Jesteś tutaj: Home

Rolnicy zapowiadają protest i blokadę krajowej 5-tki

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne niedziela, 25 styczeń 2015 19:27

W środę najprawdopodobniej w Żninie lub okolicach tego miasta odbędzie się protest rolników, którzy skarżą się na niskie ceny skupu trzody chlewnej. Niewykluczone, że dojdzie do zablokowania drogi krajowej nr 5, czyli głównej trasy łączącej Bydgoszcz z Poznaniem.

Główną przyczyną kryzysu na rynku wieprzowiny jest rosyjskie embargo i wojna gospodarcza z Rosją. Na dodatek okazuje się, że embargo dla części krajów Unii Europejskiej może być zniesione, co oznaczałoby koniec europejskiej solidarności. Te informacje jeszcze bardziej podgrzewają atmosferę wśród rolników, wśród których panuje przekonanie, że embargo rosyjskie to kara za to, że polscy politycy kampanie do Parlamentu Europejskiego prowadzili w Kijowie.

 

Zarzuty kierowane są jednak głównie do rządu, który w opinii przedstawicieli rolników nie potrafi niwelować skutków rosyjskiego embarga i szukać nowych rynków zbytu dla polskiej wieprzowiny.

 

W województwie kujawsko-pomorskim przetwórstwo mięsne oparte jest głównie o wieprzowinę, stąd też jesteśmy drugim producentem tego rodzaju mięsa w kraju.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- skumulowana liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 72.

 

Stan na dzień 31.03.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –76

- liczba osób hospitalizowanych – 75

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 8867

- liczba osób objętych nadzorem – 1500

- liczba pobranych próbek – 2046

 

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP