Jesteś tutaj: HomeBydgoszczVeni, vidi, Deus vicit

Veni, vidi, Deus vicit

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 13 wrzesień 2017 03:23
Veni, vidi, Deus vicit Bitwa Wiedeńska pędzlem J. Matejki

We wtorek przypadała 334 rocznica bitwy pod Wiedniem, w trakcie której wojska sprzymierzone pod dowództwem polskiego króla Jana III Sobieskiego pokonały armię turecką, która stanowiła poważne zagrożenie dla chrześcijańskiej Europy. Wczoraj też w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy rozpoczęła się kolejna edycja Dni Sarmackich.

Dni Sarmackie wiążą się bezpośrednio z rocznicą bitwy pod Wiedniem, która była jednym z największych zwycięstw I Rzeczypospolitej.

 

Ksiądz Adam Różniakowski, który z okazji 334 rocznicy bitwy pod Wiedniem odprawił Mszę Świętą w tradycyjnym rycie rzymskim, swoje kazanie zaczął od słów: ,,Przybyłem, zobaczyłem, Bóg zwyciężył” (łac. ,,Veni, vidi, Deus vicit”). Wskazał, że te słowa pojawiły się w liście polskiego króla Jana III Sobieskiego do ówczesnego papieża, w którym informował o pokonaniu Turków. Kapłan wyjaśnił, że była to parafraza słów Juliusza Cezara: ,,Przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem”, z zaznaczeniem, że słowa rzymskiego wodza były pełne pychy, bowiem w nich bezpośrednio przypisywał sobie zwycięstwo. Król Sobieski zaś pokornie miał zauważyć w tym opiekę Bożą, w tym wypadku szczególne wsparcie Matki Bożej.

 

W przeddzień 318 rocznicy tej bitwy, 11 września 2001 roku miały miejsce zamachy nad Word Trade Center w Nowym Jarku. Ksiądz Różniakowski zauważył, że zamachowcy byli w identyczny sposób motywowani religijnie jak Turkowie w XVII wieku. Od tamtego zdarzenia świat zaczął borykać się z problemem światowego terroryzmu. Kapłan przyznał, że żyjemy w dość dziwnych czasach, gdy chcąc zwiedzać zabytki w Europie Zachodniej musimy się liczyć ze szczegółowymi kontrolami bezpieczeństwa, zaś porządku strzegą na ulicach uzbrojeni żołnierze. W takim wypadku trudno mówić, aby mieszkańcy obawiający się każdego dnia zamachów terrorystycznych, żyli w wolnym państwie.

 

Ksiądz Adam Różniakowski przypomniał również słowa papieża Jana Pawła II, który wielokrotnie miał podkreślać, że jeżeli Europa odwróci się od swoich chrześcijańskich korzeni to upadnie. Kilka lat po jego śmierci, w praktyce możemy dostrzec jak upada pod jarzmem terroryzmu.

 

W środę od godziny 19:00 w Domu Parafialnym odbywać będzie się biesiada sarmacka.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Skrót meczu: Rawys Raciąż – Zawisza

  Zwycięstwo Rawysa nad Zawiszą było największą niespodzianką 6 kolejki A-klasy. Gospodarzom na pewno pomagało własne boisko. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego meczu.

 • Osada Oxfordu triumfuje na Brdzie

  W sobotę odbyła się XXVI edycja Wielkiej Wioślarskiej o Puchar Brdy. Tradycją się stało, że regaty zamyka prestiżowy wyścig pomiędzy brytyjskimi uniwersytetami Oxford i Cambridge. Tegoroczna Wielka Wioślarska okazała się szczęśliwa dla Oxfordu.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Bydgoskich radnych nie przekonuje ,,pijar” prezesa portu lotniczego

  W trakcie poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa marszałek Piotr Całbecki przedstawi informację o sytuacji spółek wojewódzkich. Oczekują tego radni klubu Prawa i Sprawiedliwości. Największe zainteresowanie będą zapewne budzić dwie spółki: Port Lotniczy Bydgoszcz i Kujawksko-Pomorski Transport Samochodowy we Włocławku.

 • Dofinansowanie unijne na przebudowę mostu nad Gąsawką

  Prawie 13 mln zł w tym roku zostanie wydane rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 251 od granicy województwa wielkopolskiego do Żnina, wraz z przebudową mostu nad Gąsawką w tym mieście (ulica Dworcowa). Zadanie zostanie dofinansowane w dużym stopniu przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Prace budowlane rozpoczęły się już wiosną.

Wiadomości z regionu

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.