Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZmarł Jarosław Wenderlich

Zmarł Jarosław Wenderlich

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 28 kwiecień 2016 19:20

W ubiegły wtorek podczas uroczystych obchodów 670-lecia Bydgoszczy odbierał medal Kazimierza Wielkiego, najwyższe odznaczenie przyznawane przez Radę Miasta Bydgoszczy. Wczoraj wieczorem w wieku 67 lat zmarł Jarosław Wenderlich – opozycjonista, prawnik, wieloletni dyrektor bydgoskiej delegatury NIK, działacz społecznik.

Jarosław Edward Wenderlich urodził się w 1948 roku. Ukończył prawo na UMK w Toruniu. Od 1980 roku współpracował z NSZZ Solidarność. Jako osoba wspierająca związek uczestniczył w wydarzeniach Bydgoskiego Marca. Po ogłoszeniu stanu wojennego działał w podziemiu, z tego powodu spotykał się z represjami ze strony władz PRL.

 

Od 1992 roku pracował na stanowisku dyrektora w bydgoskiej delegaturze Najwyższej Izby Kontroli.

 

Uczestniczył również w życiu społecznym miasta. Działał w Sekcji Wydawniczej Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Był również zasłużonym działaczem Sokolstwa Polskiego.

 

- Jesteśmy Mu bardzo wdzięczni za honorową pracę, niepodległościową, patriotyczną, państwową, turystyczno - krajoznawczą i publiczną, którą zawsze traktował jako służbę. W myśl naszych haseł „w zdrowym ciele zdrowy duch” oraz „Bóg – Honor – Ojczyzna” realizował cele i był zawsze oddany Sokolstwu Polskiemu – pisze Andrzej Bogucki.

 

W marcu Rada Miasta Bydgoszczy zdecydowała o przyznaniu mu medalu Kazimierza Wielkiego za zasługi dla miasta. To wyróżnienie odebrał w ubiegły wtorek.

 

Jego pogrzeb odbędzie się w poniedziałek 2 maja o godzinie 11:00 na cmentarzu przy al. kard. Stefana Wyszyńskiego.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

23 marca - Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Kosma Złotowski

  • Obydwa narody widziały w wolności swój najwyższy ideał

    Od 2007 roku dzień 23 marca obchodzony jest jako Dzień Przyjaźni-Polsko Węgierskiej, uznany przez parlamentu obu państw. Co roku odbywają się z tej okazji oficjalne uroczystości. W tym roku gospodarzem centralnych uroczystości są Kielce.

  • Co dalej z drogą wodną E-70?

    Dzisiaj możemy z całą świadomością powiedzieć, że dzisiejsza droga wodna E-70 nie ma szans na uzyskanie IV i V klasy żeglowności, do czego zobowiązała się Polska ratyfikując konwencję AGN. Obecny przebieg oparty o Brdę, Kanał Bydgoski i Noteć jest obecnie dostosowany do II klasy i ma szansę stać się świetną atrakcją turystyczną. Nie będzie jednak odgrywał roli w transporcie śródlądowym. Jaki będzie zatem nowy przebieg drogi wodnej E-70, skoro Polska zobowiązuje się uzyskać IV klasę?

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.