Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDyktat czy rozwój?

Dyktat czy rozwój?

Napisane przez  Nadesłane przez TMMB Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 16 lipiec 2013 12:12

Jesteśmy głęboko zaniepokojeni najnowszymi  rankingami zamożności miast wojewódzkich.   Wynika z nich, że Bydgoszcz zajmuje 17, przedostatnie miejsce, mając za  sobą jedynie najbiedniejszy Gorzów Wielkopolski. Stawkę zamykają Bydgoszcz i Gorzów Wielkopolski, które zgodnie z chorym systemem dwuwładzy, pozbawione urzędów marszałkowskich mają ograniczany wpływ na rozwój regionu.

     Najgorsze lata Bydgoszczy przypadają na czasy,  kiedy planowanie i finansowanie województwa kujawsko-pomorskiego znalazło się w rękach  Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Bydgoszczanie  są celowo pomijani w rozmaitych komisjach, gremiach decyzyjnych, by nie wspomnieć choćby o Urzędzie Marszałkowskim. Nic dziwnego, że Bydgoszcz, największe miasto  województwa kujawsko-pomorskiego, otrzymuje proporcjonalnie, już nie tylko do Torunia, ale także innych miast,  mniej środków na rozwój,  tworzone są za wszelką cenę konkurencyjne instytucje, choćby nauki, kultury, służby zdrowia  i sportu, mające w przyszłości zastąpić istniejące placówki bydgoskie. Wszystko to dzieje się w atmosferze  wyjątkowo nieuczciwego, czarnego pijaru  dyskredytującego Bydgoszcz w kraju.

 

   Dla udowodnienia swoich racji Urząd Marszałkowski w Toruniu zleca za grube pieniądze rozmaite analizy mające popierać z góry  założoną tezę. W taki to sposób  powstała przygotowana przez  Ecorys  „Analiza spójności  i konkurencyjności  kształtującego się  Bydgosko-Toruńskiego Obszaru  Metropolitalnego (BTOM)”. O jej założeniach, zasadach i metodach pozyskiwania danych bydgoszczanie nie mieli pojęcia.

 

 

Dowiedzieli się o nich z prasy. Wynika z nich, że Bydgoszcz w pojedynkę nic nie znaczy, nie ma funkcji metropolitalnych, a jedyną jej szansą jest  zgoda na warunki dyktowane przez Urząd Marszałkowski. Bez żadnego odniesienia do analiz już wcześniej przygotowanych przez Bydgoszcz, wskazujących na jej potencjał metropolitalny.   

 

  Teraz analiza ma udowodnić, że  jedyną szansą na pozyskanie dużych pieniędzy jest  dwurdzeniowy dla Bydgoszczy i Torunia Zintegrowany  Program Terytorialny. Rola Bydgoszczy ma się tu sprowadzać do podania  swoich propozycji, które  Marszałek przyjmie, uzupełni czy skoryguje. Znając wcześniejsze doświadczenia, na pewno ze szkodą dla Bydgoszczy. Bydgoszczanie nauczeni smutnymi doświadczeniami  domagają się   oddzielnych programów dla Bydgoszczy i Torunia. Takich, które zagwarantują rozwój odpowiadający  potrzebom, a nie rozdmuchanym ambicjom.  

 

     Taka nieskuteczna i mało kreatywna polityka władzy samorządowej  generująca koszty, a nie faktyczny rozwój,  odbija się bardzo niekorzystnie na  całym regionie. Nic dziwnego, że coraz więcej zdesperowanych ludzi  poddaje w wątpliwość sens istnienia naszego województwa.

 


Stanowisko autorstwa Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • II Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się w sierpniu

  Dokładnie jutro (30 maja) miał się rozpocząć na stadionie Zawiszy II Memoriał poświęcony, chyba największej polskiej lekkoatletce Irenie Szewińskiej. Z powodu pandemii koronawirusa zawody w tym terminie nie mogły się odbyć, pojawiło się też ryzyko, że w tym roku w Bydgoszczy nie będzie żadnych zawodów lekkoatletycznych, ale dosłownie przed kilkunastoma godzinami wyznaczono nowy termin.

 • Zawisza i Polonia w tym sezonie wrócą jeszcze na boisko

  Od pewnego czasu wiemy już, że rozgrywki piłkarskiej IV ligi zostały zakończone w sezonie 2019/2020 z powodu epidemii COVID-19. Cały czas nie było jednak wiadomo co z okręgowym Pucharem Polski. Te rozgrywki mają zostać dokończone w lipcu. Stawką rozgrywek okręgowych jest możliwość gry w Pucharze Polskim na szczeblu centralnym.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10
 • Oficjalnie: Wybory jeszcze w czerwcu

  Tak jak się spodziewano już od kilku dni – wybory prezydenckie (które pierwotnie miały się odbyć 10 maja) odbędą się 28 czerwca. Dzisiaj decyzję w tej sprawie ogłosiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Wybory mają się odbyć metodą hybrydową, czyli w lokalach wyborczych oraz dla korespondencyjnie dla chętnych.

 • Ministerstwo: Istnieje duża szansa na powodzenie partnerstwa publiczno-prywatnego na drogach wojewódzkich

  Gdy mowa o budowie dróg w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego w naszym województwie mówi się głównie o budowie drogi ekspresowej S-10 na odcinku Bydgoszcz – Toruń. W ramach PPP chce jednak budować również Samorząd Województwa drogi wojewódzkie. Jeżeli się to uda, to będzie to przedsięwzięcie pionierskie, bowiem w Polsce nie zbudowano jeszcze ani kilometra dróg wojewódzkich w tej formule.

  Etykiety: drogi wojewódzkie

Wiadomości z regionu