Jesteś tutaj: Home

To już jest koniec

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 09 październik 2015 15:21

VII kadencja Sejmu Rzeczypospolitej jest już historią. Na chwilę przed godziną 12:00. Historycznego zamknięcia 102 posiedzenia VII kadencji dokonał wicemarszałek Eugeniusz Grzeszczak z PSL. Przed nami dwa tygodnie zapewne gorącej kampanii wyborczej, po której 25 października wybierzemy skład parlamentu w VIII kadencji.

Podczas piątkowych głosowań posłowie odbyli szereg głosowań, w tym nad budzącą duże emocje w kujawsko-pomorskim ustawie o związkach metropolitarnych.

 

- Po raz ostatni siadamy wspólnie na tej sali w tej kadencji. Przed nami jeszcze kilkadziesiąt głosowań. Chciałam wszystkim posłom bardzo serdecznie podziękować za współpracę – mówiła o godzinie 9:05 marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska rozpoczynając obrady, by o godzinie 10:25, po zakończeniu głosowań życzyć - Życzę wszystkim państwu bardzo udanej kampanii wyborczej, abyśmy wszyscy spotkali się w następnej kadencji w Sejmie.

 

Przez kolejną godzinę zainteresowani posłowie wygłosili jeszcze swoje oświadczenia, w których głównie dziękowali sobie wzajemnie za ostatnią kadencję. Kilka słów postanowił wygłosić z mównicy sejmowej także poseł Piotr Król - Chciałbym wyrazić wdzięczność mieszkańcom Bydgoszczy, Ziemi Bydgoskiej, którzy swoimi głosami w 2011 roku zdecydowali, że mogłem ich tutaj reprezentować. Nie wiem, czy wrócę na tę salę, ale wiem jedno – bycie posłem na Sejm Rzeczypospolitej, ale możliwość reprezentowania mieszkańców Ziemi Bydgoskiej było dla mnie ogromnym zaszczytem.

 

Reprezentacja okręgu bydgoskiego liczyła 12 posłów. Dziesięciu ubiega się w najbliższych wyborach o reelekcję. W VIII kadencji nie zobaczymy natomiast:

- Anny Bańkowskiej, która zdecydowała się przejść na polityczną emeryturę, po reprezentowaniu Ziemi Bydgoskiej w Sejmie od 1989 roku (z krótką przerwą w latach 2005-2007).

- Radosława Sikorskiego, który w tej kadencji był jednym z ważniejszych polityków w Polsce. Do września ubiegłego roku pełnił on funkcję Ministra Spraw Zagranicznych, następnie do czerwca br. był marszałkiem Sejmu.

 

W sumie Sejm obradował w VII kadencji przez 287 dni. Uchwalono ponad 750 ustaw. Posłowie złożyli łącznie ok. 35 tys. interpelacji

 

Okręg bydgoski reprezentowało w latach 2011 – 2015 łącznie 14 posłów:

Anna Bańkowska (SLD)

Teresa Piotrowska (PO)

Iwona Kozłowska (PO)

Jarosław Katulski (PO) – zrzekł się mandatu w grudniu po wyborze do Sejmiku Województwa

Grażyna Ciemniak (PO) – objęła mandat w grudniu w miejsce Jarosława Katulskiego

Tomasz Latos (PiS)

Kosma Złotowski (PiS) – jego mandat wygasł w maju 2014 r. po wyborze do Parlamentu Europejskiego

Piotr Król (PiS) – objął mandat w czerwcu 2014 r. w miejsce Kosmy Złotowskiego

Bartosz Kownacki (PiS)

Radosław Sikorski (PO)

Paweł Olszewski (PO)

Krzysztof Brejza (PO)

Łukasz Krupa

 

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.