Jesteś tutaj: HomeBydgoszczVeni, vidi, Deus vicit

Veni, vidi, Deus vicit

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 13 wrzesień 2017 03:23
Veni, vidi, Deus vicit Bitwa Wiedeńska pędzlem J. Matejki

We wtorek przypadała 334 rocznica bitwy pod Wiedniem, w trakcie której wojska sprzymierzone pod dowództwem polskiego króla Jana III Sobieskiego pokonały armię turecką, która stanowiła poważne zagrożenie dla chrześcijańskiej Europy. Wczoraj też w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy rozpoczęła się kolejna edycja Dni Sarmackich.

Dni Sarmackie wiążą się bezpośrednio z rocznicą bitwy pod Wiedniem, która była jednym z największych zwycięstw I Rzeczypospolitej.

 

Ksiądz Adam Różniakowski, który z okazji 334 rocznicy bitwy pod Wiedniem odprawił Mszę Świętą w tradycyjnym rycie rzymskim, swoje kazanie zaczął od słów: ,,Przybyłem, zobaczyłem, Bóg zwyciężył” (łac. ,,Veni, vidi, Deus vicit”). Wskazał, że te słowa pojawiły się w liście polskiego króla Jana III Sobieskiego do ówczesnego papieża, w którym informował o pokonaniu Turków. Kapłan wyjaśnił, że była to parafraza słów Juliusza Cezara: ,,Przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem”, z zaznaczeniem, że słowa rzymskiego wodza były pełne pychy, bowiem w nich bezpośrednio przypisywał sobie zwycięstwo. Król Sobieski zaś pokornie miał zauważyć w tym opiekę Bożą, w tym wypadku szczególne wsparcie Matki Bożej.

 

W przeddzień 318 rocznicy tej bitwy, 11 września 2001 roku miały miejsce zamachy nad Word Trade Center w Nowym Jarku. Ksiądz Różniakowski zauważył, że zamachowcy byli w identyczny sposób motywowani religijnie jak Turkowie w XVII wieku. Od tamtego zdarzenia świat zaczął borykać się z problemem światowego terroryzmu. Kapłan przyznał, że żyjemy w dość dziwnych czasach, gdy chcąc zwiedzać zabytki w Europie Zachodniej musimy się liczyć ze szczegółowymi kontrolami bezpieczeństwa, zaś porządku strzegą na ulicach uzbrojeni żołnierze. W takim wypadku trudno mówić, aby mieszkańcy obawiający się każdego dnia zamachów terrorystycznych, żyli w wolnym państwie.

 

Ksiądz Adam Różniakowski przypomniał również słowa papieża Jana Pawła II, który wielokrotnie miał podkreślać, że jeżeli Europa odwróci się od swoich chrześcijańskich korzeni to upadnie. Kilka lat po jego śmierci, w praktyce możemy dostrzec jak upada pod jarzmem terroryzmu.

 

W środę od godziny 19:00 w Domu Parafialnym odbywać będzie się biesiada sarmacka.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Awans Zawiszy jeszcze nie w ten weekend

  Niebiesko-czarni w ten weekend odpoczywali za sprawą oddania meczu walkowerem przez Gryfa Piaseczno. Fanów bydgoskiego klubu mógł interesować natomiast pojedynek wicelidera Fali Świekatowo z trzecią drużyną Tucholanką Tuchola, który mógł przesądzić o bezpośrednim awansie Zawiszy do V ligi.

 • Polki powalczą na Kujawach o awans na Mistrzostwa Europy

  Stawka turnieju Elite Round będzie awans na kobiece Mistrzostwa Europy U19 w piłce nożnej, których gospodarzem będzie Szwajcaria. Reprezentantki Polski o miejsce w kontynentalnej elicie powalczą z Norweżkami, Islandkami i Greczynkami. Turniej odbędzie się na stadionach województwa kujawsko-pomorskiego.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Regionalne pociągi coraz bardziej punktualne

  Kiedyś drwiono z punktualności kolei tłumacząc skrót PKP jako – Poczekaj Kiedyś Przyjedzie. Z roku na rok można zauważyć, że z punktualnością jest coraz lepiej, problemy występują zaś głównie w okresie gdy mamy do czynienia z niesprzyjającą aurą. Cały czas nam jednak daleko do standardów z Japonii, gdzie za skandal uznano naruszenie rozkładu jazdy o zaledwie 20 sekund.

 • Marszałek eksponuje barwy Cesarstwa Niemieckiego

  Wywieszenie czyichś barw do góry nogami traktowane jest jako wyrażenie dezaprobaty i braku szacunku. Niekiedy może z tego wyjść wywieszenie zupełnie innej flagi. Marszałek województwa Piotr Całbecki na swoim profilu Facebook-owym, w eksponowanym miejscu umieścił barwy przypominające flagę Cesarstwa Niemieckiego.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.