Jesteś tutaj: HomeEurowyborySLD rozpoczęło akcję walki o prawa pracowników

SLD rozpoczęło akcję walki o prawa pracowników

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Wybory do Parlamentu Europejskiego sobota, 17 maj 2014 19:26

W piątek w Bydgoszczy posłanka Anna Bańkowską wraz z kandydatką do Parlamentu Europejskiego Elżbietą Krzyżanowską rozpoczęła akcję ,,3 x TAK”, której celem jest zmiana prawa w sposób, który ograniczy stosowanie umów śmieciowych i wprowadzi godzinową płacę minimalną.

W skrócie – SLD wraz z Ogólnopolskim Porozumieniem Związków Zawodowych chce wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej za pracę w wysokości 10 zł, podniesienia najniższych emerytur o 200 zł oraz wprowadzenia rozwiązań, które ograniczą stosowanie umów na czas nieokreślony, nazywanych popularnie ,,śmieciowymi”.

 

Ponadto Sojusz Lewicy Demokratycznej oczekuje wzmocnienia kompetencji Państwowej Inspekcji Pracy, aby ta mogła skuteczniej walczyć z nadużyciami wobec pracowników.

 

Zdaniem posłanki Anny Bańkowskiej sytuacja zatrudnionych na umowę o dzieło lub zlecenie jest dość trudna. Nie mają oni bowiem gwarancji zatrudnienia i żyją w niepewności o przyszłość, ponadto nie otrzymują wynagrodzenia w czasie zwolnienia lekarskiego, nie mają prawa do urlopu i nie dotyczą ich żadne regulacje płacowe.

 

- Z danych Eurostatu wynika, że 12% pracujących polskich obywateli doświadcza biedy. Wiąże się to z tym, że minimalne wynagrodzenie jest bardzo niskie, a pracodawcy zatrudniając osoby na krótkiej umowie wyznaczają niekiedy zagrożenie nawet w wysokości 3zł brutto. To powoduje, że ludzie pracują i żyją w biedzie, a niektórzy w nawet w nędzy – wyjaśniała posłanka – Pierwszym krokiem do porządkowania tej sytuacji powinna być minimalna stawka godzinowa w wysokości 10 zł.

 

Parlamentarzystka uważa, że to jest podstawa, aby mówić o jakiejkolwiek polityce wspierającej rodziny – Nie będzie się rodzić więcej dzieci w sytuacji, gdy Polaków nie będzie stać na ich utrzymanie.

 

- Od 10 lat jesteśmy w Unii Europejskiej, której jeżeli chcemy czuć się pełnoprawnym członkiem, to powinniśmy wprowadzać obowiązujące w niej standardy życia – tłumaczyła kandydatka do Parlamentu Europejskiego z listy SLD Elżbieta Krzyżanowska Zwracamy się do państwa o poparcie tej akcji. 3 razy Tak to jest pierwszy krok do tego, żeby Polakom mogło się żyć lepiej w ich kraju. Mamy do tego konkretne propozycje i wskazane źródło finansowania.

 

Podpisy pod obywatelskim projektem ,,3 x TAK” można składać w biurze partii przy ulicy Gdańskiej w Bydgoszczy.

Komentarze

Warte obejrzenia

« Sierpień 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31