Jesteś tutaj: HomeEurowyboryWiosna wzmacnia pozycję lewicy wobec liberałów [Sondaż UE]

Wiosna wzmacnia pozycję lewicy wobec liberałów [Sondaż UE]

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Wybory do Parlamentu Europejskiego poniedziałek, 11 luty 2019 23:53
Wiosna wzmacnia pozycję lewicy wobec liberałów [Sondaż UE] Fot: European Union

Na naszym profilu Facebook-owym co poniedziałek publikujemy aktualne sondaże europejskie. O ile do samych badań opinii publicznych uważamy, że należy podchodzić z dystansem, aby nie wypaczać wyników przy urnach, to w kwestii eurowyborów, gdzie w różnych państwach bywają różne preferencje, jest to ciekawy materiał poznawczy.

 

Pierwszy raz w sondażu Poll of Polls, które śledzimy, ujęta jest partia Roberta Biedronia ,,Wiosna”, która nieco zaistnieniem w badaniu namieszała.

 

W skali UE wygrywa Europejska Partia Ludowa z 178 mandatami (spadek o 2 w stosunku do ubiegłego tygodnia), przed Sojuszem Postępowej Lewicy (S&D) z 136 mandatami (wzrost o 3 mandaty). Do tej pory te dwie formacje sprawowały władze w Parlamencie Europejskim, więc mamy wzmocnienie tego sojuszu o 1 mandat. Do większości brakuje im nadal 62 mandatów. Na trzecim miejscu znajduje się Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy, którego liderem jest krytykujący często polski rząd Guy Verhofstadt z 95 mandatami.

 

Sondaż europejski 11 lutego

Publikujemy zestawienie preferencji wyborczych dla Unii Europejskiej na dzień 11 lutego. Pierwszy raz w sondażu ujęta jest formacja Roberta Biedronia ,,Wiosna".

Opublikowany przez Portal Kujawski Poniedziałek, 11 lutego 2019

W Polsce wygrywa ECR z 22 mandatami (PiS), który po uwzględnieniu Wiosny traci 2 mandaty, przed EPP (PO + PSL) z 18 mandatami (strata w ciągu tygodnia 3 mandatów). S&D (SLD) utrzymuje 3 mandaty. Ugrupowania nie będące członkami żadnych frakcji mają: Wiosna 6 mandatów i Kukiz15 – 3 mandaty (strata 1 mandatu).

 

Gdyby Wiosna zdecydowała się wesprzeć S&D co się spekuluje, to wówczas ta frakcja miałaby w skali UE 142 mandaty i strata sojuszu EPP oraz S&D do większości wyniosłaby 56 mandatów.

 

Z racji tego, że sondaże mimo wszystko mogą wpływać na głosowanie wyborców, ostatnie zestawienie opublikujemy 29 kwietnia.

 

Warte obejrzenia

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021