Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoscy radni za pomocą dla poszkodowanych gmin

Bydgoscy radni za pomocą dla poszkodowanych gmin

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 13 wrzesień 2017 11:09

Samorządy: Żnina, Koronowa, Kcyni, Sicienka, Szubina, Nakła, Mroczy i Sadek otrzymają wsparcie finansowe z Miasta Bydgoszczy oraz z bydgoskich spółek komunalnych. Zgodę na taki gest solidarności wyrazili dzisiaj radni Rady Miasta Bydgoszczy.

O tym, że Bydgoszcz planuje kwotą 400 tys. zł wesprzeć swoich sąsiadów mowa była już od kilku tygodni. Taką pomoc trzeba było jednak prawnie usankcjonować poprzez podjęcie uchwały Rady Miasta. Dzisiaj radni zdecydowali o przeznaczeniu budżetu miasta 250 tys. zł, dodatkowe 150 zł przekażą spółki komunalne, które świadczą usługi również mieszkańcom poszkodowanych gmin. Jak tłumaczył prezydent Rafał Bruski, skoro spółki czerpią dochody na terenie sąsiednich gmin, to powinny również poczuć się solidarne.

 

Podziału tej kwoty dokonał Zarząd Metropolii Bydgoszcz w oparciu o liczbę zniszczonych przez żywioł budynków. Największe wsparcie trafić ma do gminy Żnin – ponad 54 tys. zł. Nieco mniejsza kwota wspomóc ma Koronowo – 41,6 tys. zł. Gmina Kcynia 39,5 tys. zł. Od 20 do 34 tys. zł otrzymają samorządy: Sicienka, Szubina, Nakła nad Notecią i Mroczy. Najmniejsze wsparcie, na poziomie 10 tys. zł otrzyma gmina Sadki. Samorządowcy tworzący Metropolię byli w tej materii zgodni – przedstawiciel Bydgoszczy zaś się wstrzymał w głosowaniu na zarządzie.

 

Prezydent Rafał Bruski podkreślał, że przyjęto twarde kryteria dotyczące podziału pomocy. W jego opinii w gminie Żnin są bardzo poszkodowane miejscowości, o których w mediach zbytnio się nie mówi.

 

Radni przyjęli uchwały dotyczące udzielenia pomocy jednogłośnie bez głosowania, poprzez aklamację. W ten sposób chcieli podkreślić, iż w sytuacjach gdy potrzebna jest pomoc, Polacy potrafią być solidarni ponad podziałami.

 

Na sesji rozmawiano również o możliwości rozszerzenia pomocy. Prezydent zadeklarował, że miasto jest wstanie zapewnić transport dla grup wolontariuszy, którzy chcieliby fizycznie pomagać w odbudowie zniszczonych domów.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Awans Zawiszy jeszcze nie w ten weekend

  Niebiesko-czarni w ten weekend odpoczywali za sprawą oddania meczu walkowerem przez Gryfa Piaseczno. Fanów bydgoskiego klubu mógł interesować natomiast pojedynek wicelidera Fali Świekatowo z trzecią drużyną Tucholanką Tuchola, który mógł przesądzić o bezpośrednim awansie Zawiszy do V ligi.

 • Polki powalczą na Kujawach o awans na Mistrzostwa Europy

  Stawka turnieju Elite Round będzie awans na kobiece Mistrzostwa Europy U19 w piłce nożnej, których gospodarzem będzie Szwajcaria. Reprezentantki Polski o miejsce w kontynentalnej elicie powalczą z Norweżkami, Islandkami i Greczynkami. Turniej odbędzie się na stadionach województwa kujawsko-pomorskiego.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Regionalne pociągi coraz bardziej punktualne

  Kiedyś drwiono z punktualności kolei tłumacząc skrót PKP jako – Poczekaj Kiedyś Przyjedzie. Z roku na rok można zauważyć, że z punktualnością jest coraz lepiej, problemy występują zaś głównie w okresie gdy mamy do czynienia z niesprzyjającą aurą. Cały czas nam jednak daleko do standardów z Japonii, gdzie za skandal uznano naruszenie rozkładu jazdy o zaledwie 20 sekund.

 • Marszałek eksponuje barwy Cesarstwa Niemieckiego

  Wywieszenie czyichś barw do góry nogami traktowane jest jako wyrażenie dezaprobaty i braku szacunku. Niekiedy może z tego wyjść wywieszenie zupełnie innej flagi. Marszałek województwa Piotr Całbecki na swoim profilu Facebook-owym, w eksponowanym miejscu umieścił barwy przypominające flagę Cesarstwa Niemieckiego.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.