Jesteś tutaj: HomeBydgoszczVeni, vidi, Deus vicit

Veni, vidi, Deus vicit

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 13 wrzesień 2017 03:23
Veni, vidi, Deus vicit Bitwa Wiedeńska pędzlem J. Matejki

We wtorek przypadała 334 rocznica bitwy pod Wiedniem, w trakcie której wojska sprzymierzone pod dowództwem polskiego króla Jana III Sobieskiego pokonały armię turecką, która stanowiła poważne zagrożenie dla chrześcijańskiej Europy. Wczoraj też w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy rozpoczęła się kolejna edycja Dni Sarmackich.

Dni Sarmackie wiążą się bezpośrednio z rocznicą bitwy pod Wiedniem, która była jednym z największych zwycięstw I Rzeczypospolitej.

 

Ksiądz Adam Różniakowski, który z okazji 334 rocznicy bitwy pod Wiedniem odprawił Mszę Świętą w tradycyjnym rycie rzymskim, swoje kazanie zaczął od słów: ,,Przybyłem, zobaczyłem, Bóg zwyciężył” (łac. ,,Veni, vidi, Deus vicit”). Wskazał, że te słowa pojawiły się w liście polskiego króla Jana III Sobieskiego do ówczesnego papieża, w którym informował o pokonaniu Turków. Kapłan wyjaśnił, że była to parafraza słów Juliusza Cezara: ,,Przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem”, z zaznaczeniem, że słowa rzymskiego wodza były pełne pychy, bowiem w nich bezpośrednio przypisywał sobie zwycięstwo. Król Sobieski zaś pokornie miał zauważyć w tym opiekę Bożą, w tym wypadku szczególne wsparcie Matki Bożej.

 

W przeddzień 318 rocznicy tej bitwy, 11 września 2001 roku miały miejsce zamachy nad Word Trade Center w Nowym Jarku. Ksiądz Różniakowski zauważył, że zamachowcy byli w identyczny sposób motywowani religijnie jak Turkowie w XVII wieku. Od tamtego zdarzenia świat zaczął borykać się z problemem światowego terroryzmu. Kapłan przyznał, że żyjemy w dość dziwnych czasach, gdy chcąc zwiedzać zabytki w Europie Zachodniej musimy się liczyć ze szczegółowymi kontrolami bezpieczeństwa, zaś porządku strzegą na ulicach uzbrojeni żołnierze. W takim wypadku trudno mówić, aby mieszkańcy obawiający się każdego dnia zamachów terrorystycznych, żyli w wolnym państwie.

 

Ksiądz Adam Różniakowski przypomniał również słowa papieża Jana Pawła II, który wielokrotnie miał podkreślać, że jeżeli Europa odwróci się od swoich chrześcijańskich korzeni to upadnie. Kilka lat po jego śmierci, w praktyce możemy dostrzec jak upada pod jarzmem terroryzmu.

 

W środę od godziny 19:00 w Domu Parafialnym odbywać będzie się biesiada sarmacka.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Artego zdobywa Puchar Polski

  To historyczny sukces dla klubu Artego Bydgoszcz, ale całej kobiecej koszykówki w Bydgoszczy. W rozgrywanym w Gdyni turnieju finałowym, podopieczne trenera Tomasza Herketa pewnie pokonały Wisłę CanPack Kraków.

 • Zawisza przygotowuje się już do wiosny

  Po świątecznej przerwie do trenowania powrócili piłkarze Zawiszy Bydgoszcz. Po rundzie jesiennej niebiesko-czarni zajmują w A-klasie pozycję lidera, ale po piętach depcze im Fala Świekatowo ze stratą zaledwie dwóch punktów. Stąd też ważne będzie właściwe przygotowanie zespołu do wiosny.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Grono samorządowców przeciwko mowie nienawiści

  W 155 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego odbyło się podpisanie Bydgoskiej deklaracji przeciwko mowie nienawiści. Jak wyjaśniał współinicjator idei poseł Łukasz Schreiber, podczas tego powstania Polacy podzieleni na różne stronnictwa, potrafili się zjednoczyć w walce o niepodległość.

 • Wybrano wykonawcę do elektryfikacji linii kolejowych w Borach Tucholskich

  Jedną z kluczowych inwestycji kolejowych w bieżącej perspektywie unijnej będzie modernizacja i elektryfikacja linii kolejowej nr 201, która łączy Bydgoszcz, przez Kościerzynę z Gdynią. Inwestycja będzie miała znaczenie przede wszystkim towarowe dla korytarza TEN-T Bałtyk – Adriatyk. PKP PLK chce jednak dodatkowo zeelektryfikować alternatywne szlaki w północnej części naszego województwa.

Wiadomości z regionu

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.