Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJak sprawić żeby ulice tętniły życiem?

Jak sprawić żeby ulice tętniły życiem?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 16 marzec 2016 17:57

Największe centrum handlowe w Skandynawii ,,Field's” mieści się w Kopenhadze. Jego powierzchnia wynosi ok 87 tys.  metrów kwadratowych, dla porównania Zielone Arkady w Bydgoszczy maja ok 115 tys. metrów kwadratowych. Jak przekonuje architekt Radosław Gajda, Duńczycy wolą robić zakupy na ulicach, które dzięki temu tętnią życiem. U nas mamy sytuację odwrotną.

 

Radosław Gajda swoimi przemyśleniami dzieli się za pomocą filmowego bloga w internecie. We wtorek gościł w Bydgoszczy na konferencji ,,Wszyscy Jesteśmy Pieszymi”, którą zorganizowało Stowarzyszenie na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy.

 

Zdaniem Gajdy przewaga centrów handlowych nad ulicami polega na tym, że – Przestrzeń w centrum handlowym jest dobrze zaplanowana. Tam wszystko jest dopracowane co do szczegółu.

 

Stąd też daje on prostą receptę, równie precyzyjnie trzeba rozplanować przestrzeń ulic handlowych, jeżeli oczekujemy, aby tętniły one życiem.

 

W Kopenhadze takim centrum tętniącym życiem jest ulica Stroget, która niegdyś była jedną z bardziej ruchliwych arterii miasta. Dzisiaj na niej samochodu nie zobaczymy, za to tłumy ludzi. Zdaniem Gajdy ulice mogą zaoferować pewne atrakcje, których nie znajdziemy w domach handlowych – chociażby ulicznych grajków, sprzedawców prażonej kukurydzy lub orzechów. Również na ulicy Stroget towarzyszyć będzie nam rower, z którym do centrum handlowego nie wjedziemy.

 

- Te rzeczy właśnie budują klimat ulic handlowych – wyjaśnia Gajda.

 

Architekt chcąc pokazać praktycznie budowanie klimatu miejskiego na ulicy prezentuje przykład słynnego placu Times Square w Nowym Jorku, gdzie dziennie przewija się kilkaset tysięcy ludzi – Na Times Square architekci ustawili ławeczki, aby zachęcić mieszkańców do aktywności miejskiej – wyjaśniał.

 

Jeszcze kilka lat temu, ta reprezentacyjna część Nowego Jorku słynęła głównie z przestępczości i patologii.

 

Zdaniem Gajdy – Nie ma uniwersalnego katalogu, każda przestrzeń jest indywidualna.  Warto się zatem zastanowić również nad centrum Bydgoszczy, chociażby przestrzeni ulicy Długiej. Czy zadaszenie ulicy, bądź rekonstrukcja bramy dawnego muru miejskiego zachęciłaby bydgoszczan do aktywności miejskiej w tym miejscu?

 

Radosław Gajda jest autorem bloga Architecture is a good idea. Miejscem jego codziennej aktywności jest Warszawa.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Brytyjskie media żyły wpadką w Bydgoszczy

  Równy tydzień temu kończyły się Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce, których gospodarzem była Bydgoszcz. Historyczny triumf reprezentacji Polski zapamiętamy na długo, a w innych krajach naturalne jest, że uwaga zwrócona była w inne kwestie. Brytyjskie media wyjaśniają dość zagadkową dyskwalifikację brytyjskiej sztafety 4x400 metrów, w jednej z ostatnich konkurencji turnieju.

 • Bruski: Jak ktoś wieszczy koniec lekkiej atletyki w Bydgoszczy to jest w błędzie

  Historyczny triumf Polski na 100. lecie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki to już historia. To, że doszło do tego w Bydgoszczy to efekt wielu zorganizowanych dużych imprez w naszym mieście. Czy to będzie już pożegnanie z wielkimi wydarzeniami lekkoatletycznymi dla Bydgoszczy? Takie spekulacje się pojawiły, które ożywają gdy swoje ambicje prezentuje Śląsk.

Wiadomości sportowe

 • To były słabe cztery lata dla regionu

  Przygotowania do kampanii wyborczej (ta oficjalnie ruszy dopiero po rejestracji list) są coraz bardziej widoczne, za chwilę kandydaci, w tym obecni posłowie będą agitować, aby oddać na nich głos. Warto przy takich okazjach pytać, co zrobili przez ostatnie cztery lata, a tych dokonań zbyt wielu nie mamy.

 • Rząd szacuje straty spowodowane suszą na ponad miliard złotych

  Problem suszy, a właściwie ogólnego deficytu wody, dostrzegalny jest od kilku tygodni. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach ocenił, że w okresie od 11 czerwca do 10 sierpnia zjawisko suszy dotknęło prawie wszystkie gminy w województwie kujawsko-pomorskim, w różnym stopniu. Ministerstwo Rolnictwa kładzie na stół pierwszą pulę pieniędzy.

  Etykiety: susza Rolnictwo

Wiadomości z regionu

Śledź nas