Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWęgier patronem ronda przy dworcu

Węgier patronem ronda przy dworcu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 26 wrzesień 2013 17:27

Rada Miasta Bydgoszczy podjęła decyzję o nazwaniu ronda łączącego ulicę Rycerską z Zygmunta Augusta i Zaświat imieniem Węgra Józefa Szugyi Trajtlera. Był on jednak przez długą część życia bydgoszczaninem, który ma zasługi dla rozwoju polskiego kolejnictwa w okresie początku II Rzeczpospolitej.

W 1919 roku, gdy Bydgoszcz znajdowała się jeszcze pod niemieckim zaborem, Józef Szugyi Trajtler został mianowany naczelnikiem Urzędu Ruchu Kolei Państwowych w Bydgoszczy. Gdy na początku 1920 roku, na mocy postanowień Traktatu Wersalskiego Bydgoszcz wróciła pod władanie polskiej administracji, z tego miasta zaczęli wyjeżdżać niemieccy specjaliści. Determinacja Węgra sprawiła, że nie zabrali oni ze sobą taboru i mienia kolejowego.

 

 Trajtler stanął przed trudnym zadaniem zarządzania kolejami na tych terenach, z mało doświadczonymi kadrami.

 

W okresie wojny polsko-bolszewickiej Józef Trajtler miał duże zasługi w utrzymaniu w pełnej sprawności transportu kolejowego na terenie II RP.

 

Zmarł 31 stycznia 1923 roku i spoczywa do dzisiaj na Cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy. W mieście, które jak wynika z jego życia, tak bardzo ukochał.

 

Konsul Honorowy Republiki Węgier w Bydgoszczy Marek Pietrzak zapowiada, że wkrótce ukaże się książka poświecona życiorysowi Józefa Trajtlera. 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Zawisza do wiosny będzie przygotowywał się z IV ligowcami

  Po udanej rundzie jesiennej przed piłkarzami Zawiszy kilka spokojnych tygodni. Do trenowania wrócą dopiero po nowym roku. Już dzisiaj znamy plan gier sparingowych, w ramach których Zawisza zmierzy się z kilkoma klubami grających klasę wyżej, w IV lidze.

 • Co tam w niższych ligach słychać?

  Liderem w B kasie grupie III po rundzie jesiennej jest reaktywowany klub Gwiazdy Bydgoszcz. Jak radzą sobie natomiast byli rywale Zawiszy? Sprawdzamy.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • YouTube apeluje do internautów o zablokowanie artykułu 13

  12 września Parlament Europejski przyjął dyrektywę o prawach autorskich i jednolitym rynku cyfrowym, ochrzczonym przez polskich internautów jako ACTA II. Dużo kontrowersje budzi treść przyjętego artykułu 13. Od pewnego czasu najpopularniejszy światowy serwis hostujący filmy YouTube (własność Google) informuje swoich użytkowników z Unii Europejskiej, o szkodliwości zapisów tego artykułu.

 • Otwarcie kolejnego odcinka drogi ekspresowej S-5 przesunięte

  Odcinek Białe Błota – Tryszczyn drogi ekspresowej S-5 ukończony będzie kilka miesięcy później niż pierwotnie zakładano. Nowy termin oddania inwestycji do użytku to marzec 2020 roku.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.