Jesteś tutaj: Home

Liturgicznie rozpoczął się rok upamiętniający 1050 lecie chrztu Polski

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne niedziela, 29 listopad 2015 23:02

W Kościele Katolickim rozpoczyna się nowy rok liturgiczny. Dla Polski będzie on szczególny, z powodu 1050 rocznicy przyjęcia przez Mieszka I chrztu, dzięki któremu nasz kraj znalazł się w rodzinie cywilizacji łacińskiej. Podczas tego roku liturgicznego w Krakowie odbędą się też Światowe Dni Młodzieży.

W 966 roku Mieszko I przyjął chrzest jako człowiek wolny. Chociaż został on udzielony pojedynczej osobie, to przecież dał początek wspólnocie z innymi osobami ochrzczonymi. Myśląc o konsekwencjach chrztu Mieszka, możemy mówić o „narodzie ochrzczonych”, o „chrzcie narodu”, a więc również o Chrzcie Polski – te słowa prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, przypomina Konferencja Episkopatu Polski w liście pasterskim, który został w niedzielę odczytany w części parafii.

 

Książę Mieszko tym samym wprowadził swoich pobratymców w świat kultury łacińskiej i uczynił ich obywatelami wspólnoty ludów chrześcijańskich. Jego chrzcielnica stała się kolebką rodzącego się narodu, pozostając znakiem budującym jego tożsamość. Chrzest wprowadził nasz naród w nowy świat, który wyraża się przez nową kulturę, nowe instytucje, struktury i zapisy prawne. Doświadczenie wiary przełożyło się z mocą na postawy moralne, widoczne także w życiu gospodarczym, politycznym i kulturalnym. Społeczne konsekwencje Chrztu Polski pojawiły się później, poczynając od rodziny po naród, a nawet po wspólnotę narodów, jaką dzisiaj stanowi dla nas Europa – piszą polscy biskupi - W Wigilię Paschalną 966 roku, kiedy władca Polan stanął przed chrzcielnicą, zaśpiewano ten wyjątkowy, starożytny hymn: „Weselcie się już, zastępy aniołów w niebie, weselcie się, słudzy Boga. Niechaj zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo. Raduj się ziemio, opromieniona tak niezmiernym blaskiem […], poczuj, że wolna jesteś od mroku, co świat okrywa!” („Exultet”).

 

Główne uroczystości odbędą się 3 maja 2016 roku, gdy na Jasnej Górze, gdzie biskupi chcą zawierzyć Matce Boskiej Polskę na kolejne tysiąc lat.

 

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.