Jesteś tutaj: Home

Ubywa nas, choć nie tak szybko jak przewidywali demografowie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 13 sierpień 2015 00:37

Główny Urząd Statystyczny porównał rzeczywiste dane dotyczące stanu ludności w poszczególnych województwach z prognozami demograficznymi. Okazuje się, że prognozy minimalnie zaniżały w roku 2014 liczbę mieszkańców Polski i województwa kujawsko-pomorskiego. Z racji tego, że różnice były tylko minimalne, to nie mamy powodu do optymizmu.

Pod koniec grudnia 2014 roku Polskę zamieszkiwało według rzeczywistych danych GUS ponad 38 mln obywateli, zaś województwo kujawsko-pomorskie 2 mln i 89 tys. W rezultacie w przypadku naszego województwa liczba mieszkańców okazała się wyższa o 514 obywateli, w porównaniu z prognozami demograficznymi. Błąd nie wyniósł zatem nawet 0,1%.

 

Według prognoz do 2050 roku populacja kujawsko-pomorskiego ma zostać zmniejszona o 14% i wynieść 1 mln i 799 tys. mieszkańców.

 

Prognoza demograficzne, które pozwalają określić liczbę mieszkańców z wieloletnim wyprzedzeniem, nie muszą się jednak spełnić. Pokazują one nam bowiem tylko skutki negatywnych zjawisk, którym metodami politycznymi można przecież przeciwdziałać, chociażby poprzez wspieranie polityki pro rodzinnej. Niestety dość mała różnica pomiędzy przewidywaniami demografów, a rzeczywistością pokazuje, że podejmowane do tej pory działania są na obecnym etapie mało skuteczne.

 

Optymistyczną informacją jest na pewno fakt, że w kujawsko-pomorskim odnotowano 672 urodzeń niż wynikało to z prognoz, zaś liczba zgonów była mniejsza o 434. Minimalnie lepiej prezentuje się też bilans dotyczący emigracji zagranicznej.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy