Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWęgier patronem ronda przy dworcu

Węgier patronem ronda przy dworcu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 26 wrzesień 2013 17:27

Rada Miasta Bydgoszczy podjęła decyzję o nazwaniu ronda łączącego ulicę Rycerską z Zygmunta Augusta i Zaświat imieniem Węgra Józefa Szugyi Trajtlera. Był on jednak przez długą część życia bydgoszczaninem, który ma zasługi dla rozwoju polskiego kolejnictwa w okresie początku II Rzeczpospolitej.

W 1919 roku, gdy Bydgoszcz znajdowała się jeszcze pod niemieckim zaborem, Józef Szugyi Trajtler został mianowany naczelnikiem Urzędu Ruchu Kolei Państwowych w Bydgoszczy. Gdy na początku 1920 roku, na mocy postanowień Traktatu Wersalskiego Bydgoszcz wróciła pod władanie polskiej administracji, z tego miasta zaczęli wyjeżdżać niemieccy specjaliści. Determinacja Węgra sprawiła, że nie zabrali oni ze sobą taboru i mienia kolejowego.

 

 Trajtler stanął przed trudnym zadaniem zarządzania kolejami na tych terenach, z mało doświadczonymi kadrami.

 

W okresie wojny polsko-bolszewickiej Józef Trajtler miał duże zasługi w utrzymaniu w pełnej sprawności transportu kolejowego na terenie II RP.

 

Zmarł 31 stycznia 1923 roku i spoczywa do dzisiaj na Cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy. W mieście, które jak wynika z jego życia, tak bardzo ukochał.

 

Konsul Honorowy Republiki Węgier w Bydgoszczy Marek Pietrzak zapowiada, że wkrótce ukaże się książka poświecona życiorysowi Józefa Trajtlera. 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Zawisza w IV lidze!

  Kolejny krok w odbudowie wielkiej piłki na Zawiszy został uczyniony. Do końca sezonu jeszcze co prawda przeszło miesiąc, ale Zawisza już dzisiaj jest pewny awansu do IV ligi, w najgorszym wypadku zajmując drugie, również premiowane awansem, miejsce w lidze. Przed nami natomiast miesiąc ciekawej walki o awans pomiędzy: Sportisem Łochowo, Startem Pruszcz Pomorski oraz Mustangiem Ostaszewo.

  Etykiety: Zawisza Bydgoszcz
 • Na ulicach powoli budowany jest klimat Mistrzostwa Świata

  W przyszły czwartek (23 maja) rozpoczną się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej do lat 20, których organizatorem jest Polska. Tego dnia na stadionie Zawiszy reprezentacja Japonii w ramach rozgrywek grupy B podejmie Ekwador. W czwartek rozegrane zostaną łącznie cztery spotkania.

  Etykiety: Fifa

Wiadomości sportowe

 

 

Kosma Złotowski

 • Wakacje rozpoczną się już za miesiąc

  O strajku nauczycieli zdążyliśmy już zapomnieć, ale długo nierozwiana była wątpliwość, czy stracone około trzy tygodnie zajęć lekcyjnych będzie trzeba nadrabiać w wakacje. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło ostatnio w tej sprawie stanowisko.

  Etykiety: strajk nauczycieli
 • Kiedy powstanie droga ekspresowa S-5?

  Pytanie na które odpowiedzi zapewne nie zna nikt, z punktu widzenia formalnego najpóźniej oddany odcinek, po renegocjacjach , powinien być do 12 czerwca 2020 roku – mowa odcinku Aleksandrowo – Tryszczyn, w ramach którego powstaje widowiskowy most nad Brdą. Według pierwotnej umowy jesteśmy już 4 dni po planowanym terminie zakończenia robót.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.