Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZmarł Jarosław Wenderlich

Zmarł Jarosław Wenderlich

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 28 kwiecień 2016 19:20

W ubiegły wtorek podczas uroczystych obchodów 670-lecia Bydgoszczy odbierał medal Kazimierza Wielkiego, najwyższe odznaczenie przyznawane przez Radę Miasta Bydgoszczy. Wczoraj wieczorem w wieku 67 lat zmarł Jarosław Wenderlich – opozycjonista, prawnik, wieloletni dyrektor bydgoskiej delegatury NIK, działacz społecznik.

Jarosław Edward Wenderlich urodził się w 1948 roku. Ukończył prawo na UMK w Toruniu. Od 1980 roku współpracował z NSZZ Solidarność. Jako osoba wspierająca związek uczestniczył w wydarzeniach Bydgoskiego Marca. Po ogłoszeniu stanu wojennego działał w podziemiu, z tego powodu spotykał się z represjami ze strony władz PRL.

 

Od 1992 roku pracował na stanowisku dyrektora w bydgoskiej delegaturze Najwyższej Izby Kontroli.

 

Uczestniczył również w życiu społecznym miasta. Działał w Sekcji Wydawniczej Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Był również zasłużonym działaczem Sokolstwa Polskiego.

 

- Jesteśmy Mu bardzo wdzięczni za honorową pracę, niepodległościową, patriotyczną, państwową, turystyczno - krajoznawczą i publiczną, którą zawsze traktował jako służbę. W myśl naszych haseł „w zdrowym ciele zdrowy duch” oraz „Bóg – Honor – Ojczyzna” realizował cele i był zawsze oddany Sokolstwu Polskiemu – pisze Andrzej Bogucki.

 

W marcu Rada Miasta Bydgoszczy zdecydowała o przyznaniu mu medalu Kazimierza Wielkiego za zasługi dla miasta. To wyróżnienie odebrał w ubiegły wtorek.

 

Jego pogrzeb odbędzie się w poniedziałek 2 maja o godzinie 11:00 na cmentarzu przy al. kard. Stefana Wyszyńskiego.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Michał Żurowski wzmocni Zawiszę

  Stowarzyszenie Piłkarskie Zawisza będzie miało koordynatora ds. szkolenia. To zadanie powierzone będzie byłemu piłkarzowi Michałowi Żurowskiemu, obecnie wykładowcy na UKW i kursach trenerskich.

 • Podsumowanie roku Zawiszy Bydgoszcz

  Rok 2018 powoli dobiega końca, przygotowaliśmy jego klubowe podsumowanie w Zawiszy Bydgoszcz. Był to rok awansu do V ligi oraz budowania dobrej pozycji wyjściowej przed rundą wiosenną, po której jak wszyscy kibice niebiesko-czarnych liczymy na awans do IV ligi. W między czasie mieliśmy też widowiskową prezentację na Brdzie.  Zapraszamy do oglądania.

Wiadomości sportowe

99. rocznica powrotu Bydgoszczy do niepodległej Polski

Kosma Złotowski

 • PO rozpoczyna bojkot TVP

  We wtorek Zarząd Krajowy Platformy Obywatelskiej wezwał swoich członków do nieuczestniczenia w programach Telewizji Polskiej zarówno na szczeblu centralnym oraz regionalnym, czyli także na antenie TVP Bydgoszcz. Partia oczekuje dymisji zarządu.

 • Jak walczyć z groźbami i cyberprzemocą w internecie?

  Ostatnie tragiczne wydarzenia sprawiły, iż groźby pozbawienia życia, które pojawiały się w internecie, zaczęto ścigać na poważnie. Od kilku lat funkcjonuje specjalistyczna strona internetowa – dyzurnet.pl, w ramach której eksperci reagują na zgłoszenia internautów. Przypomina o niej Ministerstwo Cyfryzacji.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.