Jesteś tutaj: Home

Elżbieta Bieńkowska europejskim komisarzem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 10 wrzesień 2014 18:52

Wczoraj dymisję złożył premier Donald Tusk, który za kilka tygodni obejmie funkcję przewodniczącego Rady Europy. Dzisiaj potwierdzono natomiast informację, że komisarzem ds. rynku wewnętrznego będzie wicepremier Elżbieta Bieńkowska, która w naszym regionie wywołuje emocje szczególne.

Wiosną 2012 roku Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji prowadziło konsultacje nad tzw. ,,Białą Księgą Obszarów Metropolitarnych”. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem w naszym regionie, bardzo aktywni byli bydgoscy samorządowcy. Większość głosów optowała, aby obszary metropolitarne czy będące do nich wstępem ZIT-y powstawały oddolnie. Do tego się przychylił pozytywnie resort, którym kierował wówczas Michał Boni. Swoją korektę wymusiła jednak ówczesna Minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska, która zaznaczyła, że w przypadku Bydgoszczy i Torunia musi być jeden wspólny ZIT i obszar metropolitarny.

 

To działanie spotkało się z dużą krytyką, lokalni działacze podjęli nawet walkę, aby odejść od tych niekorzystnych dla Bydgoszczy warunków, minister Bieńkowska, która w międzyczasie awansowała na stanowisko wicepremier, twardo się jednak trzymała swoich ustaleń.

 

Już wkrótce minister Bieńkowska przestanie pełnić funkcję w polskim rządzie i będzie pracować w Brukseli dla Unii Europejskiej. W najbliższym czasie wyłoniony ma zostać także nowy polski rząd, na czele którego najprawdopodobniej stanie obecna Marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.