Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPESA interesuje się chiński kapitał

PESA interesuje się chiński kapitał

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 08 listopad 2017 07:39

Jak informuje ,,Rzeczpospolita” udało się zawrzeć porozumienie spółce PESA Bydgoszcz oraz konsorcjum polskich banków z PKO BP na czele na udzielenie pożyczki w wysokości 200 mln zł. Udzielony kredyt ma bydgoskiej firmie przywrócić płynność finansową i podjąć działania restrukturyzacyjne. Jak każdy kredyt – pożyczkę tą będzie trzeba jednak kiedyś spłacić.

W najbliższych dniach okaże się, czy dzięki temu kredytowi uda się PESA rozpocząć realizację tramwajów dla Krakowa, gdzie od kilku tygodnia ma miejsce impas. Potrzeby finansowe PESA w dłuższym terminie będą jednak jak wyliczają eksperci ponad pięciokrotnie wyższe, stąd też przed spółką długa droga restrukturyzacji.

 

Zainteresowane przejęciem udziałów w PESA są firmy z Hiszpanii oraz Chin. Innym rozwiązaniem mogłoby być wejście na giełdę, które pozwoliłoby zredukować część długów w zamian za akcję. Jak informuje ,,Rynek Kolejowy”, władzom PESA najbardziej odpowiadałaby inwestycja ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju i połączenie następnie z państwowymi zakładami Cegielskiego w Poznaniu. Ten scenariusz jest jednak sceptycznie odbierany na szczeblu rządowym, bowiem sytuacja finansowa Cegielskiego również nie jest najlepsza.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Artego zdobywa Puchar Polski

  To historyczny sukces dla klubu Artego Bydgoszcz, ale całej kobiecej koszykówki w Bydgoszczy. W rozgrywanym w Gdyni turnieju finałowym, podopieczne trenera Tomasza Herketa pewnie pokonały Wisłę CanPack Kraków.

 • Zawisza przygotowuje się już do wiosny

  Po świątecznej przerwie do trenowania powrócili piłkarze Zawiszy Bydgoszcz. Po rundzie jesiennej niebiesko-czarni zajmują w A-klasie pozycję lidera, ale po piętach depcze im Fala Świekatowo ze stratą zaledwie dwóch punktów. Stąd też ważne będzie właściwe przygotowanie zespołu do wiosny.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Grono samorządowców przeciwko mowie nienawiści

  W 155 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego odbyło się podpisanie Bydgoskiej deklaracji przeciwko mowie nienawiści. Jak wyjaśniał współinicjator idei poseł Łukasz Schreiber, podczas tego powstania Polacy podzieleni na różne stronnictwa, potrafili się zjednoczyć w walce o niepodległość.

 • Wybrano wykonawcę do elektryfikacji linii kolejowych w Borach Tucholskich

  Jedną z kluczowych inwestycji kolejowych w bieżącej perspektywie unijnej będzie modernizacja i elektryfikacja linii kolejowej nr 201, która łączy Bydgoszcz, przez Kościerzynę z Gdynią. Inwestycja będzie miała znaczenie przede wszystkim towarowe dla korytarza TEN-T Bałtyk – Adriatyk. PKP PLK chce jednak dodatkowo zeelektryfikować alternatywne szlaki w północnej części naszego województwa.

Wiadomości z regionu

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.