Jesteś tutaj: HomeEurowyboryTak głosuje Europa – przegląd wyborczy

Tak głosuje Europa – przegląd wyborczy

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Wybory do Parlamentu Europejskiego sobota, 24 maj 2014 14:53

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Unii Europejskiej rozpoczęły się w czwartek, wtedy do urn poszli Brytyjczycy i Holendrzy. Wczoraj głosowali Irlandczycy, a dzisiaj dwudniowe wybory kończą się w Czechach. W sobotę głosują także Litwini, Maltańczycy i Słowacy. Wyniki tych głosowań są utrzymywane są tajemnicy.

Łącznie w 28 krajach wybranych będzie 751 europosłów, którzy wchodząc w skład europejskich partii, będą decydować o przyszłości Europy. Głównym dniem głosowania będzie jednak niedziela, tego dnia do urn pójdą też Polacy. Jutro przed północą powinniśmy poznać także wstępne wyniki wyborów, wtedy też dowiemy się jak głosowali Brytyjczycy, Holendrzy, Maltańczycy, Litwini, Słowacy i Czesi, gdyż aby wyniki w tych krajach nie wpłynęły na dalszy rozkład głosów, zdecydowano się je do niedzieli utajnić.

 

Największą reprezentacje w Parlamencie Europejskim będą mieli Niemcy – 96 eurodeputowanych, najmniejszą: Cypryjczycy, Estończycy, Luksemburczycy i Maltanie – po 6 europosłów. Polska znajdzie się na szóstym miejscu z reprezentacją w liczbie 51 posłów.

 

W Polsce lokale wyborcze będą czynne w godzinach 7:00-21:00.

Warte obejrzenia

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021