Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSąsiedzi – dramat wojenny przedstawiający klimat września 1939 w Bydgoszczy

Sąsiedzi – dramat wojenny przedstawiający klimat września 1939 w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 07 wrzesień 2013 12:53

Pierwsze dni września 1939 roku dla Bydgoszczy okazały się okrutne. Nic więc dziwnego ,że 74 lata po tych zdarzeniach tematyce historycznej poświęcamy tak wiele czasu w debacie publicznej. Tym wydarzeniom poświęcono nawet dramat wojenny Sąsiedzi, który został nakręcony 30-tą rocznice tych wydarzeń, nakręcono film fabularny ,,Sąsiedzi”.

 

Sam tytuł dużo mówi o przesłaniu filmu, Bydgoszcz zamieszkiwała w 1939 roku dość spora mniejszość niemiecka. Polacy i Niemcy żyli ze sobą w zgodzie, dopiero zbliżająca się wojna te relacje zaczęła psuć. We wrześniu 1939 roku sąsiedzi stanęli przeciwko sobą z bronią w ręku. Zaczęło się od tego, że w dniu 3 września do cofających się wojsk polskich przy ulicy Gdańskiej niemieccy dywersanci otworzyli ogień.

 

Jak mówił kilka dni temu dr hab. Przemysław Olstowski wydarzeń z Bydgoszczy w 1939 roku nie udało się do dzisiaj w pełni zbadać. Specjalna komisja IPN stwierdziła jednak jasno, że miała miejsce dywersja ze strony niemieckiej. Historyk odnosząc się do tego filmu stwierdza, że przedstawiany wątek lądowania niemieckich spadochroniarzy w Lesie Gdańskim nie miał miejsca. W dużej mierze film jednak odzwierciedla nastroje jakie panowały wówczas w Bydgoszczy.

 

Nie jest to jednak film typowo historyczny. Wiele scen akcji sprawia, że te czarno-białe dzieło z dużą uwagą się ogląda. Ponadto pasjonaci Bydgoszczy mogą zobaczyć na kadrach, jak ich miasto wyglądało jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

 

Film Sąsiedzi udostępniony w serwisie YouTube:

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Mundial się rozpoczął: Polacy przegrywają, w Bydgoszczy remis

  Piłkarskie święto jakim są Mistrzostwa Świata U-20 w piłce nożnej rozpoczęte. W czwartek rozegrano pierwsze mecze - w Bydgoszczy mistrz Ameryki Południowej podejmował Japonię. Tego samego dnia Polacy w Łodzi przegrali z reprezentacją Kolumbii. W weekend czekają nas na Gdańskiej dwa ciekawe mecze.

  Etykiety: Fifa U20
 • Nad Brdę zawitały potencjalne przyszłe gwiazdy piłki nożnej

  Nie raz zdarzało się, że na turniejach młodzieżowych błyszczeli przyszłe gwiazdy światowego futbolu. Dzisiaj w Polsce rozpoczynają się Mistrzostwa Świata U-20 w piłce nożnej, o godzinie 20:30 na stadionie Zawiszy reprezentacja Japonii zmierzy się w ramach rozgrywek grupy B z Ekwadorem.

  Etykiety: Fifa U20

Wiadomości sportowe

 

 

 • Frekwencja to nasz wspólny interes

  Zachęcanie do licznego udziału w wyborach to na pewno rzecz ważna z punktu rozwoju obywatelskości i demokracji. W przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego frekwencja ma znaczenie szczególne, bowiem okręgi nie mają ustalonej ,,odgórnie” liczby mandatów. Od tego jak licznie pójdziemy w niedzielę (26 maja) na wybory, zależeć będzie liczba reprezentantów województwa kujawsko-pomorskiego.

 • W Polsce mamy zbyt mało terminali multimodalnych. Wykorzystajmy to jako region

  Kilkadziesiąt metrów od muzealnych okrętów ,,ORP Błyskawica” oraz ,,Dar Pomorza” rozpoczęło się w środę forum poświęcone przyszłości branży intermodalnej w Polsce i w Europie. Konferencję ,,Intermodal-Cargo-Innowacje” organizowało Centrum Unijnych Projektów Transportowych pod patronatem Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwa Infrastruktury.

  Etykiety: Emilianowo Gdynia TENT

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.