206, która do dziś łączy Żnin z Inowrocławiem? – pisze dalej.

 

Linia kolejowa Inowrocław – Żnin przebiega przez Barcin, który by na takim rozwiązaniu zyskał komunikacyjnie. Obecnie infrastruktura kolejowa umożliwia wykorzystanie w ruchu pasażerskim tylko odcinka Żnin – Barcin, w dalszym kierunku konieczne było by podjęcie prac remontowych.

 

W mojej opinii było by to dobre rozwiązanie. Ożywiło by inowrocławski dworzec, a miasto zyskało by na znaczeniu jako węzeł komunikacyjny – uważa inowrocławski radny Gustaw Nowicki, który jest zdania, że dzięki temu mieszkańcom Żnina dzięki przesiadce w Inowrocławiu będzie dużo łatwiej dotrzeć do Trójmiasta, Warszawy oraz na Śląsk.

 

Kolejne połączenia, to szansa na większą liczbę odwiedzających w Solankach i korzystających z oferty uzdrowiskowej miasta – dodaje Nowicki.

 

Jeżeli takie połączenie spotkało by się z zainteresowaniem, to mógłby być dobry pomysł. Nie mam rozeznania odnośnie potrzeb, dlatego uważam, że pierw przydała by się ankieta w tej sprawie – do inwestycji kolejowych trochę bardziej sceptycznie podchodzi już radny Jacek Olech z Inowrocławia, który uważa jednak, że to czy lepszym rozwiązaniem będzie połączenie kolejowe Żnina przez Inowrocław czy Szubin powinny pierw powstać niezbędne analizy-  Nie można wydawać pieniędzy w ciemno. Tego typu decyzji nie wolno podejmować z za biurka, nie mając rozeznania.

 

Do połowy lipca trwają konsultacje społeczne nad strategią wojewódzką. Być może samorządowcy zdecydują się zrewidować plany odnośnie połączenia ze Żninem. 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Michał Żurowski wzmocni Zawiszę

  Stowarzyszenie Piłkarskie Zawisza będzie miało koordynatora ds. szkolenia. To zadanie powierzone będzie byłemu piłkarzowi Michałowi Żurowskiemu, obecnie wykładowcy na UKW i kursach trenerskich.

 • Podsumowanie roku Zawiszy Bydgoszcz

  Rok 2018 powoli dobiega końca, przygotowaliśmy jego klubowe podsumowanie w Zawiszy Bydgoszcz. Był to rok awansu do V ligi oraz budowania dobrej pozycji wyjściowej przed rundą wiosenną, po której jak wszyscy kibice niebiesko-czarnych liczymy na awans do IV ligi. W między czasie mieliśmy też widowiskową prezentację na Brdzie.  Zapraszamy do oglądania.

Wiadomości sportowe

99. rocznica powrotu Bydgoszczy do niepodległej Polski

Kosma Złotowski

 • PO rozpoczyna bojkot TVP

  We wtorek Zarząd Krajowy Platformy Obywatelskiej wezwał swoich członków do nieuczestniczenia w programach Telewizji Polskiej zarówno na szczeblu centralnym oraz regionalnym, czyli także na antenie TVP Bydgoszcz. Partia oczekuje dymisji zarządu.

 • Jak walczyć z groźbami i cyberprzemocą w internecie?

  Ostatnie tragiczne wydarzenia sprawiły, iż groźby pozbawienia życia, które pojawiały się w internecie, zaczęto ścigać na poważnie. Od kilku lat funkcjonuje specjalistyczna strona internetowa – dyzurnet.pl, w ramach której eksperci reagują na zgłoszenia internautów. Przypomina o niej Ministerstwo Cyfryzacji.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.