Jesteś tutaj: Home

Jan Paweł II ma połączyć Bydgoszcz z Toruniem

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne niedziela, 14 luty 2016 13:23

Jutrzejsza sesja Sejmiku rozpocznie się od części uroczystej, na której ma zostać przyjęte stanowisko w sprawie ustanowienia św. Jana Pawła II patronem województwa. W tym działaniu możemy dopatrzeć się przede wszystkim próby szukania tożsamości województwa, które w chwili obecnej jej nie ma.

 

Inicjatywa takiego procedowania sprawy jak się dowiedzieliśmy wyszła z Zarządu Województwa. Treść proponowanej uchwały:

 

Radni Województwa wyrażają prośbę o ustanowienie Świętego Jana Pawła II patronem Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Prośbę kierujemy do Księży Ordynariuszy, których jurysdykcja obejmuje obszar diecezji znajdujący się w naszym województwie.

 

Sejmik w 2008 roku ustalił na dzień 7 czerwca Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Ta data łączy mieszkańców regionu pobytem Ojca Świętego Jana Pawła II – we Włocławku w roku 1991 oraz w Bydgoszczy i Toruniu w roku 1999.

 

Dekret Biskupa Ordynariusza, ustanawiający 7 czerwca dniem patronalnym Jana Pawła II na ziemi kujawsko-pomorskiej, jeszcze mocniej zjednoczy wojewódzką wspólnotę samorządową.

 

Stała, wciąż pielęgnowana i pogłębiana obecność w zbiorowej świadomości nauczania Jana Pawła II, a także Jego Święte wstawiennictwo, wzbogacą współczesne i przyszłe pokolenia, będąc źródłem nieprzemijających wartości, w dialogu i wzajemnym poszanowaniu spajających społeczne relacje.

 

Patronalny dzień refleksji i modlitewnego spotkania wszystkich jednocześnie mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego byłby istotnym dopełnieniem dotychczasowych inicjatyw.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja