Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZmarł Jarosław Wenderlich

Zmarł Jarosław Wenderlich

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 28 kwiecień 2016 19:20

W ubiegły wtorek podczas uroczystych obchodów 670-lecia Bydgoszczy odbierał medal Kazimierza Wielkiego, najwyższe odznaczenie przyznawane przez Radę Miasta Bydgoszczy. Wczoraj wieczorem w wieku 67 lat zmarł Jarosław Wenderlich – opozycjonista, prawnik, wieloletni dyrektor bydgoskiej delegatury NIK, działacz społecznik.

Jarosław Edward Wenderlich urodził się w 1948 roku. Ukończył prawo na UMK w Toruniu. Od 1980 roku współpracował z NSZZ Solidarność. Jako osoba wspierająca związek uczestniczył w wydarzeniach Bydgoskiego Marca. Po ogłoszeniu stanu wojennego działał w podziemiu, z tego powodu spotykał się z represjami ze strony władz PRL.

 

Od 1992 roku pracował na stanowisku dyrektora w bydgoskiej delegaturze Najwyższej Izby Kontroli.

 

Uczestniczył również w życiu społecznym miasta. Działał w Sekcji Wydawniczej Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Był również zasłużonym działaczem Sokolstwa Polskiego.

 

- Jesteśmy Mu bardzo wdzięczni za honorową pracę, niepodległościową, patriotyczną, państwową, turystyczno - krajoznawczą i publiczną, którą zawsze traktował jako służbę. W myśl naszych haseł „w zdrowym ciele zdrowy duch” oraz „Bóg – Honor – Ojczyzna” realizował cele i był zawsze oddany Sokolstwu Polskiemu – pisze Andrzej Bogucki.

 

W marcu Rada Miasta Bydgoszczy zdecydowała o przyznaniu mu medalu Kazimierza Wielkiego za zasługi dla miasta. To wyróżnienie odebrał w ubiegły wtorek.

 

Jego pogrzeb odbędzie się w poniedziałek 2 maja o godzinie 11:00 na cmentarzu przy al. kard. Stefana Wyszyńskiego.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Sportis czy Mustang?

  Za nami 29 kolejka V ligi – w tym tygodniu Zawisza będący pewnym awansu do IV ligi pauzował z powodu wycofania się z rozgrywek Iskry Ciechocin. W tej kolejce nie wybiegli na boisko również piłkarze Mustanga Ostaszewo, którzy z powodu wycofania się z rozgrywek Gryfa Siecienko sobotni mecz wygrali poprzez walkower. Wicelider Sportis Łochowo wygrał 1:2 na wyjeździe z Pomorzaninem Serock.

 • Trzy lata i trzy awanse

  Zaczęło się w 2016 roku, gdy pojawiła się realna groźba, że Zawisza zniknie z piłkarskiej mapy Polski, gdy wręcz sensacyjnie klub nie otrzymał licencji na grę w I lidze. Zapadła decyzja, aby oddolnie odbudować piłkę na Zawiszy - zaczęto od B-klasy, bez większego prestiżu, ale patrząc długofalowo do przodu. Dzisiaj mamy już IV ligę, a cel pozostaje niezmienny Ekstraklasa.

  Etykiety: Zawisza Bydgoszcz

Wiadomości sportowe

 • To może być największa afera III Rzeczypospolitej

  Komisja śledcza ds. afery Amber Gold zakończyła swoje prace, po wakacjach Sejm najprawdopodobniej zajmie się jej raportem końcowym. Grupa posłów pracujących w tej komisji gościła w poniedziałek w Świeciu nad Wisłą, gdzie wzięli udział w otwartym spotkaniu dla mieszkańców.

  Etykiety: Amber Gold Świecie
 • To może być przełomowe zawiadomienie do prokuratury

  Dzisiaj Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy skierował do Prokuratora Generalnego zawiadomienie z wnioskiem o zbadanie czy członkowie rządu nie dopuścili się przęstępstwa z art. 155 kodeksu karnego, czyli nieumyślnego spowodowania śmierci. Sprawa dotyczy niedofinansowania świadczeń ratujących życie.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.