Jesteś tutaj: HomeBydgoszczVeni, vidi, Deus vicit

Veni, vidi, Deus vicit

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 13 wrzesień 2017 03:23
Veni, vidi, Deus vicit Bitwa Wiedeńska pędzlem J. Matejki

We wtorek przypadała 334 rocznica bitwy pod Wiedniem, w trakcie której wojska sprzymierzone pod dowództwem polskiego króla Jana III Sobieskiego pokonały armię turecką, która stanowiła poważne zagrożenie dla chrześcijańskiej Europy. Wczoraj też w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy rozpoczęła się kolejna edycja Dni Sarmackich.

Dni Sarmackie wiążą się bezpośrednio z rocznicą bitwy pod Wiedniem, która była jednym z największych zwycięstw I Rzeczypospolitej.

 

Ksiądz Adam Różniakowski, który z okazji 334 rocznicy bitwy pod Wiedniem odprawił Mszę Świętą w tradycyjnym rycie rzymskim, swoje kazanie zaczął od słów: ,,Przybyłem, zobaczyłem, Bóg zwyciężył” (łac. ,,Veni, vidi, Deus vicit”). Wskazał, że te słowa pojawiły się w liście polskiego króla Jana III Sobieskiego do ówczesnego papieża, w którym informował o pokonaniu Turków. Kapłan wyjaśnił, że była to parafraza słów Juliusza Cezara: ,,Przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem”, z zaznaczeniem, że słowa rzymskiego wodza były pełne pychy, bowiem w nich bezpośrednio przypisywał sobie zwycięstwo. Król Sobieski zaś pokornie miał zauważyć w tym opiekę Bożą, w tym wypadku szczególne wsparcie Matki Bożej.

 

W przeddzień 318 rocznicy tej bitwy, 11 września 2001 roku miały miejsce zamachy nad Word Trade Center w Nowym Jarku. Ksiądz Różniakowski zauważył, że zamachowcy byli w identyczny sposób motywowani religijnie jak Turkowie w XVII wieku. Od tamtego zdarzenia świat zaczął borykać się z problemem światowego terroryzmu. Kapłan przyznał, że żyjemy w dość dziwnych czasach, gdy chcąc zwiedzać zabytki w Europie Zachodniej musimy się liczyć ze szczegółowymi kontrolami bezpieczeństwa, zaś porządku strzegą na ulicach uzbrojeni żołnierze. W takim wypadku trudno mówić, aby mieszkańcy obawiający się każdego dnia zamachów terrorystycznych, żyli w wolnym państwie.

 

Ksiądz Adam Różniakowski przypomniał również słowa papieża Jana Pawła II, który wielokrotnie miał podkreślać, że jeżeli Europa odwróci się od swoich chrześcijańskich korzeni to upadnie. Kilka lat po jego śmierci, w praktyce możemy dostrzec jak upada pod jarzmem terroryzmu.

 

W środę od godziny 19:00 w Domu Parafialnym odbywać będzie się biesiada sarmacka.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Baba Jaga

Kosma Złotowski

  • Jest wniosek o podwyżkę cen prądu

    Enea, PGE, Tauron oraz Energa chcą podwyższyć od 2018 roku ceny energii elektrycznej. Z wnioskiem o zgodę na podwyższenie taryf wystąpiły do Urzędu Regulacji Energetyki. O planach sprzedawców energii elektrycznej informuje dziennik ,,Rzeczpospolita”.

  • Miał być budżet zrównoważony – będzie kilkadziesiąt milionów deficytu

    W grudniu ubiegłego roku Sejmik Województwa uchwalił budżet wojewódzki na rok bieżący, który miał być zrównoważony. Mieliśmy wydać dokładnie tyle samo ile wyniosą dochody. Dzisiaj wszystko wskazuje na to, że wydatki będą o kilkadziesiąt milionów wyższe od przychodów.

Wiadomości z regionu

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.