Jesteś tutaj: Home

Gralik: Reforma wygenerowała dodatkowe etaty

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 08 listopad 2017 17:28

Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Marek Gralik przypomniał dzisiaj, że krytykanci reformy oświaty podnosili, iż wielu nauczycieli straci pracę. Jak podsumował, w praktyce w porównaniu z rokiem ubiegłym liczba etatów dla nauczycieli wzrosła.

 

Z danych na dzień 30 września wynika, że w województwie kujawsko-pomorskim liczba nauczycieli wzrosła o ponad tysiąc, z tego o ponad 700 w pełnym wymiarze godzinowym. Jeżeli chodzi o Bydgoszcz w pełnym wymiarze godzinowym wzrosło zatrudnienie o ponad sto nauczycieli. Jeżeli chodzi o Bydgoszcz udało się uzyskać wzrost zatrudnienia przy jednoczesnym spadku o 63 osoby liczby uczniów.

 

Reforma wymusiła natomiast w większym stopniu uzupełnianie etatów poprzez świadczenie pracy również w drugiej szkole. W Bydgoszczy w ubiegłym roku tak pracowało 98 nauczycieli, w tym roku zaś ta liczba wzrosła do 133. W skali województwa również odnotowano wzrost, ale jak podkreśla kurator Marek Gralik, udało się wyeliminować zjawisko, w którym nauczyciele musieli uzupełniać godziny pracując w więcej niż dwóch szkołach.

 

Zwolnienia jednak były

W całym województwie kujawsko-pomorskim doszło do 233 zwolnień w ostatnich miesiącach, choć takiej sytuacji udało się uniknąć w około 70% samorządach. Z tego 165 osób skorzystało z uprawnień emerytalnych, stąd też faktyczne zwolnienie dotknęło 64 osoby. Najwięcej nauczycieli straciło pracę w Bydgoszczy – 74 osoby, co daje 32% ogółu wojewódzkiego.

 

W opinii kuratora oświaty, reforma z którą tak walczył Związek Nauczycielstwa Polskiego, pozwoliła w efekcie wygenerować dodatkowe etaty.

 

19 kwietnia 1346 roku

król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.