Jesteś tutaj: Home

Wojewoda zaniepokojony a marszałek pewny swego

Napisane przez  Ł.R. / Radio PiK Opublikowano w Regionalne czwartek, 29 czerwiec 2017 20:30

Do końca roku znacząco ma przyśpieszyć wydatkowanie funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego. Przynajmniej tak zapowiada marszałek Piotr Całbecki. Takim optymistą w tej kwestii nie jest już jednak wojewoda.

 

Swoje obawy dotyczące niskiego zaawansowania wydatkowania funduszy unijnych przez województwo kujawsko-pomorskie, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wyraził 12 czerwca na antenie Radia PiK w ramach ,,Rozmowy Dnia” - Jesteśmy jednym z ostatnich województwa jeżeli chodzi o poziom wykorzystania środków unijnych. Na koniec roku to było jak się nie mylę około 4% podpisanych umów, gdy w województwie pomorskim będzie to 42%.

 

Do tej audycji nawiązał podczas poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa radny Roman Jasiakiewicz, który oczekiwał wyjaśnień ze strony Zarządu Województwa - My realizujemy nasz plan wydatkowania funduszy unijnych zgodnie z naszym harmonogramem. Harmonogram jest inny dla wszystkich programów operacyjnych w Polsce – każdy ma swoje tempo. My mamy takie jako mamy – tłumaczył się marszałek Piotr Całbecki - Przyśpieszenie wyraźne nas czeka do końca roku. Jest taki plan, aby wszystkie konkursy zostały już ogłoszone.

 

Całbecki zapowiedział, że wskaźnik o którym mówił wojewoda wkrótce ma osiągnąć okolice 25-29%.

 

Niepokój wojewody dotyczył również współpracy samorządów w ramach ZIT bydgosko-toruńskiego - Takim niedobrym przykładem, że coś jest nie tak są kwestie ZIT. Nawet w przypadku, kiedy leżą pieniądze na stole ta współpraca nie układa się dobrze i istnieje zagrożenie, że chociaż część tych środków może zostać odebranych przez Unię Europejską.

 

Bogdanowicz przypomniał, że chodzi tutaj o 166 mln euro.

 

Według marszałka Całbeckiego, w kwestii ZIT również nie ma powodów do obaw - Czy należy się niepokoić o tempo wdrażania ZIT-u? Uważam, że nie, bo przypomnijmy sobie, że ten ZIT był w dość trudnych warunkach negocjowany i podpisany dosłownie w ostatnim możliwym terminie i z tego powodu wystąpiło opóźnienie.

 

W opinii marszałka województwa - Partnerzy, którzy zawarli porozumienie ZIT pracują w sposób harmonijny.

 

19 kwietnia 1346 roku

król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.