Jesteś tutaj: Home

Sejmik po części przyznał się do łamania prawa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 23 grudzień 2014 20:01

Radny Marek Nowak z Grudziądza nie zasiada już w komisji rewizyjnej. W poniedziałek radni podjęli bowiem stosowną uchwałę w tej sprawie. Zakaz łączenia funkcji wiceprzewodniczącego Sejmiku oraz członka komisji rewizyjnej reguluje ustawa.

Dokładniej mówi o tym artykuł 30 ustawy o samorządzie województwa. Tak jak pisaliśmy o tym w ubiegłym tygodniu, w dniu 1 grudnia Sejmik podjął uchwały ze sobą kolidujące, które dotyczyły wyboru Nowaka na funkcję wiceprzewodniczącego Sejmiku i członka owej komisji. Ten błąd Sejmik usunął dopiero w poniedziałek 22 grudnia.

 

Radny Roman Jasiakiewicz podnosił na wczorajszej sesji także kwestię legalności uchwały o wyborze Zbigniewa Ostrowskiego na wicemarszałka, gdyż w dniu wyboru pełnił on funkcję wicewojewody, z której przez premier Ewę Kopacz został zwolniony dopiero po dwóch tygodniach. W opinii Jasiakiewicza doszło do złamania prawa, gdyż funkcji wicemarszałka i wicewojewody nie można łączyć. Radny wnioskował zatem o uporządkowanie prawnie tej sprawy, w czym popierał go radny Andrzej Walkowiak.

 

W odpowiedzi służby marszałka przedstawiły opinię prawną Urzędu Marszałkowskiego oraz dwóch naukowców z zewnątrz, którym zlecono ocenę tej sprawy. To zdaniem radnego Walkowiaka z kolei było marnotrawieniem publicznych pieniędzy, gdyż taniej byłoby przyjąć uchwały korygujące. Na to nie było jednak woli ze strony koalicji rządzącej.

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.