Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRozwiązania drogowe w Bydgoszczy będą projektowane z większym naciskiem na komfort pieszych

Rozwiązania drogowe w Bydgoszczy będą projektowane z większym naciskiem na komfort pieszych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 16 marzec 2016 00:57

We wtorek odbyła się konferencja podsumowująca projekt ,,Wszyscy Jesteśmy Pieszymi”, który Stowarzyszenie na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy realizowało przy wsparciu funduszy eea grants dla organizacji pozarządowych. Owocem rocznej pracy jest wydanie Katalogu Dobrych Praktyk w Projektowaniu Przestrzenni Pieszej.

 

Inicjatywa Wszyscy Jesteśmy Pieszymi z jednej strony miała zachęcać bydgoszczan do aktywizmu na rzecz bardziej przyjaznych dla pieszych ulic, w szczególności jeżeli chodzi o codzienną drogę dzieci do szkoły. Z drugiej strony na ten ważny aspekt naszego życia codziennego, chciano uczulić władze miasta, które odpowiadają za projektowanie miejskiej przestrzenni. Głównym owocem rocznego projektu jest Katalog Dobrych Praktyk w Projektowaniu Przestrzennym, który dedykowany jest bezpośrednio Bydgoszczy.

 

Tuż przed rozpoczęciem konferencji podsumowującej projekt, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski na drodze zarządzenia, zobowiązał ratusz i podległe sobie instytucje, do uwzględnienia tych dobrych praktyk przy planowaniu przestrzennym.

 

- Dzisiaj zarządzeniem prezydenta Katalog Dobrych Praktyk w Projektowaniu Przestrzenni Pieszych wszedł w życie – powiedział na otwarciu konferencji zastępca prezydenta Mirosłąw Kozłowicz.

 

- W bydgoskim katalogu przedstawiono 14 pozycji zwiększających komfort i bezpieczeństwo pieszych – wyjaśnia Paweł Górny ze Stowarzyszenia na rzecz rozwoju transportu publicznego – Dla nas zarządzenie prezydenta jest ukoronowaniem pracy nad tym katalogiem.

 

W katalogu sugeruje się m.in. stosowanie tzw. przystanków wiedeńskich, w przestrzenni, gdy pomiędzy przystankiem a chodnikiem występuje pas ruchu. Taka sytuacja w Bydgoszczy ma miejsce na wysokości Placu Teatralnego przy ulicy Focha. Idea przystanku wiedeńskiego zakłada podniesienie poziomu jezdni do poziomu chodnika, co ma zwiększyć wygodę i bezpieczeństwo pieszych. Stowarzyszenie z bydgoskimi drogowcami prowadzi już rozmowy, aby na wspomnianej ulicy Focha jezdnia została podniesiona w miejscu przystanku tramwajowego.

 

Inna propozycja to wdrożenie przystanków autobusowo-tramwajowych. Chodzi o to, aby w miejscu gdzie podróżni się przesiadają z jednej formy lokomocji na drugą, nie musieli pokonywać niedogodnej drogi. Często dochodzi w takich miejscach do niebezpiecznego skracania sobie drogi poprzez łamanie przepisów. Powstanie takiego przystanku autobusowo-tramwajowego zaleca się przy ulicy Akademickiej.

 

- Od kilku lat konsekwentnie staramy się przywrócić właściwe proporcje w projektowaniu miejskiej przestrzeni. Liczę, że ten zestaw dobrych praktyk opracowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Transportu, będzie kolejnym krokiem w tym kierunku. Szczególnie doceniam to, że nowe rozwiązania zostały szczegółowo przeanalizowane także przez osoby zajmujące się inżynierią ruchu. Propozycje, które znalazły się w zestawie dobrych praktyk w projektowaniu przestrzeni pieszej będą obowiązywać wszystkie miejskie jednostki zajmujące się planowaniem i ciągów pieszych – zapowiada prezydent Rafał Bruski.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Skrót: Naprzód Jabłonowo – Zawisza Bydgoszcz

  W relacji z meczu 2 kolejki V ligi pisaliśmy, że wynik spotkana nie odzwierciedla emocji jakie panowały na boisku, zwłaszcza w pierwszej połowie, która mogła postawić niebiesko-czarnych w trudnej sytuacji. Te emocje chcemy Wam pokazać przez emisję skrótu z tego meczu.

 • Wbrew wynikowi dla Zawiszy nie była to łatwa przeprawa

  Wynik 2 kolejki V ligi rozgrywanej w Jabłonowie Pomorskim może sugerować, że niebiesko-czarni zespołowi Naprzodu zgotowali pogrom na boisku. Będąc na meczu przeżywało się jednak ogromne emocje, bowiem gospodarze mieli sytuację, aby sprawić niespodziankę w meczu przeciwko Zawiszy.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • O tym jak samoloty celowo rozpylają nad Polską truciznę

  Rozwój technologii sprawia, że w internecie każdy może publikować właściwie wszystko co mu przyjdzie do głowy. Pozwala to np. rozpowszechniać teorie o tym jak za pomocą szczepionek planuje się dokonać ,,depopulacji ludzkości”, truć mają nas natomiast chemikalia celowo wypuszczane przez latające samoloty tzw. ,,chemitrails”. Gorzej, gdy takie teorie zaczynają rozpowszechniać przedstawiciele polskiego parlamentu, izby którzy mimo wszystko powinni starać się dbać o poważny wizerunek.

 • Czy kujawsko-pomorscy rolnicy otrzymają we wrześniu pomoc rządową?

  Susza kolejny rok z rzędu nie oszczędza kujawsko-pomorskich rolników, choć w tym roku skala tego zjawiska jest szczególna. 31 lipca Rada Ministrów zdecydowała się przeznaczyć na pomoc dla poszkodowanych przez suszę blisko 800 mln zł, mówi się nieoficjalnie nawet o zwiększeniu tej kwoty. Żeby rolnicy otrzymali pieniądze we wrześniu, do końca tego tygodnia samorządy powinny zakończyć szacowanie szkód.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.