Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZmarł ksiądz Jerzycki

Zmarł ksiądz Jerzycki

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 20 marzec 2014 16:46

Wczoraj obchodziliśmy rocznicę wydarzeń Bydgoskiego Marca 81 roku, dzisiaj dotarła natomiast do nas smutna wiadomość, o śmierci ks. Bogusława Jerzyckiego, który w czasie tych trudnych marcowych wydarzeń podtrzymywał na duchu protestujących rolników.

Święcenia kapłańskie ks. Bogusław Jerzycki przyjął 23 maja 1959 roku w Gnieźnie z rąk Prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego. Niecałe 10 lat później Prymas polecił mu misję stworzenia ośrodka duszpasterskiego przy ulicy Fordońskiej. Dzięki zaangażowaniu ks. Jerzyckiego w tym miejscu powstała kilka lat później powstała parafia p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej, której został proboszczem.

W czasie okresu strajków chłopskich w Bydgoszczy, w marcu 1981 roku służył protestującym jako kapelan. W swojej działalności wielokrotnie podkreślał przywiązanie do wartości patriotycznych. Był także nieugiętym obrońcom życia od momentu jego poczęcia. Wielokrotnie negatywnie wypowiadał się o aborcji.

 

Służył w ostatnich latach także jako lokalny kapelan Solidarnej Polski. Półtora roku temu uczestniczył w otwarciu biura europosłów Tadeusza Cymańskiego i Zbigniewa Ziobro, gdzie po za poświęceniem lokalu spontanicznie wygłosił mowę poświęconą potrzebie ochrony życia nienarodzonego.

 

W ostatnim czasie przebywał Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie gdzie zmarł. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę o godzinie 11:00 parafii p.w. Zmartwychwstania Pańskiego przy Alejach Kardynała Wyszyńskiego w Bydgoszczy (koło Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego).

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Pojedynek maruderów T-Mobile Ekstraklasy dla Zawiszy

  Zamykający stawkę Zawisza Bydgoszcz pokonał w Chorzowie przedostatni Ruch. Dla niebiesko-czarnych jest to czwarte z rzędu zwycięstwo, ale oba zespoły nadal dzielą cztery punkty.

 • Zawisza wytrąca z rytmu wicelidera

  Bydgoski Zawisza zaczyna się odradzać – co prawda wyjście ze strefy spadkowej od razu nie nastąpi, ale pokonanie wicelidera T-Mobile Ekstraklasy Lecha Poznań, to na pewno jest wyczyn. W szczególności, że została tym samym przerwana pasa Lecha 7 meczów bez porażki.

Wiadomości sportowe

« Marzec 2015 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 • Absurdalne oczekiwania marszałka odnośnie filmowania na sesji

  Na żądanie marszałka Piotra Całbeckiego przewodniczący Sejmiku Ryszard Bober wzywał nas do zaprzestania filmowania obrad sesji z bliska. Marszałek wyraził bowiem opinie, że to nie sprzyja merytorycznej dyskusji i wyraził pogląd, że filmować powinno się tylko elementy uroczyste obrad. Kamera TV Toruń obu panom już jednak nie przeszkadzała.

 • Marszałek spokojny o ZIT i RPO

  Na sesji Sejmiku radni z Bydgoszczy wyrażali swój brak spokoju w sprawie braku porozumienia w ZIT, który może utrudnić dostęp do pieniędzy z RPO. Marszałek województwa Piotr Całbecki wyrażał się jednak z dużym spokojem.

Wiadomości z regionu

Reklama społeczna:

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.