Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzeczytaj jak dzień 1 września 1939 opisał Kurier Bydgoski

Przeczytaj jak dzień 1 września 1939 opisał Kurier Bydgoski

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 01 wrzesień 2014 08:31

75 lat temu wybuchła II wojna światowa. Bydgoszczanie nie spodziewali się, że Niemcy rozpoczną działania bojowe w dniu 1 września – udostępniamy całe wydanie Kuriera Bydgoskiego z dnia 2 września 1939.

 

Temat wojny był z wiadomego powodu wiodącym w tym wydaniu, na pierwszej stronie Kurier publikuję krótką odezwę do obywateli prezydenta Ignacego Mościckiego. Czytając tę gazetę można odnieść wrażenie, że nikt w Bydgoszczy nie rozważał, że już 4 września zostanie ono zajęte przez Niemców. Na ostatniej stronie Kino Kristal reklamuje premierę filmu ,,Czterech na Posterunku”, co może świadczyć o tym, że życie kulturalne nie zamarło. Przeczytać możemy tez o tym, że polscy wioślarze z powodu wybuchu wojny nie pojadą na Mistrzostwa Europy. Kurier Bydgoski publikuje też specjalny wojenny rozkład pociągów.

Warte obejrzenia

 • Zawisza bliski zakończenia roku na pozycji lidera, Sportis przegrywa sensacyjnie z ousiderem

  Dzisiaj rozgrywane były mecze 16 kolejki IV ligi – ostatniej w roku 2020; runda zasadnicza zakończy się po 18 kolejkach – pozostałe dwie rozegrane zostaną wiosną. Prawie wszystkie kluby mają jednak jeszcze do rozegrania w tym roku zaległe mecze, które zostały przeniesione z uwagi na pandemię COVID-19. Najciekawszym meczem będzie zaległy pojedynek 15 kolejki pomiędzy Zawiszą Bydgoszcz i Włocłavią Włocławek, mecz którego stawką może być pozycja lidera – zaplanowany jest on na 28 listopada.

  Etykiety: piłka nożna
 • Na trzy kolejki przed końcem rundy zasadniczej – Zawisza, Lider i Włocłavia pewni gry o awans

  W sobotę i w niedziele zostanie rozegrana 17 kolejka IV ligi, ostatnia w tym roku – co prawda rozgrywane będą jeszcze w 2020 roku mecze zaległe, przeniesione z powodu epidemii COVID-19. Runda zakończona zostanie jednak już po nowym roku – wiosną rozegrane zostaną dwie kolejki rundy zasadniczej. Później nastąpi podział na grupę mistrzowską i spadkową.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

 • Dane liczbowe wprost pokazują, że epidemia w kujawsko-pomorskim spowalnia

  Średnia liczba nowych zakażeń w ciągu ostatnich 7 dni na 100 tys. mieszkańców (główne kryterium decydujące o wprowadzaniu lub znoszeniu obostrzeń) wyniosła 53, w ciągu tygodnia nieznacznie spadając. W naszym województwie ten współczynnik spadł do 49, czyli w ostatnim tygodniu zeszliśmy poniżej średniej dla kraju, co pokazuje, że kujawsko-pomorskie wychodzi z trudnej sytuacji jaka powstała na przełomie października i listopada.

  Etykiety: covid19
 • Rok 2019 był rekordowy w inwestycje w kolej w regionie. Musimy je podawać jednak po przecinku

  W 2019 roku PKP PLK zmodernizowało programów inwestycji kolejowych blisko 2 tys. km torów, co jest największym wynikiem w tej dekadzie. W województwie kujawsko-pomorskim było to mniej niż pół kilometra, stąd też nie można nawet tej informacji podać w liczbach całkowitych. Był to oczywiście najniższy wynik w skali Polski.

Wiadomości z regionu