Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDyktat czy rozwój?

Dyktat czy rozwój?

Napisane przez  Nadesłane przez TMMB Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 16 lipiec 2013 12:12

Jesteśmy głęboko zaniepokojeni najnowszymi  rankingami zamożności miast wojewódzkich.   Wynika z nich, że Bydgoszcz zajmuje 17, przedostatnie miejsce, mając za  sobą jedynie najbiedniejszy Gorzów Wielkopolski. Stawkę zamykają Bydgoszcz i Gorzów Wielkopolski, które zgodnie z chorym systemem dwuwładzy, pozbawione urzędów marszałkowskich mają ograniczany wpływ na rozwój regionu.

     Najgorsze lata Bydgoszczy przypadają na czasy,  kiedy planowanie i finansowanie województwa kujawsko-pomorskiego znalazło się w rękach  Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Bydgoszczanie  są celowo pomijani w rozmaitych komisjach, gremiach decyzyjnych, by nie wspomnieć choćby o Urzędzie Marszałkowskim. Nic dziwnego, że Bydgoszcz, największe miasto  województwa kujawsko-pomorskiego, otrzymuje proporcjonalnie, już nie tylko do Torunia, ale także innych miast,  mniej środków na rozwój,  tworzone są za wszelką cenę konkurencyjne instytucje, choćby nauki, kultury, służby zdrowia  i sportu, mające w przyszłości zastąpić istniejące placówki bydgoskie. Wszystko to dzieje się w atmosferze  wyjątkowo nieuczciwego, czarnego pijaru  dyskredytującego Bydgoszcz w kraju.

 

   Dla udowodnienia swoich racji Urząd Marszałkowski w Toruniu zleca za grube pieniądze rozmaite analizy mające popierać z góry  założoną tezę. W taki to sposób  powstała przygotowana przez  Ecorys  „Analiza spójności  i konkurencyjności  kształtującego się  Bydgosko-Toruńskiego Obszaru  Metropolitalnego (BTOM)”. O jej założeniach, zasadach i metodach pozyskiwania danych bydgoszczanie nie mieli pojęcia.

 

 

Dowiedzieli się o nich z prasy. Wynika z nich, że Bydgoszcz w pojedynkę nic nie znaczy, nie ma funkcji metropolitalnych, a jedyną jej szansą jest  zgoda na warunki dyktowane przez Urząd Marszałkowski. Bez żadnego odniesienia do analiz już wcześniej przygotowanych przez Bydgoszcz, wskazujących na jej potencjał metropolitalny.   

 

  Teraz analiza ma udowodnić, że  jedyną szansą na pozyskanie dużych pieniędzy jest  dwurdzeniowy dla Bydgoszczy i Torunia Zintegrowany  Program Terytorialny. Rola Bydgoszczy ma się tu sprowadzać do podania  swoich propozycji, które  Marszałek przyjmie, uzupełni czy skoryguje. Znając wcześniejsze doświadczenia, na pewno ze szkodą dla Bydgoszczy. Bydgoszczanie nauczeni smutnymi doświadczeniami  domagają się   oddzielnych programów dla Bydgoszczy i Torunia. Takich, które zagwarantują rozwój odpowiadający  potrzebom, a nie rozdmuchanym ambicjom.  

 

     Taka nieskuteczna i mało kreatywna polityka władzy samorządowej  generująca koszty, a nie faktyczny rozwój,  odbija się bardzo niekorzystnie na  całym regionie. Nic dziwnego, że coraz więcej zdesperowanych ludzi  poddaje w wątpliwość sens istnienia naszego województwa.

 


Stanowisko autorstwa Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Zawisza ma poważnego partnera

    Polski Koncern Naftowy Orlen będzie partnerem klubu Zawisza Bydgoszcz. Największy gracz na polskim rynku naftowym będzie wspierał zarówno drużynę seniorów oraz szkolenie dzieci i młodzieży.

  • PZPN przekazał Bydgoszczy repliki Pucharu Polski i Superpucharu

    W 2014 roku Zawisza Bydgoszcz osiągnął historyczny sukces zdobywając Puchar Polski, po pokonaniu w meczu finałowym Zagłębia Lubin. Niedługo później bydgoski klub pokonał w meczu o Superpuchar Polski Legię Warszawa. Później dla Zawiszy zaczął się gorszy czas, a trofea zniknęły.

    Etykiety: Zawisza Bydgoszcz

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu

Śledź nas