Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMiędzynarodowa konferencja poświęcona przywracaniu życia zabytkom

Międzynarodowa konferencja poświęcona przywracaniu życia zabytkom

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 13 wrzesień 2017 00:02

Central Europe Forget Heritage to międzynarodowy projekt, który realizowany jest z unijnego funduszu Interreg. Uczestniczą w nim dwa polskie samorządy – Bydgoszcz i Warszawa. Wczoraj miasto nad Brdą gościło przedstawicieli wszystkich uczestników projektu.

 

Głównym celem projektu jest ożywanie zabytkowej i historycznej tkanki miejskiej poprzez włączanie jej do sektora kulturowego i kreatywnego. Mottem przewodnim zawiązanego partnerstwa jest hasło stworzone przez Jane Jacobs – Nowe idee potrzebują starych budynków.

 

W projekt zaangażowani są partnerzy z siedmiu państw Unii Europejskiej. Liderem jest włoskie miasto Genua.

 

- Bydgoszcz w związku ze swoimi osiągnięciami w zakresie przywracania dziedzictwa ma duże osiągnięcia i stała się wzorem dla wielu miast w Europie Środkowej. Stąd też znaleźli się partnerzy, którzy chcieli zaprosić wasze miasto do projektu – wyjaśniał na konferencji prasowej Ilara Pittagula reprezentujący miasto Genua. Wskazał on, że w centrum Bydgoszczy znaleźć można budynki, które nie są w pełni wykorzystywane. Brakuje w nich życia. Przyznał jednak, że również włoskie miasta borykają się z tym problemem. Zdaniem Słoweńca Damjana Kavaśa, takim przykładem będą Młyny Rothera.

 

Goście zagraniczni oprócz uczestnictwa w konferencji ,,Forget Heritage”, w ramach pracy studyjnej zwiedzali Bydgoszcz.

 

- Jednym z elementów projektu jest zebranie wszelkich doświadczeń partnerów. Zobaczenie polityk poszczególnych krajów, jak na postawie studium przypadku te zagadnienia zdefiniowano. Za jakiś czas będziemy mogli wskazać wspólne problemy i propozycje ich rozwiązań –zaznaczyła Maria Thunk z niemieckiej Norymbergi.

 

Bydgoska konferencja w dużej mierze poświęcona była prawodawstwu poszczególnych państw Unii Europejskiej, w zakresie obejmującym ochronę dziedzictwa – Niewątpliwie wspólnym zjawiskiem, które udało nam się zaobserwować, są konflikty interesów w przypadku będących dziedzictwem budynków historycznych. Pojawia się wówczas dyskusja czy spełniać mają one swoje stare formy, czy też trzeba nadać im nowe funkcje i uczynić je atrakcyjniejszymi Wtedy trzeba szukać złotych środków. System prawny powinien generalnie tutaj pomagać, a nie przeszkadzać – tłumaczył Pittagula.

 

Jeżeli chodzi o zastosowanie projektu w praktyce, w Bydgoszczy rozważane jest ożywienie budynku przy ulicy Dworcowej 3, gdzie mógłby powstać inkubator nowych mediów.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Baba Jaga

Kosma Złotowski

  • Jest wniosek o podwyżkę cen prądu

    Enea, PGE, Tauron oraz Energa chcą podwyższyć od 2018 roku ceny energii elektrycznej. Z wnioskiem o zgodę na podwyższenie taryf wystąpiły do Urzędu Regulacji Energetyki. O planach sprzedawców energii elektrycznej informuje dziennik ,,Rzeczpospolita”.

  • Miał być budżet zrównoważony – będzie kilkadziesiąt milionów deficytu

    W grudniu ubiegłego roku Sejmik Województwa uchwalił budżet wojewódzki na rok bieżący, który miał być zrównoważony. Mieliśmy wydać dokładnie tyle samo ile wyniosą dochody. Dzisiaj wszystko wskazuje na to, że wydatki będą o kilkadziesiąt milionów wyższe od przychodów.

Wiadomości z regionu

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.