Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRozwiązania drogowe w Bydgoszczy będą projektowane z większym naciskiem na komfort pieszych

Rozwiązania drogowe w Bydgoszczy będą projektowane z większym naciskiem na komfort pieszych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 16 marzec 2016 00:57

We wtorek odbyła się konferencja podsumowująca projekt ,,Wszyscy Jesteśmy Pieszymi”, który Stowarzyszenie na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy realizowało przy wsparciu funduszy eea grants dla organizacji pozarządowych. Owocem rocznej pracy jest wydanie Katalogu Dobrych Praktyk w Projektowaniu Przestrzenni Pieszej.

 

Inicjatywa Wszyscy Jesteśmy Pieszymi z jednej strony miała zachęcać bydgoszczan do aktywizmu na rzecz bardziej przyjaznych dla pieszych ulic, w szczególności jeżeli chodzi o codzienną drogę dzieci do szkoły. Z drugiej strony na ten ważny aspekt naszego życia codziennego, chciano uczulić władze miasta, które odpowiadają za projektowanie miejskiej przestrzenni. Głównym owocem rocznego projektu jest Katalog Dobrych Praktyk w Projektowaniu Przestrzennym, który dedykowany jest bezpośrednio Bydgoszczy.

 

Tuż przed rozpoczęciem konferencji podsumowującej projekt, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski na drodze zarządzenia, zobowiązał ratusz i podległe sobie instytucje, do uwzględnienia tych dobrych praktyk przy planowaniu przestrzennym.

 

- Dzisiaj zarządzeniem prezydenta Katalog Dobrych Praktyk w Projektowaniu Przestrzenni Pieszych wszedł w życie – powiedział na otwarciu konferencji zastępca prezydenta Mirosłąw Kozłowicz.

 

- W bydgoskim katalogu przedstawiono 14 pozycji zwiększających komfort i bezpieczeństwo pieszych – wyjaśnia Paweł Górny ze Stowarzyszenia na rzecz rozwoju transportu publicznego – Dla nas zarządzenie prezydenta jest ukoronowaniem pracy nad tym katalogiem.

 

W katalogu sugeruje się m.in. stosowanie tzw. przystanków wiedeńskich, w przestrzenni, gdy pomiędzy przystankiem a chodnikiem występuje pas ruchu. Taka sytuacja w Bydgoszczy ma miejsce na wysokości Placu Teatralnego przy ulicy Focha. Idea przystanku wiedeńskiego zakłada podniesienie poziomu jezdni do poziomu chodnika, co ma zwiększyć wygodę i bezpieczeństwo pieszych. Stowarzyszenie z bydgoskimi drogowcami prowadzi już rozmowy, aby na wspomnianej ulicy Focha jezdnia została podniesiona w miejscu przystanku tramwajowego.

 

Inna propozycja to wdrożenie przystanków autobusowo-tramwajowych. Chodzi o to, aby w miejscu gdzie podróżni się przesiadają z jednej formy lokomocji na drugą, nie musieli pokonywać niedogodnej drogi. Często dochodzi w takich miejscach do niebezpiecznego skracania sobie drogi poprzez łamanie przepisów. Powstanie takiego przystanku autobusowo-tramwajowego zaleca się przy ulicy Akademickiej.

 

- Od kilku lat konsekwentnie staramy się przywrócić właściwe proporcje w projektowaniu miejskiej przestrzeni. Liczę, że ten zestaw dobrych praktyk opracowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Transportu, będzie kolejnym krokiem w tym kierunku. Szczególnie doceniam to, że nowe rozwiązania zostały szczegółowo przeanalizowane także przez osoby zajmujące się inżynierią ruchu. Propozycje, które znalazły się w zestawie dobrych praktyk w projektowaniu przestrzeni pieszej będą obowiązywać wszystkie miejskie jednostki zajmujące się planowaniem i ciągów pieszych – zapowiada prezydent Rafał Bruski.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Korzystny dla Zawiszy mecz w Pruszczu

  W ten weekend Zawiszy na boisku nie zobaczyliśmy, bowiem K-PZPN przystał na prośbę Cyklonu Kończewice, aby mecz 11 kolejki przeciwko niebiesko-czarnym przesunąć na 24 listopada, z powodu plagi chorób zawodników młodzieżowych. Kibiców Zawiszy powinien zainteresować jednak mecz wicelidera z trzecią drużyną w tabeli.

 • W sobotę Zawisza nie zagra

  Planowany w Chełmży mecz 11 kolejki V ligi pomiędzy Cyklonem Kończewice, a Zawiszą Bydgoszcz nie dojdzie do skutku w pierwotnym terminie, czyli w sobotę 20 października. O zmianę terminu meczu zawnioskowali gospodarze.

Wiadomości sportowe

 • Na północy zanosi się na remis

  Na chwilę obecną jedną z najbardziej wyczekiwanych informacji są wyniki wyborów do Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Od tych wyników zależeć będzie to, czy będzie szansa na zmianę na stanowisku marszałka województwa. Z naszych wyliczeń wynika, że w okręgu nr 2 mamy remis pomiędzy Koalicją Obywatelską oraz Prawem i Sprawiedliwością.

 • Według sondażu Koalicja Obywatelska wygrywa

  Z sondażowych wyników wyborów - exit poll - w skali kraju wybory do sejmików wygrał PiS, w kujawsko-pomorskim jednak wygrywa Koalicja Obywatelska. Dokładniejsze wyniki wyborów będą znane po spłynięciu protokołów z obwodowych komisji, co nastapi za kilka godzin.

Wiadomości z regionu

Kosma Złotowski

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.