Jesteś tutaj: HomeEurowyboryJean-Claude Juncker na czele Komisji Europejskiej

Jean-Claude Juncker na czele Komisji Europejskiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Wybory do Parlamentu Europejskiego wtorek, 15 lipiec 2014 14:45

Były premier Luksemburga związany z Europejską Partią Ludową Jean-Claude Juncker został wybrany przez Parlament Europejski na szefa organu wykonawczego Unii Europejskiej. Od początku traktowany był on jako faworyt w objęciu tego stanowiska, do końca nie było jednak wiadomo jak zachowają się posłowie.

Za kandydaturą Junckera głosowało 422 posłów, przeciw było natomiast 255. To głosowanie w pewnym sensie jest odpowiedzią na zadawane od wielu tygodni, także i na naszych łamach pytanie - którą drogą pójdzie Unia Europejska.

 

W debatach przedwyborczych Jean-Claude Juncker prezentował pogląd, że państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny umiarkowanie zacieśniać współpracę. Nie jest on zatem zwolennikiem zdecydowanej wizji budowy superpaństwa, tak jak uważa postępowa lewica. W kwestiach światopoglądowych Juncker wykazuje także umiarkowanie. Z jednej strony nie opowiada się zbytnio za poglądami konserwatywnymi, choć jego partia europejska (EPP) nawiązuje do tradycji chrześcijańskiej demokracji, nie popiera jednak także wizji postępowej Europy.

 

Jeżeli chodzi o gospodarkę nowy szef Komisji Europejskiej uważa, że Unia Europejska powinna prowadzić oszczędną politykę.

 

Teraz przed Jeanem-Claude Junckerem zadanie wytypowania kandydatów na Komisarzy. W tej sprawie zamierz się zwrócić o rekomendacje do przywódców państw unijnych. Istnieje duża szansa, że te wysokie stanowiska przypadną także Polsce, gdyż europosłowie koalicji PO i PSL są druga siłą narodowościową (zaraz za Niemcami) we frakcji Junckera EPP.

Komentarze

99. rocznica powrotu Bydgoszczy do niepodległej Polski

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.