Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,Komuniści chcieli zrównać lekarzy z robotnikami przez niskie płace”

,,Komuniści chcieli zrównać lekarzy z robotnikami przez niskie płace”

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 07 lipiec 2016 12:00

Rozmawiamy z ekspertem Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, socjologiem medycyny dr. Stanisławem Maksymowiczem na temat sytuacji młodych lekarzy w Polsce i jej wpływu na nasze bezpieczeństwo zdrowotne. Temat wydaje się na czasie również w naszym regionie, gdyż Region Bydgoski NSZZ Solidarność uważa, że sprawą powinna zająć się Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego.

 

Doktor Stanisław Maksymowicz jest autorem artykułu pt. ,,Jak Pokolenie Y leczy Polskę „ w czerwcowym wydaniu ,,Nowej Konfederacji”, który jest ważnym głosem w dyskusji na temat sytuacji młodych lekarzy.

 

Chciałbym zacząć od cytatu z artykułu - ,,Nie ma jednak powodu, by podchodzić do lekarzy jak do niewolników, traktujących kodeks etyki zawodowej jako plan życiowy”.

Etos lekarza budowany był w oparciu z jednej strony o duże zaufanie społeczne ale z drugiej na bardzo ciężkiej pracy lekarza. Widać to chociażby w głośnym filmie ,,Bogowie”, w którym tytaniczna praca i wielogodzinne operacje są centrum świata kardiochirurgów profesora Religi. Każdy kto pochodzi z rodziny lekarskiej pamięta zresztą, że swoich rodziców raczej nie widywał. Związane jest to m.in. z zaszłościami historycznymi. Komuniści chcieli zrównać lekarzy z robotnikami, między innymi przez niskie płace. Wcześniej istniał etos lekarza samotnego, chodzącego po wsiach i miastach, poświęcającego cały swój czas na pomoc innym.

 

Dziś jak uważam, pojawiło się nowe pokolenie lekarzy, które chce oczywiście nadal poświęcać się dla pacjenta, ale nie chce być częścią tego etosu, który stworzył starsze pokolenie. Jeszcze kilkanaście lat temu lekarze zarabiali nędznie, dyżury były więc niezbędne dla poratowania rodzinnych budżetów. Coraz częściej jednak kontrakt specjalisty wystarcza, by godnie żyć i to widzą młodzi, którzy chcą mieć swoje rodziny i być częścią społeczeństwa – jak ich rówieśnicy pracujący w innych branżach. Młodzi rezydenci nie walczą więc tylko o większe pieniądze, ale też o to, aby mieć czas na założenie rodziny, hobby czy dokształcanie się. Widzą przy tym jak wygląda sytuacja ich kolegów za granicą, którzy pracują po 8 godzin za podobną pensję ale… w euro.

 

Docierają do mnie sygnały, że starsi lekarze często wykorzystują młodszych. Nie bez przyczyny również zainteresowanie problemem związków zawodowych. Czy spotkał się Pan z takim zjawiskiem?

Młodzi lekarze – rezydenci – są faktycznie powszechnie wykorzystywani do prac biurowych czy do tzw. brudnej roboty. Świadczą o tym wypowiedzi wielu moich znajomych jak i wpisy na licznych forach. Są to oczywiście sytuacje patologiczne i nie można tego uogólniać dla całego kraju, ale sygnały o tym docierają do mnie z niepokojącą regularnością. A przecież rezydentura ma polegać na tym, aby młodzi lekarze uczyli się nowych rzeczy niezbędnych w ich zawodzie, w praktyce poznawali skomplikowane procedury leczenia, wyrabiali nawyki pod okiem „mistrza”.

 

Młodych wykorzystuje się jednak również do zapchania grafiku dyżurów

Oczywiście młodzi lekarze chętnie biorą dyżury, gdyż wiąże się to z dodatkowym wynagrodzeniem. Gorzej, gdy są do tego przymuszani, zdarza się za symbolicznym wynagrodzeniem. Nie dzieje się dobrze, gdy braki kadrowe są niwelowane młodymi lekarzami bez należnej gratyfikacji. Polaryzuje to jeszcze bardziej środowisko wewnątrz szpitala, pogłębiając tylko problemy młodych. Uporządkowanie kwestii dyżurów jest dlatego ważnym postulatem rezydentów.

 

Czy podjęcie problemu przez Wojewódzką Komisję Dialogu Społecznego będzie dobrym ruchem?

Komisja trójstronna, w której uczestniczyli by przedstawiciele pracowników i związków czyli lekarzy, pracodawców czyli szpitali i decydentów - ministerstwa zdrowia – jest jednym z lepszych mechanizmów do prowadzenia dialogu, który umożliwia nasza demokracja.

 

Rezydenci zorganizowali już znakomitą akcję „adoptuj posła” i pokojowy protest w Warszawie. Oba działania nie odniosły żadnego realnego efektu. Teraz zostają im skrajne działania, mówi się o możliwym odejściu od łóżek. Taka sytuacja miała miejsce w Wielkiej Brytanii z tzw. „junior doctors”, co doprowadziło do poważnej destabilizacji systemu ochrony zdrowia. Miejmy nadzieję, że u nas do tego nie dojdzie. Ale aby tak się nie stało, rząd musi zacząć poważnie traktować młodych lekarzy.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Korzystny dla Zawiszy mecz w Pruszczu

  W ten weekend Zawiszy na boisku nie zobaczyliśmy, bowiem K-PZPN przystał na prośbę Cyklonu Kończewice, aby mecz 11 kolejki przeciwko niebiesko-czarnym przesunąć na 24 listopada, z powodu plagi chorób zawodników młodzieżowych. Kibiców Zawiszy powinien zainteresować jednak mecz wicelidera z trzecią drużyną w tabeli.

 • W sobotę Zawisza nie zagra

  Planowany w Chełmży mecz 11 kolejki V ligi pomiędzy Cyklonem Kończewice, a Zawiszą Bydgoszcz nie dojdzie do skutku w pierwotnym terminie, czyli w sobotę 20 października. O zmianę terminu meczu zawnioskowali gospodarze.

Wiadomości sportowe

 • Według sondażu Koalicja Obywatelska wygrywa

  Z sondażowych wyników wyborów - exit poll - w skali kraju wybory do sejmików wygrał PiS, w kujawsko-pomorskim jednak wygrywa Koalicja Obywatelska. Dokładniejsze wyniki wyborów będą znane po spłynięciu protokołów z obwodowych komisji, co nastapi za kilka godzin.

 • W kujawsko-pomorskim frekwencja poniżej średniej

  Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że na godzinę 17:00 frekwencja wyborcza w Polsce wyniosła 41,65%. Głosowanie trwa do godziny 21:00. O tej godzinie zamknięte zostaną lokale wyborcze i zakończy się cisza wyborcza.

Wiadomości z regionu

Kosma Złotowski

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.