Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWęgier patronem ronda przy dworcu

Węgier patronem ronda przy dworcu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 26 wrzesień 2013 17:27

Rada Miasta Bydgoszczy podjęła decyzję o nazwaniu ronda łączącego ulicę Rycerską z Zygmunta Augusta i Zaświat imieniem Węgra Józefa Szugyi Trajtlera. Był on jednak przez długą część życia bydgoszczaninem, który ma zasługi dla rozwoju polskiego kolejnictwa w okresie początku II Rzeczpospolitej.

W 1919 roku, gdy Bydgoszcz znajdowała się jeszcze pod niemieckim zaborem, Józef Szugyi Trajtler został mianowany naczelnikiem Urzędu Ruchu Kolei Państwowych w Bydgoszczy. Gdy na początku 1920 roku, na mocy postanowień Traktatu Wersalskiego Bydgoszcz wróciła pod władanie polskiej administracji, z tego miasta zaczęli wyjeżdżać niemieccy specjaliści. Determinacja Węgra sprawiła, że nie zabrali oni ze sobą taboru i mienia kolejowego.

 

 Trajtler stanął przed trudnym zadaniem zarządzania kolejami na tych terenach, z mało doświadczonymi kadrami.

 

W okresie wojny polsko-bolszewickiej Józef Trajtler miał duże zasługi w utrzymaniu w pełnej sprawności transportu kolejowego na terenie II RP.

 

Zmarł 31 stycznia 1923 roku i spoczywa do dzisiaj na Cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy. W mieście, które jak wynika z jego życia, tak bardzo ukochał.

 

Konsul Honorowy Republiki Węgier w Bydgoszczy Marek Pietrzak zapowiada, że wkrótce ukaże się książka poświecona życiorysowi Józefa Trajtlera. 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Tyczkarki i tyczkarze będą rywalizować w.... galerii handlowej

  W najbliższą sobotę w Zielonych Arkadach odbędzie się lekkoatletyczny miting w skoku o tyczce. Zobaczymy polskie gwiazdy w tej dyscyplinie: Annę Rogowską, Monikę Pyrek, Piotra Liska i Pawła Wojciechowskiego. Ten ostatni powinien liczyć na szczególny doping, z racji trenowania w bydgoskim Zawiszy.

 • Ze Spartą Brodnica na remis

  Kolejny remis w tym tygodniu odnotowują w meczu sparingowym piłkarze Zawiszy. W piątek przy sztucznym świetle, na bocznym boisku stadionu Zawiszy zremisowali z IV ligową Spartą Brodnica, tym razem bezbramkowo. Motywować może zremisowanie z rywalem z wyższej klasy, tym bardziej w sytuacji gdy Sparta znajduje się w czołówce tabeli.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Czy będzie przetarg na przewozy kolejowe w kujawsko-pomorskim?

  Radny Michał Krzemkowski odnosząc się do zapowiedzi medialnych wyraził pogląd, że ogłaszanie przetargu na obsługę połączeń kolejowych w województwie to zły pomysł i Zarząd Województwa powinien dalej powierzać usługę państwowo-samorządowym Przewozom Regionalnym. Zdaniem marszałka Piotra Całbeckiego decyzja o przetargu ostatecznie jeszcze nie zapadła.

 • Zdesperowani rolnicy wyjechali na drogi

  W środę na drodze krajowej nr 25, na północ od Bydgoszczy kilkadziesiąt ciągników rolniczych wzięło udział w proteście. Zarzucają wojewodzie i ministrowi Ardanowskiemu brak chęci dialogu, co miało skłonić ich do wyjechania na ulicę. Policjanci starali się kierować ruchem oraz wyznaczać objazdy, aby w jak największym stopniu zmniejszyć dla kierowców uciążliwość tego protestu.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.