Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMiędzynarodowa konferencja poświęcona przywracaniu życia zabytkom

Międzynarodowa konferencja poświęcona przywracaniu życia zabytkom

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 13 wrzesień 2017 00:02

Central Europe Forget Heritage to międzynarodowy projekt, który realizowany jest z unijnego funduszu Interreg. Uczestniczą w nim dwa polskie samorządy – Bydgoszcz i Warszawa. Wczoraj miasto nad Brdą gościło przedstawicieli wszystkich uczestników projektu.

 

Głównym celem projektu jest ożywanie zabytkowej i historycznej tkanki miejskiej poprzez włączanie jej do sektora kulturowego i kreatywnego. Mottem przewodnim zawiązanego partnerstwa jest hasło stworzone przez Jane Jacobs – Nowe idee potrzebują starych budynków.

 

W projekt zaangażowani są partnerzy z siedmiu państw Unii Europejskiej. Liderem jest włoskie miasto Genua.

 

- Bydgoszcz w związku ze swoimi osiągnięciami w zakresie przywracania dziedzictwa ma duże osiągnięcia i stała się wzorem dla wielu miast w Europie Środkowej. Stąd też znaleźli się partnerzy, którzy chcieli zaprosić wasze miasto do projektu – wyjaśniał na konferencji prasowej Ilara Pittagula reprezentujący miasto Genua. Wskazał on, że w centrum Bydgoszczy znaleźć można budynki, które nie są w pełni wykorzystywane. Brakuje w nich życia. Przyznał jednak, że również włoskie miasta borykają się z tym problemem. Zdaniem Słoweńca Damjana Kavaśa, takim przykładem będą Młyny Rothera.

 

Goście zagraniczni oprócz uczestnictwa w konferencji ,,Forget Heritage”, w ramach pracy studyjnej zwiedzali Bydgoszcz.

 

- Jednym z elementów projektu jest zebranie wszelkich doświadczeń partnerów. Zobaczenie polityk poszczególnych krajów, jak na postawie studium przypadku te zagadnienia zdefiniowano. Za jakiś czas będziemy mogli wskazać wspólne problemy i propozycje ich rozwiązań –zaznaczyła Maria Thunk z niemieckiej Norymbergi.

 

Bydgoska konferencja w dużej mierze poświęcona była prawodawstwu poszczególnych państw Unii Europejskiej, w zakresie obejmującym ochronę dziedzictwa – Niewątpliwie wspólnym zjawiskiem, które udało nam się zaobserwować, są konflikty interesów w przypadku będących dziedzictwem budynków historycznych. Pojawia się wówczas dyskusja czy spełniać mają one swoje stare formy, czy też trzeba nadać im nowe funkcje i uczynić je atrakcyjniejszymi Wtedy trzeba szukać złotych środków. System prawny powinien generalnie tutaj pomagać, a nie przeszkadzać – tłumaczył Pittagula.

 

Jeżeli chodzi o zastosowanie projektu w praktyce, w Bydgoszczy rozważane jest ożywienie budynku przy ulicy Dworcowej 3, gdzie mógłby powstać inkubator nowych mediów.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Awans Zawiszy jeszcze nie w ten weekend

  Niebiesko-czarni w ten weekend odpoczywali za sprawą oddania meczu walkowerem przez Gryfa Piaseczno. Fanów bydgoskiego klubu mógł interesować natomiast pojedynek wicelidera Fali Świekatowo z trzecią drużyną Tucholanką Tuchola, który mógł przesądzić o bezpośrednim awansie Zawiszy do V ligi.

 • Polki powalczą na Kujawach o awans na Mistrzostwa Europy

  Stawka turnieju Elite Round będzie awans na kobiece Mistrzostwa Europy U19 w piłce nożnej, których gospodarzem będzie Szwajcaria. Reprezentantki Polski o miejsce w kontynentalnej elicie powalczą z Norweżkami, Islandkami i Greczynkami. Turniej odbędzie się na stadionach województwa kujawsko-pomorskiego.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Regionalne pociągi coraz bardziej punktualne

  Kiedyś drwiono z punktualności kolei tłumacząc skrót PKP jako – Poczekaj Kiedyś Przyjedzie. Z roku na rok można zauważyć, że z punktualnością jest coraz lepiej, problemy występują zaś głównie w okresie gdy mamy do czynienia z niesprzyjającą aurą. Cały czas nam jednak daleko do standardów z Japonii, gdzie za skandal uznano naruszenie rozkładu jazdy o zaledwie 20 sekund.

 • Marszałek eksponuje barwy Cesarstwa Niemieckiego

  Wywieszenie czyichś barw do góry nogami traktowane jest jako wyrażenie dezaprobaty i braku szacunku. Niekiedy może z tego wyjść wywieszenie zupełnie innej flagi. Marszałek województwa Piotr Całbecki na swoim profilu Facebook-owym, w eksponowanym miejscu umieścił barwy przypominające flagę Cesarstwa Niemieckiego.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.