Jesteś tutaj: Home

Kluczowe projekty według marszałka

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 29 sierpień 2014 19:09

Za kwotę pozwalającą na przywrócenie zamkniętych połączeń kolejowych w powiecie nakielskim Urząd Marszałkowski chce zbudować Narodowe Centrum Radioastronomii i Technologii Kosmicznych, którego liderem będzie UMK w Toruniu. Do wtorku można brać udział w konsultacjach społecznych nad Kontraktem Terytorialnym.

 

Rząd w latach 2014-2020 zaproponował województwom nową formę współpracy, czyli zawieranie tzw. Kontraktów Terytorialnych. W piątek miało miejsce spotkanie w tej sprawie, na którym można było się dowiedzieć, że 20 sierpnia ogłoszono konsultacje społeczne nad treścią tego kontraktu (na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego w dniu 20.08 nie pojawił się artykuł o tym) , a co najważniejsze ostatnim terminem zgłaszania uwag jest dzień 2 września godzina 12:00. Pozostały nam zatem niecałe 4 dni.

 

Inwestycja nr 1 w tym planie jest zapowiada przez rząd droga ekspresowa S-5, która tak naprawdę powinna zostać zrealizowana już w perspektywie finansowej do 2014 roku. W kontrakcie z inwestycji drogowych znajduje się też budowa drogi S-10 z Wyrzyska (wielkopolskie) do Bydgoszczy, a następnie Torunia, oraz rozbudowa łączącej Bydgoszcz z Toruniem drogi krajowej nr 80 wraz z obwodnicami: Złej Wsi Wielkiej, Przysieka, Strzyżawy. Województwo chce też, aby została rozbudowana do wyższego standardu droga krajowa nr 15 na odcinku Toruń – Inowrocław wraz z owocnią Gniewkowa). Planów dotyczących DK nr 25 zarówno na odcinku Bydgoszcz – Kamień Krajeński nie ma, zaś na odcinku Bydgoszcz - Inowrocław nie planuje się budowy obwodnic Złotnik Kujawskich i Nowej Wsi Wielkiej. Dodatkowo pojawia się szacowana na 168 mln budowa obwodnic Sępólna Krajeńskiego i Kamienia Krajeńskiego.

 

Z planów kolejowych znaleźć możemy modernizację odcinka Bydgoszcz – Piła linii nr 18, budowę połączenia Koronowo – Maksymilianowo, budowę linii z Solca Kujawskiego do Trzcinca przez lotnisko. I na tym plany inwestycyjne odnośnie transportu szynowego dla zachodniej części województwa się kończą. Nie ma bowiem żadnych zapisów odnośnie przywrócenia ruchu kolejowego na linię Bydgoszcz – Szubin – Kcynia, czy Kcynia – Nakło – Więcbork, Inowrocław – Żnin.

 

W Inowrocławiu i Laskowicach Pomorskich mają powstać także terminale przeładunkowe intermodalne.

 

Na rewitalizację dróg wodnych E40 i E70 planuje się w ramach Kontraktu Terytorialnego pozyskać 710 mln zł, a za 3,5 mld zł powstać ma dodatkowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe na tamie we Włocławku.

 

W Bydgoszczy planuje się w ramach tego kontraktu rozbudować także trasę W-Z, wybudować południowo-wschodnią obwodnice Bydgoszczy przez Kapuścika, rozbudować węzeł przy Al. Jana Pawła II jako dalszy rozwój tzw. Trasy Uniwersyteckiej.

 

Z racji krótkiego czasu konsultacji społecznych, jutro wieczorem przedstawimy na naszych lamach nasze uwagi, które będą mogli Państwo wysłać jako swój wniosek.

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.