Jesteś tutaj: Home

Metropolia bydgosko-toruńska ma poprawić wyniki województwa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 16 luty 2016 13:53

Na wczorajszej sesji Sejmiku przedstawiono raport dotyczący rozwoju społeczno-gospodarczego województwa w latach 2012-2014. Dokument opracowali pracownicy Urzędu Marszałkowskiego i instytucji podległych. Chwalono się, iż niektóre wskaźniki województwa uległy poprawie, choć w większości kryteriów plasujemy się w drugiej połowie polskich województw.

 

- Potencjał metropolitarny Bydgoszczy i Torunia powinien być traktowany łącznie – mówił reprezentujący Urząd Marszałkowski dyrektor Adam Stańczyk. Jednym z głównych zaleceń dla poprawy wskaźników województwa kujawsko-pomorskiego jest budowanie wspólnego potencjału metropolitarnego Bydgoszczy i Torunia. Integracja metropolitarna obu miast jak się dowiedzieliśmy, była głównym założeniem polityki regionalnej o momentu powstania województwa.

 

Argumentem za taką polityką ma być zamieszkiwanie Bydgoszczy i Torunia aż 27% mieszkańców całego województwa. Bydgoszcz pod względem ludności plasuje się na 8 pozycji w kraju, Toruń na 12, a dwa miasta traktowane jako jeden organizm już na 5 pozycji. Radnym Sejmiku zaprezentowano również taki argument, iż Bydgoszcz pod względem widzów na przestawieniach w teatrach dramatycznych i lalkowych plasuje się dopiero na 18 pozycji, gdy z Toruniem byłaby na 7.

 

Autorzy analizy (pracownicy UM) ubolewają, iż w większości porównać potencjał Bydgoszczy i Torunia plasowany jest osobno.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 157

 

Stan na dzień 01.04.2020 r.:

- liczba osób hospitalizowanych – 74

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 9375

- liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 1398

- liczba pobranych próbek - 2301

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów