Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoscy radni za pomocą dla poszkodowanych gmin

Bydgoscy radni za pomocą dla poszkodowanych gmin

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 13 wrzesień 2017 11:09

Samorządy: Żnina, Koronowa, Kcyni, Sicienka, Szubina, Nakła, Mroczy i Sadek otrzymają wsparcie finansowe z Miasta Bydgoszczy oraz z bydgoskich spółek komunalnych. Zgodę na taki gest solidarności wyrazili dzisiaj radni Rady Miasta Bydgoszczy.

O tym, że Bydgoszcz planuje kwotą 400 tys. zł wesprzeć swoich sąsiadów mowa była już od kilku tygodni. Taką pomoc trzeba było jednak prawnie usankcjonować poprzez podjęcie uchwały Rady Miasta. Dzisiaj radni zdecydowali o przeznaczeniu budżetu miasta 250 tys. zł, dodatkowe 150 zł przekażą spółki komunalne, które świadczą usługi również mieszkańcom poszkodowanych gmin. Jak tłumaczył prezydent Rafał Bruski, skoro spółki czerpią dochody na terenie sąsiednich gmin, to powinny również poczuć się solidarne.

 

Podziału tej kwoty dokonał Zarząd Metropolii Bydgoszcz w oparciu o liczbę zniszczonych przez żywioł budynków. Największe wsparcie trafić ma do gminy Żnin – ponad 54 tys. zł. Nieco mniejsza kwota wspomóc ma Koronowo – 41,6 tys. zł. Gmina Kcynia 39,5 tys. zł. Od 20 do 34 tys. zł otrzymają samorządy: Sicienka, Szubina, Nakła nad Notecią i Mroczy. Najmniejsze wsparcie, na poziomie 10 tys. zł otrzyma gmina Sadki. Samorządowcy tworzący Metropolię byli w tej materii zgodni – przedstawiciel Bydgoszczy zaś się wstrzymał w głosowaniu na zarządzie.

 

Prezydent Rafał Bruski podkreślał, że przyjęto twarde kryteria dotyczące podziału pomocy. W jego opinii w gminie Żnin są bardzo poszkodowane miejscowości, o których w mediach zbytnio się nie mówi.

 

Radni przyjęli uchwały dotyczące udzielenia pomocy jednogłośnie bez głosowania, poprzez aklamację. W ten sposób chcieli podkreślić, iż w sytuacjach gdy potrzebna jest pomoc, Polacy potrafią być solidarni ponad podziałami.

 

Na sesji rozmawiano również o możliwości rozszerzenia pomocy. Prezydent zadeklarował, że miasto jest wstanie zapewnić transport dla grup wolontariuszy, którzy chcieliby fizycznie pomagać w odbudowie zniszczonych domów.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Zawisza przygotowuje się już do wiosny

  Po świątecznej przerwie do trenowania powrócili piłkarze Zawiszy Bydgoszcz. Po rundzie jesiennej niebiesko-czarni zajmują w A-klasie pozycję lidera, ale po piętach depcze im Fala Świekatowo ze stratą zaledwie dwóch punktów. Stąd też ważne będzie właściwe przygotowanie zespołu do wiosny.

 • Bydgoska biegaczka w najlepszej 15-stce sportowców w 2017 roku

  W sobotę rozstrzygnięto 83. Plebiscyt na Najlepszego Sportowca Polski 2017 Roku, zorganizowany przez Przegląd Sportowy oraz telewizję Polsat. Wygrał skoczek narciarski Kamil Stoch, który tego dnia drugi raz z rzędu triumfował w Turnieju Czterech Skoczni. Na drugim miejscu uplasował się kapitan piłkarskiej reprezentacji Polski Robert Lewandowski. Trzecie miejsce przypadło Anicie Włodarczyk. Superczempiona zdobył również Tomasz Gollob.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Wybrano wykonawcę do elektryfikacji linii kolejowych w Borach Tucholskich

  Jedną z kluczowych inwestycji kolejowych w bieżącej perspektywie unijnej będzie modernizacja i elektryfikacja linii kolejowej nr 201, która łączy Bydgoszcz, przez Kościerzynę z Gdynią. Inwestycja będzie miała znaczenie przede wszystkim towarowe dla korytarza TEN-T Bałtyk – Adriatyk. PKP PLK chce jednak dodatkowo zeelektryfikować alternatywne szlaki w północnej części naszego województwa.

 • Senat przyjął budżet bez poprawek

  W piątek Senat RP przyjął projekt budżetu na rok 2018. Pod głosowanie poddano wniosek o przyjęcie projektu budżetu bez poprawek, stąd też pozytywny wynik tego głosowania sprawił, że debatowanie nad poszczególnymi poprawkami zgłoszonymi przez senatorów była bezzasadna. Z racji braku poprawek Senatu, ustawa budżetowa trafi teraz do Pałacu Prezydenckiego, w celu podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Wiadomości z regionu

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.