Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZmarł ksiądz Jerzycki

Zmarł ksiądz Jerzycki

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 20 marzec 2014 16:46

Wczoraj obchodziliśmy rocznicę wydarzeń Bydgoskiego Marca 81 roku, dzisiaj dotarła natomiast do nas smutna wiadomość, o śmierci ks. Bogusława Jerzyckiego, który w czasie tych trudnych marcowych wydarzeń podtrzymywał na duchu protestujących rolników.

Święcenia kapłańskie ks. Bogusław Jerzycki przyjął 23 maja 1959 roku w Gnieźnie z rąk Prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego. Niecałe 10 lat później Prymas polecił mu misję stworzenia ośrodka duszpasterskiego przy ulicy Fordońskiej. Dzięki zaangażowaniu ks. Jerzyckiego w tym miejscu powstała kilka lat później powstała parafia p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej, której został proboszczem.

W czasie okresu strajków chłopskich w Bydgoszczy, w marcu 1981 roku służył protestującym jako kapelan. W swojej działalności wielokrotnie podkreślał przywiązanie do wartości patriotycznych. Był także nieugiętym obrońcom życia od momentu jego poczęcia. Wielokrotnie negatywnie wypowiadał się o aborcji.

 

Służył w ostatnich latach także jako lokalny kapelan Solidarnej Polski. Półtora roku temu uczestniczył w otwarciu biura europosłów Tadeusza Cymańskiego i Zbigniewa Ziobro, gdzie po za poświęceniem lokalu spontanicznie wygłosił mowę poświęconą potrzebie ochrony życia nienarodzonego.

 

W ostatnim czasie przebywał Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie gdzie zmarł. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę o godzinie 11:00 parafii p.w. Zmartwychwstania Pańskiego przy Alejach Kardynała Wyszyńskiego w Bydgoszczy (koło Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego).

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Reklama społeczna:

  • Czy zakończymy wojnę polsko-polską?

    Prezydent Elekt Andrzej Duda dużo uwagi w swoich wypowiedziach poświęca potrzebie zjednoczenia się Polaków, którzy przez ostatnie lata byli podzieleni na obozy skupione wokół PO i PiS, ale także tych niezainteresowanych życiem publicznym. Deklaracje prezydenta niosą wiele nadziei, ale ważniejsze będą konkretne czyny w przyszłości. Nie bez znaczenia będzie także i nasza postawa.

  • Czerwona linia ochrony marszałków oraz ciągły brak wydruków głosowań

    W trosce o ,,jakość debaty” przewodniczący Sejmiku Ryszard Bober z PSL zakazał zbliżania się fotoreporterom i kamerzystom na merytorycznych punktach do miejsca, gdzie przesiadują marszałkowie. Radni województwa z Bydgoszczy do dzisiaj nie mogą się jednak doprosić publikowania w internecie wydruków z głosować, a co dopiero już mówić o możliwości oglądania retransmisji z obrad.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.