Jesteś tutaj: HomeInowrocławUważają, że lepiej koleją do Żnina z Inowrocławia niż z Szubina

Uważają, że lepiej koleją do Żnina z Inowrocławia niż z Szubina

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław poniedziałek, 10 czerwiec 2013 13:45

W projekcie nowej Strategii Rozwoju Województwa pojawił się plan przywrócenie połączenia kolejowego z Bydgoszczy do Szubina, a następnie do Żnina. W opinii żnińskich miłośników kolei nie jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż bardziej opłacało by się przywrócić połączenie Inowrocław – Żnin.

 

Największym przeciwwskazaniem w opinii Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Żninie jest fakt, że odcinek Szubin – Żnin został w 1993 roku rozebrany i jego reaktywacja niosła by bardzo duże koszty.  Pojawia się pytanie czy jest sens wydawać miliony złotych na studium wykonalności, które ma dotyczyć realizacji ponownej budowy linii kolejowej Szubin- Żnin. Warto dodać, że linia nie przebiega przez większe miejscowości, jedynie przez kilka wsi – pisze na blogu Aleksander Majewski, prezes Stowarzyszenia Miłośników Kolei. Taniej w jego opinii było by przywrócić ruch kolejowy do Żnina, ale przez Inowrocław - Dlaczego nie przywrócić do życia linii kolejowej nr 206, która do dziś łączy Żnin z Inowrocławiem? – pisze dalej.

 

Linia kolejowa Inowrocław – Żnin przebiega przez Barcin, który by na takim rozwiązaniu zyskał komunikacyjnie. Obecnie infrastruktura kolejowa umożliwia wykorzystanie w ruchu pasażerskim tylko odcinka Żnin – Barcin, w dalszym kierunku konieczne było by podjęcie prac remontowych.

 

W mojej opinii było by to dobre rozwiązanie. Ożywiło by inowrocławski dworzec, a miasto zyskało by na znaczeniu jako węzeł komunikacyjny – uważa inowrocławski radny Gustaw Nowicki, który jest zdania, że dzięki temu mieszkańcom Żnina dzięki przesiadce w Inowrocławiu będzie dużo łatwiej dotrzeć do Trójmiasta, Warszawy oraz na Śląsk.

 

Kolejne połączenia, to szansa na większą liczbę odwiedzających w Solankach i korzystających z oferty uzdrowiskowej miasta – dodaje Nowicki.

 

Jeżeli takie połączenie spotkało by się z zainteresowaniem, to mógłby być dobry pomysł. Nie mam rozeznania odnośnie potrzeb, dlatego uważam, że pierw przydała by się ankieta w tej sprawie – do inwestycji kolejowych trochę bardziej sceptycznie podchodzi już radny Jacek Olech z Inowrocławia, który uważa jednak, że to czy lepszym rozwiązaniem będzie połączenie kolejowe Żnina przez Inowrocław czy Szubin powinny pierw powstać niezbędne analizy-  Nie można wydawać pieniędzy w ciemno. Tego typu decyzji nie wolno podejmować z za biurka, nie mając rozeznania.

 

Do połowy lipca trwają konsultacje społeczne nad strategią wojewódzką. Być może samorządowcy zdecydują się zrewidować plany odnośnie połączenia ze Żninem. 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Sportis czy Mustang?

  Za nami 29 kolejka V ligi – w tym tygodniu Zawisza będący pewnym awansu do IV ligi pauzował z powodu wycofania się z rozgrywek Iskry Ciechocin. W tej kolejce nie wybiegli na boisko również piłkarze Mustanga Ostaszewo, którzy z powodu wycofania się z rozgrywek Gryfa Siecienko sobotni mecz wygrali poprzez walkower. Wicelider Sportis Łochowo wygrał 1:2 na wyjeździe z Pomorzaninem Serock.

 • Trzy lata i trzy awanse

  Zaczęło się w 2016 roku, gdy pojawiła się realna groźba, że Zawisza zniknie z piłkarskiej mapy Polski, gdy wręcz sensacyjnie klub nie otrzymał licencji na grę w I lidze. Zapadła decyzja, aby oddolnie odbudować piłkę na Zawiszy - zaczęto od B-klasy, bez większego prestiżu, ale patrząc długofalowo do przodu. Dzisiaj mamy już IV ligę, a cel pozostaje niezmienny Ekstraklasa.

  Etykiety: Zawisza Bydgoszcz

Wiadomości sportowe

« Czerwiec 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
 • To może być największa afera III Rzeczypospolitej

  Komisja śledcza ds. afery Amber Gold zakończyła swoje prace, po wakacjach Sejm najprawdopodobniej zajmie się jej raportem końcowym. Grupa posłów pracujących w tej komisji gościła w poniedziałek w Świeciu nad Wisłą, gdzie wzięli udział w otwartym spotkaniu dla mieszkańców.

  Etykiety: Amber Gold Świecie
 • To może być przełomowe zawiadomienie do prokuratury

  Dzisiaj Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy skierował do Prokuratora Generalnego zawiadomienie z wnioskiem o zbadanie czy członkowie rządu nie dopuścili się przęstępstwa z art. 155 kodeksu karnego, czyli nieumyślnego spowodowania śmierci. Sprawa dotyczy niedofinansowania świadczeń ratujących życie.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.