Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJak sprawić żeby ulice tętniły życiem?

Jak sprawić żeby ulice tętniły życiem?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 16 marzec 2016 17:57

Największe centrum handlowe w Skandynawii ,,Field's” mieści się w Kopenhadze. Jego powierzchnia wynosi ok 87 tys.  metrów kwadratowych, dla porównania Zielone Arkady w Bydgoszczy maja ok 115 tys. metrów kwadratowych. Jak przekonuje architekt Radosław Gajda, Duńczycy wolą robić zakupy na ulicach, które dzięki temu tętnią życiem. U nas mamy sytuację odwrotną.

 

Radosław Gajda swoimi przemyśleniami dzieli się za pomocą filmowego bloga w internecie. We wtorek gościł w Bydgoszczy na konferencji ,,Wszyscy Jesteśmy Pieszymi”, którą zorganizowało Stowarzyszenie na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy.

 

Zdaniem Gajdy przewaga centrów handlowych nad ulicami polega na tym, że – Przestrzeń w centrum handlowym jest dobrze zaplanowana. Tam wszystko jest dopracowane co do szczegółu.

 

Stąd też daje on prostą receptę, równie precyzyjnie trzeba rozplanować przestrzeń ulic handlowych, jeżeli oczekujemy, aby tętniły one życiem.

 

W Kopenhadze takim centrum tętniącym życiem jest ulica Stroget, która niegdyś była jedną z bardziej ruchliwych arterii miasta. Dzisiaj na niej samochodu nie zobaczymy, za to tłumy ludzi. Zdaniem Gajdy ulice mogą zaoferować pewne atrakcje, których nie znajdziemy w domach handlowych – chociażby ulicznych grajków, sprzedawców prażonej kukurydzy lub orzechów. Również na ulicy Stroget towarzyszyć będzie nam rower, z którym do centrum handlowego nie wjedziemy.

 

- Te rzeczy właśnie budują klimat ulic handlowych – wyjaśnia Gajda.

 

Architekt chcąc pokazać praktycznie budowanie klimatu miejskiego na ulicy prezentuje przykład słynnego placu Times Square w Nowym Jorku, gdzie dziennie przewija się kilkaset tysięcy ludzi – Na Times Square architekci ustawili ławeczki, aby zachęcić mieszkańców do aktywności miejskiej – wyjaśniał.

 

Jeszcze kilka lat temu, ta reprezentacyjna część Nowego Jorku słynęła głównie z przestępczości i patologii.

 

Zdaniem Gajdy – Nie ma uniwersalnego katalogu, każda przestrzeń jest indywidualna.  Warto się zatem zastanowić również nad centrum Bydgoszczy, chociażby przestrzeni ulicy Długiej. Czy zadaszenie ulicy, bądź rekonstrukcja bramy dawnego muru miejskiego zachęciłaby bydgoszczan do aktywności miejskiej w tym miejscu?

 

Radosław Gajda jest autorem bloga Architecture is a good idea. Miejscem jego codziennej aktywności jest Warszawa.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Sportis czy Mustang?

    Za nami 29 kolejka V ligi – w tym tygodniu Zawisza będący pewnym awansu do IV ligi pauzował z powodu wycofania się z rozgrywek Iskry Ciechocin. W tej kolejce nie wybiegli na boisko również piłkarze Mustanga Ostaszewo, którzy z powodu wycofania się z rozgrywek Gryfa Siecienko sobotni mecz wygrali poprzez walkower. Wicelider Sportis Łochowo wygrał 1:2 na wyjeździe z Pomorzaninem Serock.

  • Trzy lata i trzy awanse

    Zaczęło się w 2016 roku, gdy pojawiła się realna groźba, że Zawisza zniknie z piłkarskiej mapy Polski, gdy wręcz sensacyjnie klub nie otrzymał licencji na grę w I lidze. Zapadła decyzja, aby oddolnie odbudować piłkę na Zawiszy - zaczęto od B-klasy, bez większego prestiżu, ale patrząc długofalowo do przodu. Dzisiaj mamy już IV ligę, a cel pozostaje niezmienny Ekstraklasa.

    Etykiety: Zawisza Bydgoszcz

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.