Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMiędzynarodowa konferencja poświęcona przywracaniu życia zabytkom

Międzynarodowa konferencja poświęcona przywracaniu życia zabytkom

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 13 wrzesień 2017 00:02

Central Europe Forget Heritage to międzynarodowy projekt, który realizowany jest z unijnego funduszu Interreg. Uczestniczą w nim dwa polskie samorządy – Bydgoszcz i Warszawa. Wczoraj miasto nad Brdą gościło przedstawicieli wszystkich uczestników projektu.

 

Głównym celem projektu jest ożywanie zabytkowej i historycznej tkanki miejskiej poprzez włączanie jej do sektora kulturowego i kreatywnego. Mottem przewodnim zawiązanego partnerstwa jest hasło stworzone przez Jane Jacobs – Nowe idee potrzebują starych budynków.

 

W projekt zaangażowani są partnerzy z siedmiu państw Unii Europejskiej. Liderem jest włoskie miasto Genua.

 

- Bydgoszcz w związku ze swoimi osiągnięciami w zakresie przywracania dziedzictwa ma duże osiągnięcia i stała się wzorem dla wielu miast w Europie Środkowej. Stąd też znaleźli się partnerzy, którzy chcieli zaprosić wasze miasto do projektu – wyjaśniał na konferencji prasowej Ilara Pittagula reprezentujący miasto Genua. Wskazał on, że w centrum Bydgoszczy znaleźć można budynki, które nie są w pełni wykorzystywane. Brakuje w nich życia. Przyznał jednak, że również włoskie miasta borykają się z tym problemem. Zdaniem Słoweńca Damjana Kavaśa, takim przykładem będą Młyny Rothera.

 

Goście zagraniczni oprócz uczestnictwa w konferencji ,,Forget Heritage”, w ramach pracy studyjnej zwiedzali Bydgoszcz.

 

- Jednym z elementów projektu jest zebranie wszelkich doświadczeń partnerów. Zobaczenie polityk poszczególnych krajów, jak na postawie studium przypadku te zagadnienia zdefiniowano. Za jakiś czas będziemy mogli wskazać wspólne problemy i propozycje ich rozwiązań –zaznaczyła Maria Thunk z niemieckiej Norymbergi.

 

Bydgoska konferencja w dużej mierze poświęcona była prawodawstwu poszczególnych państw Unii Europejskiej, w zakresie obejmującym ochronę dziedzictwa – Niewątpliwie wspólnym zjawiskiem, które udało nam się zaobserwować, są konflikty interesów w przypadku będących dziedzictwem budynków historycznych. Pojawia się wówczas dyskusja czy spełniać mają one swoje stare formy, czy też trzeba nadać im nowe funkcje i uczynić je atrakcyjniejszymi Wtedy trzeba szukać złotych środków. System prawny powinien generalnie tutaj pomagać, a nie przeszkadzać – tłumaczył Pittagula.

 

Jeżeli chodzi o zastosowanie projektu w praktyce, w Bydgoszczy rozważane jest ożywienie budynku przy ulicy Dworcowej 3, gdzie mógłby powstać inkubator nowych mediów.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Skrót meczu: Rawys Raciąż – Zawisza

  Zwycięstwo Rawysa nad Zawiszą było największą niespodzianką 6 kolejki A-klasy. Gospodarzom na pewno pomagało własne boisko. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego meczu.

 • Osada Oxfordu triumfuje na Brdzie

  W sobotę odbyła się XXVI edycja Wielkiej Wioślarskiej o Puchar Brdy. Tradycją się stało, że regaty zamyka prestiżowy wyścig pomiędzy brytyjskimi uniwersytetami Oxford i Cambridge. Tegoroczna Wielka Wioślarska okazała się szczęśliwa dla Oxfordu.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Bydgoskich radnych nie przekonuje ,,pijar” prezesa portu lotniczego

  W trakcie poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa marszałek Piotr Całbecki przedstawi informację o sytuacji spółek wojewódzkich. Oczekują tego radni klubu Prawa i Sprawiedliwości. Największe zainteresowanie będą zapewne budzić dwie spółki: Port Lotniczy Bydgoszcz i Kujawksko-Pomorski Transport Samochodowy we Włocławku.

 • Dofinansowanie unijne na przebudowę mostu nad Gąsawką

  Prawie 13 mln zł w tym roku zostanie wydane rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 251 od granicy województwa wielkopolskiego do Żnina, wraz z przebudową mostu nad Gąsawką w tym mieście (ulica Dworcowa). Zadanie zostanie dofinansowane w dużym stopniu przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Prace budowlane rozpoczęły się już wiosną.

Wiadomości z regionu

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.