Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPESA interesuje się chiński kapitał

PESA interesuje się chiński kapitał

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 08 listopad 2017 07:39

Jak informuje ,,Rzeczpospolita” udało się zawrzeć porozumienie spółce PESA Bydgoszcz oraz konsorcjum polskich banków z PKO BP na czele na udzielenie pożyczki w wysokości 200 mln zł. Udzielony kredyt ma bydgoskiej firmie przywrócić płynność finansową i podjąć działania restrukturyzacyjne. Jak każdy kredyt – pożyczkę tą będzie trzeba jednak kiedyś spłacić.

W najbliższych dniach okaże się, czy dzięki temu kredytowi uda się PESA rozpocząć realizację tramwajów dla Krakowa, gdzie od kilku tygodnia ma miejsce impas. Potrzeby finansowe PESA w dłuższym terminie będą jednak jak wyliczają eksperci ponad pięciokrotnie wyższe, stąd też przed spółką długa droga restrukturyzacji.

 

Zainteresowane przejęciem udziałów w PESA są firmy z Hiszpanii oraz Chin. Innym rozwiązaniem mogłoby być wejście na giełdę, które pozwoliłoby zredukować część długów w zamian za akcję. Jak informuje ,,Rynek Kolejowy”, władzom PESA najbardziej odpowiadałaby inwestycja ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju i połączenie następnie z państwowymi zakładami Cegielskiego w Poznaniu. Ten scenariusz jest jednak sceptycznie odbierany na szczeblu rządowym, bowiem sytuacja finansowa Cegielskiego również nie jest najlepsza.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • SuperFinał w futbolu amerykańskim jednak nie na stadionie Zawiszy

  W sobotę na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Bydgoszczy w ramach XIII SuperFinał miały zmierzyć się kluby Warsaw Eagles oraz Kozły Poznań. Pierwszy raz tegoroczna edycja SuperFinału będzie miała oficjalną egidę Ministerstwa Sportu i Turystyki. Ostatecznie, organizatorzy w trybie pilnym przenoszą zawody do podwarszawskich Ząbek.

 • Francja mistrzem świata. Mundial dobiega końca

  Po 20 latach najlepszą drużyną na świecie okazuje się reprezentacja Francji, która w finale pokonała Chorwatów 4:2. Tak wielu bramek w finale mundialu nie padło od 1958 roku. Mundial, którym przez dobry miesiąc się emocjonowaliśmy, dobiegł końca. Jutro wrócimy do szarej rzeczywistości.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Prezydent RP zawnioskował o referendum konstytucyjne

  Oficjalny wniosek do Senatu RP o przeprowadzenie w dniach 10-11 listopada referendum konstytucyjnego złożył w piątek prezydent Andrzej Duda. Polacy mieliby w nim odpowiedzieć na 10 pytań. Wcześniej potrzebna będzie zgoda Senatu.

 • Pod Toruniem premier Morawiecki zapowiedział ,,Plan dla wsi”

  - Nie wyobrażam sobie silnej polskiej gospodarki, bez silnego polskiego rolnictwa – mówił w środę na spotkaniu w Głogowie, w podtoruńskiej gminie Obrowo, premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu mówił w województwie kujawsko-pomorskim, którego gospodarka w dużej mierze oparta jest o rolnictwo, o potrzebie nadrobienia wieloletnich zapóźnień rozwojowych.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.