Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMiędzynarodowa konferencja poświęcona przywracaniu życia zabytkom

Międzynarodowa konferencja poświęcona przywracaniu życia zabytkom

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 13 wrzesień 2017 00:02

Central Europe Forget Heritage to międzynarodowy projekt, który realizowany jest z unijnego funduszu Interreg. Uczestniczą w nim dwa polskie samorządy – Bydgoszcz i Warszawa. Wczoraj miasto nad Brdą gościło przedstawicieli wszystkich uczestników projektu.

 

Głównym celem projektu jest ożywanie zabytkowej i historycznej tkanki miejskiej poprzez włączanie jej do sektora kulturowego i kreatywnego. Mottem przewodnim zawiązanego partnerstwa jest hasło stworzone przez Jane Jacobs – Nowe idee potrzebują starych budynków.

 

W projekt zaangażowani są partnerzy z siedmiu państw Unii Europejskiej. Liderem jest włoskie miasto Genua.

 

- Bydgoszcz w związku ze swoimi osiągnięciami w zakresie przywracania dziedzictwa ma duże osiągnięcia i stała się wzorem dla wielu miast w Europie Środkowej. Stąd też znaleźli się partnerzy, którzy chcieli zaprosić wasze miasto do projektu – wyjaśniał na konferencji prasowej Ilara Pittagula reprezentujący miasto Genua. Wskazał on, że w centrum Bydgoszczy znaleźć można budynki, które nie są w pełni wykorzystywane. Brakuje w nich życia. Przyznał jednak, że również włoskie miasta borykają się z tym problemem. Zdaniem Słoweńca Damjana Kavaśa, takim przykładem będą Młyny Rothera.

 

Goście zagraniczni oprócz uczestnictwa w konferencji ,,Forget Heritage”, w ramach pracy studyjnej zwiedzali Bydgoszcz.

 

- Jednym z elementów projektu jest zebranie wszelkich doświadczeń partnerów. Zobaczenie polityk poszczególnych krajów, jak na postawie studium przypadku te zagadnienia zdefiniowano. Za jakiś czas będziemy mogli wskazać wspólne problemy i propozycje ich rozwiązań –zaznaczyła Maria Thunk z niemieckiej Norymbergi.

 

Bydgoska konferencja w dużej mierze poświęcona była prawodawstwu poszczególnych państw Unii Europejskiej, w zakresie obejmującym ochronę dziedzictwa – Niewątpliwie wspólnym zjawiskiem, które udało nam się zaobserwować, są konflikty interesów w przypadku będących dziedzictwem budynków historycznych. Pojawia się wówczas dyskusja czy spełniać mają one swoje stare formy, czy też trzeba nadać im nowe funkcje i uczynić je atrakcyjniejszymi Wtedy trzeba szukać złotych środków. System prawny powinien generalnie tutaj pomagać, a nie przeszkadzać – tłumaczył Pittagula.

 

Jeżeli chodzi o zastosowanie projektu w praktyce, w Bydgoszczy rozważane jest ożywienie budynku przy ulicy Dworcowej 3, gdzie mógłby powstać inkubator nowych mediów.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Zawisza przygotowuje się już do wiosny

  Po świątecznej przerwie do trenowania powrócili piłkarze Zawiszy Bydgoszcz. Po rundzie jesiennej niebiesko-czarni zajmują w A-klasie pozycję lidera, ale po piętach depcze im Fala Świekatowo ze stratą zaledwie dwóch punktów. Stąd też ważne będzie właściwe przygotowanie zespołu do wiosny.

 • Bydgoska biegaczka w najlepszej 15-stce sportowców w 2017 roku

  W sobotę rozstrzygnięto 83. Plebiscyt na Najlepszego Sportowca Polski 2017 Roku, zorganizowany przez Przegląd Sportowy oraz telewizję Polsat. Wygrał skoczek narciarski Kamil Stoch, który tego dnia drugi raz z rzędu triumfował w Turnieju Czterech Skoczni. Na drugim miejscu uplasował się kapitan piłkarskiej reprezentacji Polski Robert Lewandowski. Trzecie miejsce przypadło Anicie Włodarczyk. Superczempiona zdobył również Tomasz Gollob.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Wybrano wykonawcę do elektryfikacji linii kolejowych w Borach Tucholskich

  Jedną z kluczowych inwestycji kolejowych w bieżącej perspektywie unijnej będzie modernizacja i elektryfikacja linii kolejowej nr 201, która łączy Bydgoszcz, przez Kościerzynę z Gdynią. Inwestycja będzie miała znaczenie przede wszystkim towarowe dla korytarza TEN-T Bałtyk – Adriatyk. PKP PLK chce jednak dodatkowo zeelektryfikować alternatywne szlaki w północnej części naszego województwa.

 • Senat przyjął budżet bez poprawek

  W piątek Senat RP przyjął projekt budżetu na rok 2018. Pod głosowanie poddano wniosek o przyjęcie projektu budżetu bez poprawek, stąd też pozytywny wynik tego głosowania sprawił, że debatowanie nad poszczególnymi poprawkami zgłoszonymi przez senatorów była bezzasadna. Z racji braku poprawek Senatu, ustawa budżetowa trafi teraz do Pałacu Prezydenckiego, w celu podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Wiadomości z regionu

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.