Jesteś tutaj: Home

W kujawsko-pomorskim rok 2016 - Rokiem Dziedzictwa Chrztu Polski

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 24 grudzień 2015 12:07

Sejmik w tym tygodniu przyjął uchwałę ustanawiający zbliżający się rok pod patronatem Dziedzictwa Chrztu Polski. Przypadać będzie bowiem 1050 rocznica Chrztu Polski. Radni przyjęli stosowane stanowisko jednogłośnie.

W 2016 roku przypada rocznica Chrztu Polski, który włączył naszą Ojczyznę do wspólnoty chrześcijańskiej. Poprzez akt ten przyjęliśmy system wartości moralnych i społecznych ukształtowanych na fundamencie Dekalogu. Był to zwrot o niezwykłej doniosłości, który zmienił na wieki nasze miejsce i rolę na kontynencie europejskim. Późniejszy Zjazd Gnieźnieński był zwieńczeniem wydarzeń zainicjowanych w roku 966 – przypieczętowane zostały polityczne związki z Europą Zachodnią – napisali radni Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Chrzest Polski stanowił przełomowy, dziejowy krok, który przyśpieszył formowanie się państwa polskiego, kształtowanie się systemu władzy, struktur społecznych, sił zbrojnych. Łacina, ówcześnie uniwersalny sposób komunikacji, wpłynęła na rozwój sądownictwa i szkolnictwa. Rodzącym się elitom ułatwiła dostęp do wiedzy z zakresu filozofii, prawa, teologii, nauk wyzwolonych i medycyny.

 

Sejmik zauważa ponadto, że 1000 rocznica Chrztu Polski nie mogła odbyć się należycie z powodów politycznych i ideologicznych. Wartości chrześcijańskie są bowiem sprzeczne z ideologią na której opierał się ustrój Polski Ludowej.

 

Inicjatorem ustanowienia roku 2016 Rokiem Dziedzictwa Chrztu Polski jest bydgoski radny Roman Jasiakiewicz.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 29.03.2020 r.:

- skumulowana liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 47. 

- liczba osób hospitalizowanych – 79.

- skumulowana liczba osób w kwarantannie – 7783.

- liczba osób objętych nadzorem – 1614.

 

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP