Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPESA interesuje się chiński kapitał

PESA interesuje się chiński kapitał

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 08 listopad 2017 07:39

Jak informuje ,,Rzeczpospolita” udało się zawrzeć porozumienie spółce PESA Bydgoszcz oraz konsorcjum polskich banków z PKO BP na czele na udzielenie pożyczki w wysokości 200 mln zł. Udzielony kredyt ma bydgoskiej firmie przywrócić płynność finansową i podjąć działania restrukturyzacyjne. Jak każdy kredyt – pożyczkę tą będzie trzeba jednak kiedyś spłacić.

W najbliższych dniach okaże się, czy dzięki temu kredytowi uda się PESA rozpocząć realizację tramwajów dla Krakowa, gdzie od kilku tygodnia ma miejsce impas. Potrzeby finansowe PESA w dłuższym terminie będą jednak jak wyliczają eksperci ponad pięciokrotnie wyższe, stąd też przed spółką długa droga restrukturyzacji.

 

Zainteresowane przejęciem udziałów w PESA są firmy z Hiszpanii oraz Chin. Innym rozwiązaniem mogłoby być wejście na giełdę, które pozwoliłoby zredukować część długów w zamian za akcję. Jak informuje ,,Rynek Kolejowy”, władzom PESA najbardziej odpowiadałaby inwestycja ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju i połączenie następnie z państwowymi zakładami Cegielskiego w Poznaniu. Ten scenariusz jest jednak sceptycznie odbierany na szczeblu rządowym, bowiem sytuacja finansowa Cegielskiego również nie jest najlepsza.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Korzystny dla Zawiszy mecz w Pruszczu

  W ten weekend Zawiszy na boisku nie zobaczyliśmy, bowiem K-PZPN przystał na prośbę Cyklonu Kończewice, aby mecz 11 kolejki przeciwko niebiesko-czarnym przesunąć na 24 listopada, z powodu plagi chorób zawodników młodzieżowych. Kibiców Zawiszy powinien zainteresować jednak mecz wicelidera z trzecią drużyną w tabeli.

 • W sobotę Zawisza nie zagra

  Planowany w Chełmży mecz 11 kolejki V ligi pomiędzy Cyklonem Kończewice, a Zawiszą Bydgoszcz nie dojdzie do skutku w pierwotnym terminie, czyli w sobotę 20 października. O zmianę terminu meczu zawnioskowali gospodarze.

Wiadomości sportowe

 • Cały czas nie ogłoszono wyników wyborów do sejmiku

  O godzinie 21 miną dwie doby od zakończenia głosowania, a cały czas nie są znane wyniki wyborów do Sejmiku Województwa, które pozwolą zacząć spekulować o ewentualnych koalicjach. Wiemy tylko, że wygrała je według sondażowego badania Koalicja Obywatelska, ale już niekoniecznie w jakim stosunku.

 • Stara, a potem nowa kadencja

  Część nowo wybranych radnych otrzymała już potwierdzenie, że będzie zasiadać w samorządach w kadencji 2018-2023, pozostali zapewne ze zdenerwowaniem czekają jeszcze na wyniki wyborów. Zanim złożą ślubowania minie jednak blisko miesiąc. Mamy bowiem dość niespotykaną sytuację.

Wiadomości z regionu

Kosma Złotowski

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.