Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoscy radni za pomocą dla poszkodowanych gmin

Bydgoscy radni za pomocą dla poszkodowanych gmin

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 13 wrzesień 2017 11:09

Samorządy: Żnina, Koronowa, Kcyni, Sicienka, Szubina, Nakła, Mroczy i Sadek otrzymają wsparcie finansowe z Miasta Bydgoszczy oraz z bydgoskich spółek komunalnych. Zgodę na taki gest solidarności wyrazili dzisiaj radni Rady Miasta Bydgoszczy.

O tym, że Bydgoszcz planuje kwotą 400 tys. zł wesprzeć swoich sąsiadów mowa była już od kilku tygodni. Taką pomoc trzeba było jednak prawnie usankcjonować poprzez podjęcie uchwały Rady Miasta. Dzisiaj radni zdecydowali o przeznaczeniu budżetu miasta 250 tys. zł, dodatkowe 150 zł przekażą spółki komunalne, które świadczą usługi również mieszkańcom poszkodowanych gmin. Jak tłumaczył prezydent Rafał Bruski, skoro spółki czerpią dochody na terenie sąsiednich gmin, to powinny również poczuć się solidarne.

 

Podziału tej kwoty dokonał Zarząd Metropolii Bydgoszcz w oparciu o liczbę zniszczonych przez żywioł budynków. Największe wsparcie trafić ma do gminy Żnin – ponad 54 tys. zł. Nieco mniejsza kwota wspomóc ma Koronowo – 41,6 tys. zł. Gmina Kcynia 39,5 tys. zł. Od 20 do 34 tys. zł otrzymają samorządy: Sicienka, Szubina, Nakła nad Notecią i Mroczy. Najmniejsze wsparcie, na poziomie 10 tys. zł otrzyma gmina Sadki. Samorządowcy tworzący Metropolię byli w tej materii zgodni – przedstawiciel Bydgoszczy zaś się wstrzymał w głosowaniu na zarządzie.

 

Prezydent Rafał Bruski podkreślał, że przyjęto twarde kryteria dotyczące podziału pomocy. W jego opinii w gminie Żnin są bardzo poszkodowane miejscowości, o których w mediach zbytnio się nie mówi.

 

Radni przyjęli uchwały dotyczące udzielenia pomocy jednogłośnie bez głosowania, poprzez aklamację. W ten sposób chcieli podkreślić, iż w sytuacjach gdy potrzebna jest pomoc, Polacy potrafią być solidarni ponad podziałami.

 

Na sesji rozmawiano również o możliwości rozszerzenia pomocy. Prezydent zadeklarował, że miasto jest wstanie zapewnić transport dla grup wolontariuszy, którzy chcieliby fizycznie pomagać w odbudowie zniszczonych domów.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Skrót meczu: Rawys Raciąż – Zawisza

  Zwycięstwo Rawysa nad Zawiszą było największą niespodzianką 6 kolejki A-klasy. Gospodarzom na pewno pomagało własne boisko. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego meczu.

 • Osada Oxfordu triumfuje na Brdzie

  W sobotę odbyła się XXVI edycja Wielkiej Wioślarskiej o Puchar Brdy. Tradycją się stało, że regaty zamyka prestiżowy wyścig pomiędzy brytyjskimi uniwersytetami Oxford i Cambridge. Tegoroczna Wielka Wioślarska okazała się szczęśliwa dla Oxfordu.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Bydgoskich radnych nie przekonuje ,,pijar” prezesa portu lotniczego

  W trakcie poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa marszałek Piotr Całbecki przedstawi informację o sytuacji spółek wojewódzkich. Oczekują tego radni klubu Prawa i Sprawiedliwości. Największe zainteresowanie będą zapewne budzić dwie spółki: Port Lotniczy Bydgoszcz i Kujawksko-Pomorski Transport Samochodowy we Włocławku.

 • Dofinansowanie unijne na przebudowę mostu nad Gąsawką

  Prawie 13 mln zł w tym roku zostanie wydane rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 251 od granicy województwa wielkopolskiego do Żnina, wraz z przebudową mostu nad Gąsawką w tym mieście (ulica Dworcowa). Zadanie zostanie dofinansowane w dużym stopniu przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Prace budowlane rozpoczęły się już wiosną.

Wiadomości z regionu

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.