Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRedaktor ,,Wyborczej” wybitnego sportowca próbuje porównywać ze zbrodniarzami

Redaktor ,,Wyborczej” wybitnego sportowca próbuje porównywać ze zbrodniarzami

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 12 wrzesień 2017 10:10
Redaktor ,,Wyborczej” wybitnego sportowca próbuje porównywać ze zbrodniarzami Fot: CC0 by Pit1233

Redaktor bydgoskiego wydania Gazety Wyborczej Wojciech Borakiewicz postanowił wykpić ustawę dekomunizacyjną i szefa MON Antoniego Macierewicza. W swojej publikacji zaczął sugerować, że czytając ustawę dosłownie można by pozbawić wielkiego sportowca Zdzisława Krzyszkowiaka patronatu nad stadionem Zawiszy Bydgoszcz.

 

Porównywanie Zdzisława Krzyszkowiaka chociażby z gen. Zygmuntem Berlingiem, który to karał śmiercią polskich żołnierzy, niepotrafiących się dostosować do politycznych oczekiwań Związku Sowieckiego i Józefa Stalina, po prostu kłóci się ze zdrowym rozsądkiem. Okazuje się jednak, że można prowadzić tego typu rozważania:

 

Nic bowiem już nie odmieni biegu historii i nie wymaże faktu, że Zdzisław Krzyszkowiak oficerem Ludowego Wojska Polskiego był. Stopnia majora się dosłużył – pisze red. Wojciech Borakiewicz - Mogłoby się zdarzyć, nikt nie może całkowicie wykluczyć takiego przypadku, że nazwisko patrona stadionu dostrzegłby przejeżdżając przez Bydgoszcz np. Sławomir Cenckiewicz – pisze dalej, po czym informuje czytelników, że Cenckiewicz jest zatrudniany przez Antoniego Macierewicza w Wojskowym Biurze Historycznym.

 

Zdzisław Krzyszkowiak najbardziej wpisał się do historii polskiej lekkiej atletyki zdobyciem złotego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie w 1960 roku w biegu na 3000 metrów z przeszkodami. Zdobył również na dwukrotne Mistrzostwo Europy w 1958 roku w Sztokholmie. Jak prawie każdy sportowiec Zawiszy, Wojskowego Klubu Sportowego, formalnie był żołnierzem, tak samo jak dzisiaj niektórzy lekkoatleci Zawiszy. Poprzez sport starał się jak najlepiej służyć Polsce, nie zajmował się działalnością polityczną i nie krzewił ideologii narzuconej naszemu krajowi przez Moskwę. Wydaje się to dość proste do zrozumienia, ale chyba nie dla wszystkich.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Artego zdobywa Puchar Polski

  To historyczny sukces dla klubu Artego Bydgoszcz, ale całej kobiecej koszykówki w Bydgoszczy. W rozgrywanym w Gdyni turnieju finałowym, podopieczne trenera Tomasza Herketa pewnie pokonały Wisłę CanPack Kraków.

 • Zawisza przygotowuje się już do wiosny

  Po świątecznej przerwie do trenowania powrócili piłkarze Zawiszy Bydgoszcz. Po rundzie jesiennej niebiesko-czarni zajmują w A-klasie pozycję lidera, ale po piętach depcze im Fala Świekatowo ze stratą zaledwie dwóch punktów. Stąd też ważne będzie właściwe przygotowanie zespołu do wiosny.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Grono samorządowców przeciwko mowie nienawiści

  W 155 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego odbyło się podpisanie Bydgoskiej deklaracji przeciwko mowie nienawiści. Jak wyjaśniał współinicjator idei poseł Łukasz Schreiber, podczas tego powstania Polacy podzieleni na różne stronnictwa, potrafili się zjednoczyć w walce o niepodległość.

 • Wybrano wykonawcę do elektryfikacji linii kolejowych w Borach Tucholskich

  Jedną z kluczowych inwestycji kolejowych w bieżącej perspektywie unijnej będzie modernizacja i elektryfikacja linii kolejowej nr 201, która łączy Bydgoszcz, przez Kościerzynę z Gdynią. Inwestycja będzie miała znaczenie przede wszystkim towarowe dla korytarza TEN-T Bałtyk – Adriatyk. PKP PLK chce jednak dodatkowo zeelektryfikować alternatywne szlaki w północnej części naszego województwa.

Wiadomości z regionu

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.