Jesteś tutaj: Home

Marszałek spokojny o ZIT i RPO

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 30 marzec 2015 16:42

Na sesji Sejmiku radni z Bydgoszczy wyrażali swój brak spokoju w sprawie braku porozumienia w ZIT, który może utrudnić dostęp do pieniędzy z RPO. Marszałek województwa Piotr Całbecki wyrażał się jednak z dużym spokojem.

 

Radny Andrzej Walkowiak z PiS zawnioskował o dodanie do porządku obrad specjalnego punktu, w którym przedstawiona zostałaby informacja na temat ZIT - Spotkanie zarządu ZIT zostało zerwane z powodu swoistego liberum veto prezydenta Zaleskiego. Wydaje się, że sytuacja jest na tyle poważna – wyjaśniał.

 

Przypomnijmy, w piątek posiedzenia Zarządu ZIT zakończyło się fiaskiem, gdyż prezydent Torunia Michał Zaleski nie zgodził się na zawarcie porozumienia - Prezydent Zaleski gremia wspierające ideę wspólnego ZIT-u wręcz ośmieszył – mówił radny Roman Jasiakiewicz, który wyraził poparcie dla wniosku Walkowiaka - Rola pana marszałka przy tworzeniu ZIT była niebagatelna, jest on spiritus movens tego przedsięwzięcia, również jak pani Bieńkowska. Z jej ust padły słowa, która okazały się w pewnym momencie nieprawdziwe i mamy ten bigos.

 

Przeciw rozszerzaniu porządku obrad był radny Marek Nowak z PO, który uważał, że bez udziału prezydentów Bydgoszczy i Torunia taka dyskusja nie ma sensu. W głosowaniu wniosek radnego Andrzeja Walkowiaka upadł w stosunku 12:14.

 

Marszałek Piotr Całbecki do kwestii ZIT odniósł się w ramach swojego sprawozdania z działalności. Wyjaśnił on, że związek ten utworzyły dobrowolnie autonomiczne samorządy - Owszem apelowałem osobiście, aby to porozumienie mogło stać się faktem, aby mogło być jak najszybciej wdrożone w życie, ponieważ ono warunkuje wydatkowanie 166 mln euro, które udało się dla naszego województwa na politykę miejską pozyskać.

 

Nie zamierza on jednak na tym etapie włączać się w spór bydgosko-toruński - Te ostatnie informacje, które do nas docierają z mediów, prawdopodobnie świadczą o tym, że w niektórych obszarach miasta się nie porozumiały. Tak długo jak się nie porozumieją, to będą blokowane dalsze prace.

 

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.